بی بی سی: امارات عامل کشتار اردوگاه مهاجران در لیبی است

به گزارش تور تایلند، طبق گزارش سازمان ملل، موشکی که در تیرماه گذشته بیش از 180 نفر را در لیبی کشته و زخمی کرد، از یک جنگنده اماراتی شلیک شده است.

بی بی سی: امارات عامل کشتار اردوگاه مهاجران در لیبی است

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند، اصابت موشک به اردوگاه مهاجران در منطقه تاجورا واقع در شرق طرابلس، پایتخت لیبی در تیرماه گذشته 53 کشته و 130 زخمی بر جا گذاشت.

در آن زمان سخنگوی سازمان ملل خواستار تحقیق کامل و فوری در خصوص این حادثه شد و اکنون شبکه خبری بی بی سی گفته است که به محتوای این گزارش که در تمام این مدت به طور محرمانه در حال جمع آوری بوده، دست یافته است.

به نوشته بی بی سی، در این گزارش آمده است که یک جنگنده وابسته به کشور خارجی اردوگاه مهاجران را در تاجورا هدف قرار بود. در این گزارش اشاره ای به اینکه این جنگنده وابسته به کدام کشور بود، نشده است.

اما دو منبع مطلع به بی بی سی گفتند که تحقیقات به امارات متحده عربی اشاره دارد و این گزارش محرمانه روز چهارشنبه (دیروز) به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داده شده است. مقامات اماراتی تا کنون به سؤالات بی بی سی در این باره پاسخ نداده اند.

بمباران اردوگاه مهاجران

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل این حمله را یک جنایت جنگی دانسته و گفته است که اغلب کشته شدگان مهاجران آفریقایی بودند که قصد مهاجرت به اروپا از طریق لیبی را داشتند.

این حمله از حیث تعداد کشته شدگان و زخمی ها از زمان آغاز حمله نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به طرابلس بی سابقه بوده است.

دولت وفاق ملی مستقر در طرابلس نیز می گوید که حمله کار جنگنده اماراتی بوده است. پیش از این گروه موسوم به ارتش ملی لیبی تحت فرماندهی خلیفه حفتر که حمایت امارات و عربستان سعودی را با خود همراه دارد با پذیرش حمله، مدعی شده بود که یک هدف مآغاز را بمباران کرده است. این گروه سپس هرگونه بمبارانی را تکذیب کرد.

سخنگوی نیروهای مسلح مصر نیز به بی بی سی گفته است که تا پیش از انتشار رسمی گزارش، تمایلی به واکنش ندارد. در گزارش سازمان ملل آمده است که در زمان حمله، تعداد نا مشخصی جنگنده میراژ 9-2000 که فقط امارات متحده عربی از آنها استفاده می کند در دو پایگاه هوایی الخادم و الجفره دیده شده است.

بی بی سی می گوید که امارات تنها کشوری است که محققان سازمان ملل، در خصوص ارتباط آن با حمله تیر ماه گذشته تحقیق کرده اند و جنگنده اماراتی از پایگاههای که این کشور در خاک لیبی از آنها استفاده می کند، به پرواز در آمده اند.

نیروهای خلیفه حفتر از حدود هفت ماه قبل حملات به طرابلس پایتخت لیبی با هدف تصرف این شهر را آغاز کرده اند. طرابلس اکنون در کنترل دولت وفاق ملی واقع شده است. تشکیلاتی که سازمان ملل آن را تنها نهاد قانونی در لیبی می داند.

طبق گزارش سازمان ملل در هفت ماه گذشته از این درگیری ها تا کنون حدود 1093 نفر کشته و 5762 نفر از جمله غیرنظامیان زخمی و 120 هزار نفر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 22

به "بی بی سی: امارات عامل کشتار اردوگاه مهاجران در لیبی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی بی سی: امارات عامل کشتار اردوگاه مهاجران در لیبی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید