افتتاح نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران

به گزارش تور تایلند، نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه با حضور جمعی از مسئولان در موزه ملی ایران افتتاح شد و تا انتها مهرماه پذیرای علاقه مندان است.

افتتاح نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران

نمایشگاه تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته های چشمه علی و قیطریه بعدازظهر دوشنبه 15 مهرماه با حضور احمد مسجدجامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، مهرشاد کاظمی، معاون مطبوعاتی و رسانه ای اداره کل ارشاد اسلامی استان تهران، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران و جمعی از پژوهشگران شروع به کار کرد.

نوکنده درباره این نمایشگاه چنین اظهار کرد:

110 اثر از دو محوطه باستانی چشمه علی در دشت و قیطریه در کوهپایه های استان تهران، به نمایش در آمده است. شاخص ترین آثار این محوطه سفال های منقوش قرمزرنگی هستند که با نام سفال چشمه علی در ادبیات باستان شناسی شناخته شده است که مربوط به سالهای 4800 تا 5200 پیش از میلاد هستند.

او در مورد کاوش های صورت گرفته در چشمه علی گفت:

این محوطه نخستین بار بین سال های 1313 تا 1315 به وسیله اریک اشمیت آمریکایی مورد کاوش نهاده شد، سپس پس از انقلاب اسلامی نیز کاوش های این محوطه به سرپرستی دکتر محمدرحیم صراف و دکتر حسن فاضلی نشلی از دانشگاه تهران ادامه یافت. آثار چشمه علی 37 سفال با نقوش جانوری و گیاهی از دوره های نوسنگی و مس وسنگ است.

نوکنده در مورد سابقه فلزکاری در تهران چنین اظهار کرد:

بعلاوه، از چشمه علی بوته سفالی همراه با سرباره مس به نمایش گذاشته شده که سند مهمی دال بر صنعت فلزکاری بیش از 5500 ساله تهران است. کاسه های لبه واریخته که هم زمان با شروع نگارش است، از دیگر یافته های چشمه علی است که در معرض دید علاقه مندان قرارگرفته است.

او درباره گورستان قیطریه گفت:

این محوطه گورستانی از دوره آهن است که در محل کنونی پارک قیطریه در سال های 1347 و 1348 به سرپرستی زنده یاد سیف الله کامبخش فرد کاوش شده و 73 اثر از جنس سفال خاکستری، اشیا فلز و سنگی با قدمت 1200 تا 1000 پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده است. در کاوش های این باستان شناس فقید در محوطه مذکور حدود 350 گور باستانی کاوش شد و آثار متعدد سفالی و فلزی مورد شناسایی نهاده شد که هم اکنون در موزه ملی ایران از آن ها نگهداری می گردد.

این نمایشگاه به همت موزه ملی ایران و با همکاری اداره کل ارشاد و شهرداری تهران به مناسبت گرامی داشت هفته تهران در طبقه اول موزه ایران باستان برگزار می گردد و تا خاتمه مهرماه پذیرای پژوهشگران، تهران پژوهان و سایر علاقه مندان است.

منبع: کجارو / میراث آریا
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2006

به "افتتاح نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نمایشگاه تهران باستان، از دشت تا کوهپایه در موزه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید