جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت

به گزارش تور تایلند، مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی گفت: اگر شورای نگهبان به طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی ایرادی نگیرد یک ماهه این طرح مشخص تکلیف و سه ماهه وزیر معرفی خواهد شد.

جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت

به گزارش تور تایلند به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی شکوهی مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی امروز چهارشنبه 10 مرداد 97 پس از تصویب طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که امروز توسط نمایندگان مجلس انجام شد، گفت: پیش از این کلیات طرح تصویب گردیده بود و امروز به آنالیز جزئیات پرداخته شد، این طرح دارای یک ماده واحده و سه تبصره بود که بالاخره جزئیات آن رأی آورد. حالا این طرح به شورای نگهبان خواهد رفت و تا پس از آنالیز و اعلام نظر که معمولاً 15 روز طول می کشد، به تائید برسد.

او ادامه داد: پیش بینی این است که اگر شورای نگهبان به این طرح ایرادی نگیرد، تا یک ماه دیگر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی معین تکلیف می گردد و با تائید شورای نگهبان، این طرح به قانون تبدیل خواهد شد و وزیر سه ماهه معرفی می گردد.

شکوهی درباره اینکه پیش از این معاونت گردشگری و سرمایه گذاری در سازمان میراث فرهنگی ادغام گردیده بود و در آنالیز جزئیات طرح وزارتخانه شدن نیز آمده که این سازمان نباید تشکیلات خود را توسعه دهد، گفت: وزارتخانه ها در پنج معاونت دیده گردیده اند و به همه دستگاه ها ابلاغ گردیده که معاونت های ریاست جمهوری که بیش از پنج معاونت دارند، باید در هم ادغام شوند. قبلاً هم این طور بود که باید معاونت سرمایه گذاری با گردشگری ادغام گردد. اما بند د ماده 28 قانون مدیریت خدمات کشوری می گوید کلیه دستگاه ها ملزم به داشتن حداکثر پنج معاونت هستند. سازمان میراث فرهنگی نیز باید 5 معاونت داشته باشد.

مدیرکل امور مجلس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در بند الف ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه آمده است که کلیه دستگاه ها تا سرانجام برنامه ششم باید تا 15 درصد کوچک شوند؛ این دو متن داخل یک واحده آمده که نشان می دهد مجلس به دنبال بزرگ شدن بدنه دولت نیست و می خواهد در چارچوب قوانین، وزارتخانه داشته باشد و بیشتر هدف نمایندگان مجلس بحث نظارت است. بنابراین سازمان میراث فرهنگی احتیاج به بزرگتر شدن ندارد، چون اکنون در تمامی استان ها، اداره کل و نمایندگی داردو به نیروی انسانی بیشتری هم احتیاجی ندارد.

او اضافه نمود: دولت یک سال فرصت دارد تا شرح وظایف جدید وزارتخانه گردشگری را ابلاغ کند. همچنین با توجه به اینکه اجازه بزرگتر شدن تشکیلات را ندارد، اما می تواند اصلاحات لازم را انجام دهد. قانونگذار دست سازمان میراث فرهنگی را در این باره باز گذاشته است؛ این اصلاحات می تواند پس از معین وزیر انجام گردد.

شکوهی درباره اینکه مسئولان مختلف در سازمان میراث فرهنگی همیشه از تبدیل این سازمان به وزارتخانه اعلام نارضایتی می کردند گفت: نگرانی در اینجا بود که در مسیر و وزارتخانه شدن سازمان، سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از هم تفکیک شوند و یا اینکه خروجی این طرح در مجلس چه خواهد شد.

او درباره آنالیز بازگشت فرش به معاونت صنایع دستی نیز گفت: جای فرش در حوزه معاونت صنایع دستی است. باید این موضوع بعدها پیگیری گردد. فرش برند ما در صنایع دستی است. اخیراً قانونی در مجلس تصویب گردیده که درباره حمایت از فعالان صنایع دستی است. ما معتقدیم که فرش جدا از صنایع دستی نیست و اگر سیاستگذاری درستی برای صنایع دستی داشته باشیم، باید فرش را هم در این بخش ببینیم. و یا اگر بسته حمایتی برای وجود دارد باید هم برای صنایع دستی باشد و هم برای فرش.

منبع: chtn.ir
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 369

به "جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تشکیل وزارتخانه جدید دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید