بنیانگذار برنامه محیط زیست سازمان ملل درگذشت

به گزارش تور تایلند، موریس استرانگ، فعال محیط زیست و بنیانگذار و مدیر سابق برنامه محیط زیستی سازمان ملل در 86 سالگی درگذشت.

بنیانگذار برنامه محیط زیست سازمان ملل درگذشت

به گزارش خبرنگار اجتماعی تور تایلند، موریس استرانگ تاجر و مدیر کانادایی و فعال سرشناس محیط زیستی که بنیانگذار و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد بود و در دوران فعالیتش چندین سمت مهم مدیریتی را در آن سازمان و در کشور کانادا بر عهده داشت، در 86 سالگی از دنیا رفت. او یکی از عوامل کلیدی برگزاری نشست بین المللی تغییرات اقلیمی پاریس بود که از فردا برگزار خواهد شد.

رسانه های کانادا شنبه شب گزارش دادند که موریس استرانگ از دنیا رفته است اما در خصوص جزئیات، علت و مکان درگذشت وی خبری منتشر نکردند.

به گزارش کانادین پرس، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با انتشار بیانیه ای استرانگ را یک فعال محیط زیست و انسان دوست سرشناس در سراسر دنیا توصیف کرد که از فراست قابل توجه خود در حرفه تجاری و مهارت های سازمانی و بشردوستی خود برای تبدیل دنیا به مکانی بهتر استفاده کرد. نخست وزیر کانادا همراه با همسرش، سوفی از طرف همه کانادایی ها عمیق ترین تسلیت خود را به خانواده، دوستان، و همکاران این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد.

با کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد

موریس استرانگ در سال 1929 در اوک لیک در مانیتوبا، کانادا به دنیا آمد. کودکی او در یک خانواده فقیر و در دوران رکورد عظیم اقتصادی گذشت و او یک تنه بار اداره خانواده را از کودکی بر عهده گرفت و توانست با اتکا به زیرکی توانایی های خود به موقعیت تجاری مناسب و ثروت برسد.

استرانگ در دوران طولانی فعالیتش چندین مقام در سطوح بالای سازمان ملل متحدداشت. او در سال 1972 کنفرانس استکهلم در خصوص محیط زیست انسانی و در سال 1992 اجلاس زمین را در ریو دو ژانیرو برگزار کرد که هر دو از نقاط عطف دیپلماسی بین المللی محیط زیست به شمار می آیند.

وی همچنین از مدیران سطح بالا در کشور کانادا بود و در حوزه های توسعه بین المللی و در بخش نفت و گاز فعالیت می کرد که از آن جمله می توان به ریاست شرکت برق کانادا در دهه 1960 و مدیریت عامل شرکت پترو-کانادا اشاره نمود.

سال 1992 در کنفرانس زمین در ریو دو ژانیرو

او در سازمان ملل متحد ابتدا سرپرست کنفرانس استکهلم بود و سپس به کنیا رفت تا برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد را تأسیس کند که اولین آژانس سازمان ملل متحد بود که دفتر مرکزی آن در یک کشور در حال توسعه قرار داشت. در سال 1976، استرانگ از این سمت کناره گیری کرد و به کانادا بازگشت تا به مدیر عامل شرکت PETRO پترو-کانادا کار کند که این کار سبب شد تا سرمقاله ای در نیویورک تایمز نوشته گردد که در آن، از او با عنوان اولین قیم رسمی سیاره زمین یاد شده بود.

پس از آن استرانگ در هر دو حوزه به فعالیت پرداخت؛ هم سمت هایی در داخل سازمان ملل متحد بر عهده گرفت و هم در بخش های انرژی و امور اقتصادی کانادا مشغول بود. او به سمت دبیر کل اجلاس دنیای 1992 در ریو دو ژانیرو برگزیده شد، اجلاسی که به کنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد و کنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد انجامید.

گزارش از: ساسان گلفر

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 966

به "بنیانگذار برنامه محیط زیست سازمان ملل درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیانگذار برنامه محیط زیست سازمان ملل درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید