تأثیر مستقیم زلزله احتمالی 7 ریشتری تهران بر 2 میلیون نفر ، تمسخر نکنید؛ دعا کنیم در تهران زلزله نیاید

به گزارش تور تایلند، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در صورتی که زلزله 7 ریشتری در تهران اتفاق بیفتد بر 2 میلیون نفر تأثیر مستقیم دارد و یک فاجعه بین المللی رخ خواهد داد.

تأثیر مستقیم زلزله احتمالی 7 ریشتری تهران بر 2 میلیون نفر ، تمسخر نکنید؛ دعا کنیم در تهران زلزله نیاید

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، در ساعت 48 دقیقه بامداد امروز زلزله 5.1 ریشتری در عمق 7 کیلومتری زمین و در شهرستان دماوند رخ داد که تا به امروز بیش از 40 پس لرزه داشته است که بزرگترین پس لرزه آن بیش از 3 ریشتر بوده است.

پس از وقوع زلزله، تمامی دستگاه های امدادی و خدماتی در آماده باش قرار گرفتند و مردم در پارک ها و فضاهای ایمن چند ساعتی حضور پیدا کردند و در حال حاضر زلزله در تهران در شرایط بحران قرار ندارد. با توجه به جمعیت بیش از 10 میلیون نفری که تهران دارد و با توجه به بافت فرسوده و ساختمان های بلند مرتبه ای که بر روی گسل ها ساخته شده اند اگر پیشگیری های لازم صورت نگیرد با بحران غیر قابل جبرانی روبرو خواهیم بود. گزیده اظهارات اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با فارس را در زیر می خوانید:

* در ساعت 48 دقیقه بامداد امروز زلزله ای به قدرت 5.1 ریشتر در استان تهران شهرستان دماوند رخ داد که می توان گفت تمامی شهرستان های استان تهران این زلزله را احساس کردند و بیش از 10 میلیون نفر متأثر از این زلزله ساعاتی را در استرس و شرایط بحرانی قرار داشتند. آنچه که ژئوفیزیک بررسی کرده است، این زلزله بر روی گسل مشاء بوده و بیش از 40 پس لرزه تا به امروز ثبت شده است که بزرگترین آن قدرت 3.6 ریشتری داشته است. هنگام وقوع پس لرزه ها نگرانی ما کمتر شد و بررسی هایی که اجرا شده است، تعیین شده که هیچ تأثیری در رفتار گسل های دیگر شکل نگرفته است. بارها تأکید کرده ایم که مردم به شایعات توجه نکنند و از متولیان امر و رسانه های معتبر خبرهای مربوط به بحران را پیگیری کنند. در خصوص آمادگی تهران در مقابله با بحران باید به این نکته توجه کرد که تهران یک کلانشهر ویژه با خصوصیت ها و پیچیدگی های خاص خود است.

* اگر در تهران زلزله ای با بیش از 7 ریشتر اتفاق بیفتد، قطعاً خدمات رسانی و امدادرسانی پیچیده و سخت خواهد بود. ما اگر زلزله 7 ریشتری را بر روی یکی از گسل های تهران داشته باشیم، قطعا 2 میلیون نفر تحت تأثیر این زلزله قرار می گیرند و خانه هایشان را و بعضاً جانشان را از دست خواهند داد. دیگر افراد نیز تحت تأثیر غیرمستقیم این زلزله خواهند بود؛ بنابراین پیشگیری در خسارت های زلزله مهمترین و بهترین راه حل است. سالهاست که به ساخت و سازهای درست در کشور به خصوص در تهران اشاره می کنیم. بارها اعلام کرده ایم که از مصالح استاندارد و مناسب در ساخت ساختمان ها استفاده شود و همین موضوع یک اقدام بسیار مهم در پیشگیری از خسارت های زلزله است.

* در حال حاضر می توان گفت که تنها 20 درصد با تمامی امکانات و تجهیزات آمادگی برای مقابله با بحران زلزله داریم.

* در حال حاضر براساس قانون جدید مدیریت بحران، یک کار ارزشمندی که اجرا شده این بوده که 30 استان کشور تعیین استان تهران هستند که در صورت وقوع بحرانی بزرگ، برای هر منطقه تهران یک استان تعیین شده است تا کمک های لازم را داشته باشند و تعیین شده که در صورت بحران، در تهران در کدام نقطه مستقر شوند و امدادرسانی لازم را داشته باشند.

* بهترین روش با توجه به پیوستگی تهران برای تخلیه مجروحین و امدادرسانی، هوایی است و پدهای بالگرد در قسمت های مختلف برای نشستن و برخاستن بالگرد شناسایی شده است که در زمان حادثه امدادرسانی لازم را به صورت هوایی داشته باشد.

* باند دوشان تپه، باند قلعه مرغی و باند فرودگاه مهرآباد سه باند مهم برای ارائه خدمات و امدادرسانی هوایی هستند. که باند دوشان تپه را با درخواستی که از نیروهای مسلح داشته ایم و اعتباری که قرار شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اختصاص دهد بازسازی کنند و نامه نگاری های لازمی برای حفظ باند قلعه مرغی در این خصوص اجرا شده است.

* ایجاد مرکز کنترل مدیریت بحران کشور یکی از اقدامات مهم در هنگام وقوع بحران است و مکان آن خارج از تهران دیده شده که دسترسی به فرودگاه، راه آهن، بزرگراه ها داشته باشد و مکان آن در شهر آفتاب و نزدیکی مرقد امام(ره) است که بتوانیم از ظرفیت های ایجاد شده در این فضا هم استفاده کنیم. در این محدود 4 هزار چشمه سرویس بهداشتی وجود دارد که می توانیم 150 بیمارستان صحرایی بلافاصله در این محیط برپا کنیم. در اطراف حرم امام نمایشگاه شهر آفتاب و همینطور دانشگاه شاهد نیز وجود دارد که می توان از این ظرفیت به خوبی در هنگام بحران استفاده کرد.

* قرارگاه ثارالله نیز برای برقراری امنیت در این محدوده پیش بینی شده است و این اقداماتی است که می توان در مرکز مدیریت بحران کشور انجام داد. با توجه به اینکه کشور ما یک کشور حادثه خیز است و حدود 40 حادثه طبیعی را در کشور تجربه کرده ایم و یک سرزمین پهناور محسوب می شود، نیاز دارد که یک مرکز کنترل مدیریت بحران داشته باشد و در این خصوص عقب ماندگی هایی نیز داریم.

* ژاپن یک کشور زلزله خیز است و در چند دهه قبل با هر بار زلزله صدها هزار نفر جان خود را از دست می دادند، ولی امروز سازوکاری فراهم شده است که بتوانند با شرایط موجود خودشان را وفق دهند و زلزله های چند ریشتری هم دیگر آن تلفات و خسارت های گذشته را ندارد.

* دو گسل در شمال تهران است و ساخت و سازهای بلندمرتبه ای که بر روی این گسل ها ایجاد شده، شاید بدون توجه به شرایط آن گسل و رعایت نکات ایمنی و مصوبات شورای معماری باشد. اگر این گسل های شمال تهران فعال شود، ساختمان های بلندمرتبه ای که بر روی این گسل ایجاد شده است، بحران پیچیده ای را در پایتخت ایجاد می کند و امیدواریم که بر روی این ساخت و سازها نظارت های لازم از سوی شورای معماری و سازمان نظام مهندسی گرفته باشد.

* به هر حال ما مسلمان هستیم و اعتقادات دینی داریم، بنابراین بنده بارها گفته ام و باز می گویم که باید دعا کنیم حادثه ای در کشور و به خصوص در تهران با عنوان زلزله رخ ندهد. البته هر موقع این موضوع را مطرح کردیم، مورد تمسخر بعضی از سایت ها و رسانه ها قرار گرفته ایم، ولی این موضوع مهم است، چرا که وقتی قطعاً یکی از نزدیکان شما در اتاق عمل قرار گرفته است و یک پزشک حاذق نیز در حال عمل آن فرد است، قطعاً شما هم بیرون اتاق عمل دست به دعا می شوید تا آن عزیزتان بهبود پیدا کند، بنابراین در موقع بحرانی از جمله زلزله که قابل پیش بینی نیست، براساس اعتقاداتمان باید دعا کنیم تا این حادثه موجب نشود که عزیزانمان را ازدست بدهیم.

* اگر در تهران زلزله ای بیش از 7 ریشتر رخ بدهد، یک فاجعه نه تنها ملی، بلکه بین المللی شکل می گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1027

به "تأثیر مستقیم زلزله احتمالی 7 ریشتری تهران بر 2 میلیون نفر ، تمسخر نکنید؛ دعا کنیم در تهران زلزله نیاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر مستقیم زلزله احتمالی 7 ریشتری تهران بر 2 میلیون نفر ، تمسخر نکنید؛ دعا کنیم در تهران زلزله نیاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید