بهترین دوره تعامل وزارت علوم با دانشگاه آزاد دوره کنونی است

به گزارش تور تایلند، وزیر علوم گفت: بهترین دوره تعامل دانشگاه آزاد و وزارت علوم در همین دوره بوده است که ساماندهی در آن جا هم پیش خواهد رفت.

بهترین دوره تعامل وزارت علوم با دانشگاه آزاد دوره کنونی است

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، جلسه 149 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار گردید.

منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در این جلسه از آمادگی وزارت متبوعش برای اجرای طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور اطلاع داد و گفت: وزارت علوم از سال ها قبل موضوع را در دستور کار داشت و در این خصوص گزارش هایی جمع آوری و تدوین کرد و چنانچه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور دستور دهند، متولی گری این بخش را به عهده بگیرد و یا حداقل به موضوع ورود جدی پیدا کند تا با آمادگی کامل بتواند وظیفه خودش را در این خصوص انجام دهد.

وی در ادامه تاریخچه مختصری از تصویب طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور ارائه کرد و گفت: مصوبه مذکور در اسفند 1394 تصویب، در تیرماه 1395 ابلاغ شد و تقریباً دو ماه بعد هم توسط وزارت علوم به دانشگاه های کشور ابلاغ شده است. در آن موقع بند های نخست این ابلاغیه مورد توجه نهاده شد و تعاملات منطقه ای (مناطق دانشگاهی) شکل گرفت و سپس به سراغ اجرایی شدن سایر بند ها رفتیم. از سال 1397 هم این برنامه جزو اولویت های وزارت علوم نهاده شد که تا به امروز هم ادامه داشته است.

وزیر علوم در خصوص مساحت زیاد دانشگاه و مد نظر نبودن آن برای گسترش دانشگاه ها اظهار کرد: هم اکنون داشتن زمین زیاد به عنوان یک معیار خوب در نظر گرفته نمی گردد چرا که هزینه ها و حواشی خاص خود را دارد؛ بنابراین داشتن زمین زیاد و مساحت بالا از این پس به عنوان معیار توسعه یک مرکز قرار نمی گیرد.

وی همچنین در خصوص شرایط فعلی برخی دانشگاه ها نیز اضافه کرد: دانشگاه علمی و کاربردی 600 مرکز غیردولتی بدون بودجه دولت تحت اساسنامه مستند به تعهدات موسسین دارد که ساماندهی آن انجام شده است. دانشگاه پیغام نور هم به خوبی ساماندهی شده و هم دانشجو و هم کارمند و استاد و بسیاری از ساختمان های خالی هم برای مرکز رشد علم و فناوری در نظر گرفته شدند. بهترین دوره تعامل با دانشگاه آزاد و وزارت علوم در همین دوره بوده است که ان شا الله ساماندهی در آن جا هم به پیش خواهد رفت. دانشگاه فنی و حرفه ای که از وزارت آموزش و پرورش تحویل گرفته شد به شدت ضعیف بود، اما با بودجه های فراوان تجهیز شد و مورد استفاده نهاده شده است.

غلامی توضیح داد: نکته بعدی در خصوص اشتغال دانش آموختگان از سال 1397 است که با برگزاری کلاس های متعدد فرد را برای ورود به بازار کار آماده می نمایند. رصد اشتغال از سال 1392 برای دانشجویان در نظر گرفته شده که به وسیله کد ملی و مطابقت آن با کد بیمه متوجه شدیم که بسیاری از این دانش آموختگان مشغول به کار هستند و گرچه تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیاد است، اما باید برای شرایط مطلوب کوشش کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1731

به "بهترین دوره تعامل وزارت علوم با دانشگاه آزاد دوره کنونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین دوره تعامل وزارت علوم با دانشگاه آزاد دوره کنونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید