برنامه هسته ای کره شمالی آژانس را نگران کرد

به گزارش تور تایلند، ایسنا نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش جدیدش درباره برنامه هسته ای کره شمالی به ابراز نگرانی شدید در خصوص این برنامه پرداخت.

برنامه هسته ای کره شمالی آژانس را نگران کرد

به گزارش پایگاه ان.اچ.کی، آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش خود که روز سه شنبه در آستانه نشست هیات حکام این آژانس و کنفرانس عمومی سالانه آن در اواخر ماه جاری میلادی منتشر کرده، بیان داشته، یک سری تحرکات خودروها در نزدیکی تاسیسات غنی سازی اورانیوم در مجتمع هسته ای نیونگ بیون کره شمالی تشخیص داده شده اند. در ادامه این گزارش آمده است، احتمالا ساخت و سازهای داخلی در یک راکتور آب سبک آزمایشی در آنجا ادامه دارد.

در این گزارش تصریح شده، در کانگسون واقع در نزدیکی پیونگ یانگ، به نظر می رسد مجموعه ای از ساختمانهایی که تحت رصد بوده اند، تاسیسات غنی سازی اورانیوم باشند.

این آژانس عنوان کرده است، تحرکات منظم خودروها در این سایت حاکی از در جریان بودن فعالیتها در آنجا است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه نتیجه گرفته است، برخی از تاسیسات هسته ای کره شمالی همچنان به فعالیت خود ادامه داده و عامل نگرانی هستند.

همچنین در گزارش این آژانس تاکید شد، به نظر نمی رسد کره شمالی در حال تولید بیشتر پلوتونیوم به عنوان یک ماده کلیدی لازم برای گسترش زرادخانه هسته ای آن باشد.

این آژانس در ادامه اعلام کرد: تقریبا مسلم است که هیچ گونه فعالیت بازفرآوری انجام نشده و پلوتونیوم تولیدی در راکتور پنج مگاوای طی جدیدترین چرخه عملیاتی جدا نشده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ارزیابی های خود متکی به تصاویر ماهواره ای است زیرا بازرسانش از ورود به کره شمالی منع می شوند. کارشناسان این سازمان اقدام به کنار هم چینی تصاویر با رزولوشن بالا از راکتور هسته ای یونگ بیون و تصاویر یک لابراتوار رادیوشیمیایی برای تعیین نتیجه گیری های خود کرده اند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1227

به "برنامه هسته ای کره شمالی آژانس را نگران کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه هسته ای کره شمالی آژانس را نگران کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید