آیا سمیر خطیب نخست وزیر لبنان می گردد؟ ، راز تماس های مشکوک حریری با گزینه ها

به گزارش تور تایلند، مشرق نوشت: پس از آنکه منابع افشاکردند حریری با همه گزینه های پیشنهادی خود در ارتباط بوده و از آنها می خواسته اگر تماسی با آنان درباره تشکیل کابینه گرفته شد، به بهانه اینکه می خواهند فکر نمایند پاسخ روشنی ندهند.

آیا سمیر خطیب نخست وزیر لبنان می گردد؟ ، راز تماس های مشکوک حریری با گزینه ها

سعد حریری که از زمان شروع استعفایش در حال مانور دادن برای بازگشت به دولتی که حزب الله جایی در آن نداشته باشد، بود، با سناریوهای گوناگون و مبهمی که به منظور رسیدن به این هدف ترسیم کرد، اکنون در یک بن بست سیاسی پیچیده قرار گرفته است.

سعد حریری پس از استعفای ناگهانی خود اعلام نمود که دیگر قصد بازگشت به دولت را ندارد؛ اما پس از آن با مانورهای مختلف به نوعی صندلی نخست وزیری را با دست پس می زد و با پا پیش می کشید! حریری به خوبی می داند که از دست دادن نخست وزیری برای او یعنی از دست دادن همه چیز و خروج از دنیای سیاست و حتی تجارت و رسیدن به یک انزوای کامل؛ بنابراین کمی ساده لوحانه است که کسی باورکند او واقعا دست از قدرت و ثروت و آرزوهایش کشیده باشد.

بنابراین حریری با روشی مبهم به کوشش خود برای ماندن در قدرت اما به شکلی متفاوت تر و با اختیارات تام ادامه می دهد. در این میان مانع اصلی در برابر خواسته های غربی و سعودی حریری در لبنان٬ حزب الله است. با نگاهی به سابقه مواضع تند سعد حریری در برابر مقاومت، این موضوع را به خوبی درک می کنیم؛ بنابراین کاملا طبیعی است که به دنبال ضربه زدن به حزب الله باشد. البته از سابقه روابط صمیمانه حریری با دشمنان حزب الله یعنی غرب و آمریکا و در راس همه آنها عربستان سعودی و تاثیرات آنها بر حریری برای جبهه گیری در قبال مقاومت نباید غافل شد.

حریری در حالی که می گفت دیگر به دولت بازنمی گردد و در فرایند تشکیل آن نیز مداخله ای نمی کند، با یک پیشنهاد عجیب و غیر منتظره یعنی بازگشت به دولت به شرط تشکیل یک کابینه تکنوکرات به صحنه دولت لبنان برگشت. هدف حریری از پیشنهاد این گزینه، در اصل همان علت استعفایش بود؛ یعنی اطاعت از خواسته های طرف غربی و سعودی و کوشش برای کنار زدن حزب الله از صحنه سیاسی و دولت لبنان! نخست وزیر مستعفی لبنان از همان ابتدا برای رسیدن به این هدف، کاملا زیرکانه و در عین حال پیچیده عمل می کرد؛ به طوری که هیچ کس نتواند به نیت واقعی و چشم انداز او پی ببرد.

سعد حریری کوشش زیادی برای تحمیل گزینه دولت تکنوکرات به احزاب سیاسی لبنان کرد؛ اما در این امر ناکام ماند. سعد حریری که اعلام نموده بود در صورت رد گزینه دولت تکنوکرات دیگر هیچ مداخله ای در فرایند تشکیل کابینه نخواهد داشت؛ بر خلاف حرف خود، به سناریوی بعدی یعنی پیشنهاد گزینه برای مامور تشکیل دولت روی آورد. این قسمت از مانور حریری نیز مانند بخش قبلی در راستای همان هدف اصلی یعنی حذف حزب الله از دولت و یا دست کم تخریب چهره مردمی آن بود.

سعد حریری دراین قسمت نیز کوشش کرد تا با پیشنهاد گزینه های غیر سیاسی٬ همان سناریوی دولت تکنوکرات را پیاده کند. پس از آن منابع افشا کردند که حریری با همه گزینه های پیشنهادی خود در ارتباط بوده و از آنها می خواست که اگر تماسی در مورد انتخاب آنها به عنوان مامور تشکیل کابینه گرفته شد، به بهانه اینکه می خواهند فکر نمایند پاسخ روشنی ندهند تا همه چیز در هاله ای از ابهام بماند. جنجالی ترین گزینه پیشنهادی سعد حریری٬ وزیر سابق لبنان بود که علاوه بر داشتن پفراینده های گوناگون در مورد فسادهای اقتصادی٬ در پست وزارتی نیز سابقه درخشانی نداشت؛ آن هم در شرایطی که اصل هدف اعتراضات مردمی٬ مقابله با فساد بود!

محمد الصفدی

اما نخست وزیر مستعفی لبنان باز هم به سراغ گزینه پیشنهادی دیگر خود یعنی سمیر خطیب که البته از نزدیکان وی و شریک تجاری پدرش بوده است، رفت. با این امید که حزب الله و امل آن را رد نمایند؛ اما باز هم به نوعی تیر حریری به سنگ خورد. باید اشاره کنیم که سمیر خطیب هم مانند سایر گزینه های حریری یک فرد کاملا غیر سیاسی بوده و عرصه فعالیت او تجارت است.

سمیر خطیب

در واقع حریری با این مانورها می خواهد برای خود زمان بخرد؛ وی همچنین میخواهد با مطرح کردن گزینه هایی که به گمان خودش حزب الله و امل نمی پذیرند، این دو را مانع تشکیل دولت جدید و برون رفت لبنان از این بحران معرفی کند تا از خلال تخریب چهره مردمی آنها بتواند راه جدیدی برای کنار زدن حزب الله از صحنه سیاسی لبنان پیدا کند.

اما حزب الله و امل با تدبیر٬ شاید دست حریری را خوانده و فریب این بازی را نخوردند. آنها بر خلاف انتظار حریری با این گزینه هم موافقت کردند و قرار است فردا در رایزنی های پارلمانی برای انتخاب مامور تشکیل کابینه درباره آن تصمیم گیری گردد.

این امر سعد حریری را در بن بست و به نوعی دو راهی قرار داده؛ درواقع واکنش بر خلاف انتظار او از سوی حزب الله و امل٬ برنامه ها و محاسباتش را به هم ریخت. حریری یا باید پای حرف خود ایستاده و فردا در جلسه رایزنی های پارلمانی از سمیر خطیب حمایت کند و یا باز هم به فکر یک نقشه و بازی جدید باشد.

فضای جلسه رایزنی های پارلمانی فردا نشان خواهد داد که واقعا چه اتفاقی می افتد؛ البته اگر رایزنی ها واقعا فردا شروع گردد! بسیاری از منابع مربوطه اعلام می نمایند که هنوز هم همه چیز در هاله ای از ابهام است و حتی ممکن است تاریخ شروع رایزنی ها تغییر کند.

گرچه احتمال برگزار نشدن جلسه رایزنی های پارلمانی لبنان در روز دوشنبه وجود دارد، اما حریری و فراکسیون پارلمانی او باید در اندیشه یک چاره در دل رایزنی ها باشند. در این میان فراکسیون پارلمانی المستقبل در کنار تعداد دیگری از فراکسیون ها هنوز موضع واقعی خود را در مورد حمایت و یا عدم حمایت از سمیر خطیب در جلسه فردا اعلام ننموده است و همین موضوع بر ابهام نشست های رایزنی افزوده است.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 82

به "آیا سمیر خطیب نخست وزیر لبنان می گردد؟ ، راز تماس های مشکوک حریری با گزینه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سمیر خطیب نخست وزیر لبنان می گردد؟ ، راز تماس های مشکوک حریری با گزینه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید