جامعه ایرانی چاقی و اضافه وزن را نامناسب نمی داند!

به گزارش تور تایلند، استاد فیزیولوژی دانشگاه خوارزمی با تاکید بر این که جامعه ایرانی اضافه وزن و چاقی مقوله نامناسبی نمی پندارد، گفت: تا زمانی که به این مساله به عنوان یک نارسایی نگاه نشود و دستگاه های مختلف در کنار مردم آن را به عنوان یک اولویت تعریف نکنند بهبود شرایط جسمانی و فعالیت بدنی رقم نخواهد خورد.

جامعه ایرانی چاقی و اضافه وزن را نامناسب نمی داند!

حمید رجبی در گفت وگو با تور تایلند، در ارتباط با مقوله کم تحرکی و فقر حرکتی در میان مردم ایران در رده های سنی مختلف، اظهار کرد: رابطه معناداری در ارتباط با طول عمر کیفی زندگی یا کیفیت زندگی افراد یا ظرفیت فعالیت جسمانی آن ها وجود دارد و افرادی که ظرفیت جسمانی بالاتری دارند به همان انداز طول عمر بیشتری خواهند داشت و این به معنای تندرستی بیشتر است.

وی ادامه داد: به طور حتم دوران کودکی به عنوان سنین طلایی افراد به منظور آغاز فعالیت های بدنی مطرح است و افرادی که در سنین پایین تر آغاز به فعالیت بدنی می نمایند نسبت به افرادی که دیرتر در عرصه ورزش ورود پیدا می نمایند شرایط جسمانی بهتری دارند.

استاد فیزیولوژی ورزشی دانشگاه خوارزمی با اشاره به این که متاسفانه چه در سنین پایین به عنوان سنین رشد و چه در سنین بالا به عنوان سنین سالمندی شرایط مناسبی در زمینه فعالیت بدنی وجود ندارد و حاکی از فقر حرکتی در تمامی سنین جامعه ایرانی است، اعلام کرد: پرداختن به فعالیت بدنی به مسائل عدیده ای از جمله باورهای اجتماعی، آموزش، امکانات و مسائل مالی مربوط است و حرکت یک از آن ها سهم متفاوتی در میزان فعالیت بدنی افراد دارد.

رجبی ادامه داد: در یک دهه گذشته حدود هفت الی هشت درصد بچه ها ایرانی چاق بودند اما متاسفانه در حال حاضر این آمار از 10 درصد عبور نموده و در مناطق مختلف تهران و نیز کل کشور اعم از مناطق شهری و روستایی متفاوت است. این مساله نشان دهنده تغییرات در یک دهه گذشته است و درصد بچه ها دارای اضافه وزن و چاق از عدد 10 عبور نموده است.

مشاور علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تاکید بر این که هرچند در زمینه تناسب اندام خانم ها نسبت به سالیان قبل از شرایط بهتری برخوردار شده اند و بخش مهم این اتفاق ناشی از رژیم های غذایی و توجه به ظاهر است، خاطر نشان کرد: این مساله ربطی به افزایش فعالیت بدنی ندارد هرچند که شرایط نسبت به قبل بهتر شده است اما متاسفانه در حوزه فقر حرکتی و میزان فعالیت بدنی کماکان شاهد چالش های اساسی هستیم و در مجموع مردم ایران از فقر حرکتی و اضافه وزن رنج می برند.

وی با اشاره به این که اتفاقات مثبتی در حوزه ایجاد امکانات ورزشی به ویژه در کلان شهرها اتفاق افتاده است، گفت: اقدامات شایسته ای در حوزه ورزش همگانی در سطح کلانشهرها اتفاق افتاده است و باید همین نگاه در شهرها و مناطق کوچک تر نیز مدنظر قرار گیرد. خوشبختانه در حال حاضر شاهد ایجاد امکانات ورزشی در بوستان های مختلف سطح شهر هستیم اما نکته قابل تاملی که باید به آن توجه داشت این است که آگاهی لازم نسبت به تمرینات ورزشی وجود ندارد.

رجبی ادامه داد: ورزش کردن صرفا به معنای راه رفتن نیست و باید دانش ورزش کردن نیز به مردم آموخته گردد. باید در کنار ایجاد سخت افزار به مسائل آموزشی نیز توجه کنیم و علاوه بر راه های مختلفی که برای تعلیم افراد مختلف به منظور ورزش در فضاهای باز وجود دارد در نظر دریافت کارشناسان ورزشی و یا ایجاد اتاق سلامت در این اماکن به عنوان یک احتیاج تلقی می گردد و مردم باید بتوانند هر زمان از روز که برای ورزش مراجعه می نمایند از چنین امکاناتی بهره مند شوند.

وی با اشاره به وجود مربیان و معلمان تربیت بدنی در کشور، اظهار کرد: این مساله باید از سوی وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش و شهرداری ها مدنظر قرار گیرد و اینگونه بتوانیم از ظرفیت معلمان و مربیان ورزشی به نحو مطلوب بهره مند شویم.

مشاور علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته جهان از این مرحله عبور نموده اند و در خصوص چگونگی فعالیت بدنی بهتر صحبت می نمایند، متاسفانه هنوز در کشور ما به این سطح نرسیده ایم و در ابتدای راستا قرار داریم. برای یکسری از فعالیت های بدنی حتی ابزار خاصی احتیاج نیست و صرفا به آگاهی و دانش احتیاج داریم تا افراد بسته به سن و شرایط خود فعالیت بدنی مناسب را در دستور کار قرار دهند.

رجبی با تاکید بر این که نگاه جامعه به شرایط بدنی مساله مهمی است که باید به آن توجه کرد، گفت: باید آموزش های لازم از سنین پایه مدنظر قرار گیرد و با توجه به این که در جامعه ما افراد تصویر درستی از شرایط جسمانی خود ندارند و قبول نمی نمایند دارای اضافه وزن هستند باید در این زمینه به آن ها آموزش داد تا به درک بهتری از شرایط خود برسند و برای بهتر شدن شرایط جسمانی خود کوشش نمایند.

وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه ما اگر یک فرد اضافه وزن داشته باشد سرزنش نمی گردد و باور اجتماعی به گونه ای است که اضافه وزن و چاقی مقوله نامناسبی نیست. باید به چاقی به عنوان یک نارسایی توجه کرد و وظیفه وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت بهداشت، شهرداری ها، اصحاب رسانه و عموم مردم است که به بهبود شرایط جسمانی و فعالیت بدنی به عنوان یک اولویت توجه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 63

به "جامعه ایرانی چاقی و اضافه وزن را نامناسب نمی داند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامعه ایرانی چاقی و اضافه وزن را نامناسب نمی داند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید