آیا ویروس کرونا مشکل پرداخت خرد را حل می نماید؟

به گزارش تور تایلند، وزارت بهداشت گفته مردم برای پرداخت کرایه تاکسی از اسکناس استفاده نکنند، بانک مرکزی هم وعده داده تا انتها سال مشکل پرداخت خرد تاکسی ها را حل کند اما آمارها می گوید تنها یک تا 1.5 درصد پرداخت های کرایه به وسیله کیوآرکد (QR code) انجام می گردد.

آیا ویروس کرونا مشکل پرداخت خرد را حل می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، هفته گذشته وزیر بهداشت خاطرنشان کرد مردم اسکناس و پول خرد را که عامل چرخش آلودگی است رد و بدل ننمایند. سعید نمکی تاکید نموده بود باید پول نقد را از چرخه مسافرکش های شهری و تاکسی حذف و آن را به سامانه آنلاین منتقل کرد.

اما آمارها نشان می دهد از حدود 250 هزار تاکسی شهری موجود در ایران، در بهترین حالت 50 هزار تاکسی مجهز به کیوآرکد هستند و امکان پرداخت آنلاین کرایه را دارند و 200 هزار تاکسی دیگر همچنان به روش سنتی عمل می نمایند و با پول فیزیکی در ارتباط اند.

پرداخت آنلاین کرایه تاکسی در شهرهای مختلف چندان باب نیست و تهران و سپس از آن مشهد بهترین عملکرد را داشته اند. به گونه ای که طبق آمارها در تهران نیمی از تاکسی ها مجهز به بارکدخوان هستند.

اما تنها یک تا یک و نیم درصد پرداخت این تاکسی ها به صورت آنلاین انجام می گردد. آماری که تیرماه امسال توسط رییس سازمان تاکسیرانی تهران اعلام شد و نشان می داد طرح پرداخت آنلاین کرایه چندان پیروز عمل ننموده است و علی رغم همه وعده های شهرداری و تاکسیرانی، آنها نتوانسته اند ظرف چند سال گذشته، از خدمات شرکت های پرداخت خرد بهره ببرند.

  • نه به پول نقد

  • توزیع محلول ضدعفونی نماینده بین تمامی تاکسیرانان پایتخت

حال تعیین نیست بانک مرکزی چگونه می خواهد ظرف چند هفته آینده مسائل این حوزه را حل نماید. چراکه داوود محمد بیگی، مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفته بانک مرکزی در راستای ارتقای سطح بهداشت خدمات پرداخت، بحث کیف پول الکترونیک و پرداخت با کد QR را با جدیت بیشتری نسبت به قبل پیگیری خواهد نمود.

  • چرا از بارکدخوان استفاده نمی کنیم؟

البته به نظر می رسد بانک مرکزی و نهادهای متولی بیش از هر اقدامی باید توجه نمایند که چرا مردم و تاکسیرانان از کیوآرکدها استفاده نمی نمایند؟ برای نمونه در تهران، اگرچه نیمی از تاکسی ها کیوآر کد دارند اما تنها یک تا یک و نیم درصد پرداخت ها از این طریق انجام می گردد. بنابراین به نظر می رسد مشکل پرداخت خرد در تاکسی ها تنها با استفاده از کیوآرکد حل نمی گردد. نهادهای متولی باید شرایط هم پذیرندگی را فراهم نمایند. چون تا زمانی که طرح هم پذیرندگی اجرا نگردد و مسافران نتوانند به وسیله یک کیوآرکد واحد کرایه خود را پرداخت نمایند، بخش مهمی از مشکل همچنان باقی می ماند.

تیرماه امسال فون پی و ریالو طرح هم پذیرندگی را اجرا کردند. رییس سازمان تاکسیرانی گفته بود قرار است با همکاری فاوا، تاکسیرانی و شرکت های پرداخت خرد، دیگر شرکت ها هم به طرح هم پذیرندگی ملحق شوند. اما این ماجرا تا کنون مسکوت مانده و مسائل سمت راننده، مسافر و شرکت های پرداخت خرد به قوت خود باقی است.

در سمت راننده، رانندگان همچنان مجبور به استفاده از چند بارکدخوان در خودروی خود هستند. این مساله هم آلودگی بصری خودرو را به همراه دارد و هم سردرگمی راننده برای دریافت کرایه را.

مواجهه با ویزیتورهای متعدد، طرح های مختلف و تعدد شرکت ها سبب می گردد بسیاری از رانندگان عطای پرداخت آنلاین را به لقایش ببخشند و از استفاده از بارکد منصرف شوند.

در سمت مسافر، کاربران باید چند اپلیکیشن را همزمان روی گوشی خود فعال و همه آنها را شارژ نمایند. چون ممکن است هر خودرو مجهز به بارکدی باشد که مسافر آن را نصب ننموده است. در چنین حالتی احتمالا پرداخت نقدی کرایه کار راحت تری است.

این مساله در سمت شرکت های پرداخت خرد هم مسائلی را ایجاد نموده است. مانند هزینه های بالای بازاریایی، مواجهه با تاکسیرانان و متقاعد کردن آنها که سبب کندی تجهیز همه خودروها به بارکدخوان می گردد.

اما مسلما طرح هم پذیرندگی می تواند بسیاری از مسائل را حل نماید؛ مثلا اینکه کاربران احتیاج ندارند اپلیکیشن های متعدد نصب نمایند و تاکسی ران ها هم مجبور نیستند هرروز یک بارکد جدید در ماشین هایشان بگذارند.

بانک مرکزی اعلام نموده که چنین طرحی مدت هاست که در حال توسعه بوده و در همین زمینه نیز اقداماتی برای ایجاد زیرساخت از سوی شرکت های پرداخت و بانک ها صورت گرفته بود و راهکارهایی نیز به مرحله عملیاتی و اجرایی رسیده بود، اما با توجه به لزوم افزایش رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا، این موضوع در اولویت بالاتری قرار گرفته است.

حال باید دید آیا ویرس کرونا می تواند طرح ناتمام را به انجام برساند؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 876

به "آیا ویروس کرونا مشکل پرداخت خرد را حل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کرونا مشکل پرداخت خرد را حل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید