انتشار فهرست 200طرح صنعتی قابل بهره برداری تا سال 1400 توسط وزارت صمت

به گزارش تور تایلند، خبرنگاران : سهم 30 استان کشور از 200 طرح صنعتی قابل بهره برداری تا سال 1400 اعلام شد. براساس داده های اعلام شده در حال حاضر 12 هزار 500 طرح نیمه تمام با پیشرفت بیش از 60 درصد در کشور وجود دارد و سهم نیمه تمام های با پیشرفت بیش از 80 درصد نیز 3 هزار و 800 طرح است.

انتشار فهرست 200طرح صنعتی قابل بهره برداری تا سال 1400 توسط وزارت صمت

به گزارش تور تایلند آنچه مسلم است برای به بهره برداری رسیدن این تعداد طرح علاوه بر زمان، سرمایه کلان احتیاج دارد که این موضوع به بهره برداری رساندن این طرح ها را با چالش روبرو نموده است. در این راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت از میان طرح های نیمه تمام 200 طرح دارای توجیه مالی را شناسایی نموده تا با تمرکز روی این طرح ها زمینه برای به نتیجه رسیدن نیمه تمام ها به مرور زمان فراهم گردد. به گفته متولیان وزارت صمت از مجموع طرح های نیمه تمام 6 هزار طرح در رده طرح های دارای توجیه مالی قرار دارند که با این شرایط می توان گفت در این مرحله 3/ 3 درصد از طرح های نیمه تمام دارای توجیه مالی به بهره برداری خواهند رسید.

اما سوالی که اینجا مطرح می گردد این است که این طرح ها از چه شاخص هایی برخوردار هستند که از میان انبوهی از طرح های نیمه تمام انتخاب شده اند. در این خصوص پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نموده بود که برای انتخاب این 200 طرح دارای شاخص هایی چون تکمیل زنجیره ارزش، کاهش واردات، صادرات محور بودن ، استفاده از فناوری و یاری به برطرف محرومیت در نظر گرفته شده بود و این طرح ها براساس این شاخص ها انتخاب شده اند. براساس پیش بینی اجرا شده برای راه اندازی این پروژه ها 168 هزار و 782 میلیارد تومان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است و با افتتاح این طرح ها برای 40 هزار و 920 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر ارزیابی 30 استان نشان دهنده آن است که به لحاظ تعداد طرح های مدنظر برای به بهره برداری رسیدن تا سال 1400، استان کرمان با 26 پروژه توانسته عنوان صدرنشینی را به خود اختصاص دهد و به لحاظ حجم سرمایه گذاری نیز استان خوزستان با نزدیک به 36 هزار میلیارد تومان بیشترین سهم سرمایه گذاری را از میان 200 به خود اختصاص داده است. وعده به بهره برداری رسیدن 200 طرح نیمه تمام هر چند می تواند این نوید را بدهد که شاهد چرخش چرخ فراوری نیمه تمام ها باشیم، اما آنچه در این میان مطرح می گردد این است که چه الزاماتی برای به نتیجه رسیدن این طرح ها در نظر گرفته شده است تا این طرح ها نیز همانند بسیاری از طرح های دیگر به صورت نیمه تمام به حال خود رها نشوند و تنها سوله ای از آنها باقی نماند. در این خصوص سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت تاکید نموده است که برای این طرح ها، پایش، پیگیری و برطرف مسائل احتمالی تا زمان تکمیل، راه اندازی و بهره برداری از سرمایه گذاری صورت گرفته به صورت منظم انجام خواهد شد تا به این طریق بر فرایند پیشرفت طرح ها بتوان نظارت کامل داشت؛ با این شرایط شاید بتوان امیدوار بود که حداقل این طرح به نتیجه برسد.

بیشترین سهامداران

براساس داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از میان 30 استان بیشترین سهم از 200 طرح مدنظر به استان های کرمان با 26 طرح، یزد با 17 طرح، تهران با 11 طرح و استان های اصفهان و البرز با 9 طرح اختصاص داشته است و این استان ها در این خصوص توانسته اند عنوان استان های پیشتاز را به خود اختصاص دهند.

با توجه به داده های اعلام شده سهم استان کرمان برابر با 26 طرح است که 13 درصد سهم از کل را به خود اختصاص داده است، سرمایه گذاری در نظر گرفته شده برای این استان نیز حدود 25 هزار میلیارد تومان است که 4/ 14 درصد سهم از کل سرمایه گذاری به این استان اختصاص خواهد یافت. اما میزان اشتغال زایی با بهره برداری از 26 طرح در این استان نیز برابر با 5 هزار و 532 نفر خواهد بود که با این شرایط 5/ 13 درصد از مجموع اشتغال به این استان اختصاص خواهد یافت. اما سهم استان یزد نیز از طرح های که قرار است به بهره برداری برسد برابر با 17 طرح است که 5/ 8 درصد از سهم از کل به این استان اختصاص خواهد داشت؛ مجموع سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این استان بیش از 11 هزار میلیارد تومان است و اشتغال زایی ایجاد شده برای این استان نیز برابر با 3 هزار و 574 نفر شغل خواهد بود که 7/ 8 درصد سهم از کل را به این استان اختصاص خواهد داد.

برای استان تهران نیز 11 طرح از مجموع 200 طرحی که قرار است تا سرانجام سال آینده به بهره برداری برسد در نظر گرفته شده که 5/ 5 درصد سهم از کل به این استان اختصاص دارد، مجموع سرمایه گذاری پیش بینی شده برای این استان هزار و 752 طرح خواهد بود و 456 نفر شغل نیز به واسطه طرح های راه اندازی شده در این استان ایجاد خواهد شد. اما سهم استان اصفهان و البرز نیز از میان طرح های مذکور هر کدام 9 طرح است و برای هر کدام از این دو استان نیز بیش از 2 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است و به این طریق سهم از کل سرمایه گذاری این دو استان نیز برای هر کدام 2/ 1 درصد خواهد بود. اما اشتغال زایی که به واسطه این طرح ها در استان اصفهان ایجاد خواهد شد بیش از دو هزار و 394 نفر است که این سهم برای استان البرز برابر با هزار و 515 نفر شغل محاسبه شده است.

اما با توجه به گزارش منتشر شده کمترین سهم از میان طرح هایی که قرار است تا سال 1400 به بهره برداری برسند به استان های اردبیل، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و خوزستان اختصاص داشته است. سهم استان های اردبیل، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد از طرح های پیش بینی شده هر کدام یک طرح است و برای استان مازندران نیز دو طرح پیش بینی شده است. با توجه به فهرست اعلام شده سهم استان های سیستان و بلوچستان نیز از 200 طرح 3 طرح خواهد بود و استان خوزستان نیز چهار طرح را در مجموع به خود اختصاص داده است.

سهم طرح ها

اما از مجموع 200 طرحی که قرار است تا سال 1400 به بهره برداری برسد بخش اعظمی از طرح ها به طرح های فولادی اختصاص دارد و معدنی های نیز صندلی قابل توجهی را در این میان به خود اختصاص داده اند. در کنار این دو گروه رصد لیست منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که این وزارتخانه گوشه چشمی نیز به صنایع دارویی و دانش بیان داشته و این دو گروه نیز توانسته اند سهمی در لیست 200 تایی وزارت صنعت، معدن و تجارت به خود اختصاص دهند. در این لیست اما از صنایع غذایی نباید گذشت که در بخش های مختلف توانسته سهم خوبی را به خود اختصاص دهد. گروه نساجی نیز از سایر گروه ها جا نمانده و توانسته سهم خوبی را در این لیست به خود اختصاص دهند. طرح های پتروشیمی، پلیمری، خودروسازی، بلور و شیشه و ... از دیگر طرح هایی هستند که توانسته اند در میان 200 گروهی که قرار است تا سال آینده به بهره برداری برسند جای گیرند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1075

به "انتشار فهرست 200طرح صنعتی قابل بهره برداری تا سال 1400 توسط وزارت صمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار فهرست 200طرح صنعتی قابل بهره برداری تا سال 1400 توسط وزارت صمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید