جنگ 530 میلیارد دلار خسارت به سوریه زده است

به گزارش تور تایلند، خسارت های مالی سوریه طی 9 سال جنگ به بیش از 530 میلیارد دلار آمریکا رسیده است که این رقم 130 میلیارد دلار از بدترین برآوردهای کارشناسان سازمان ملل و سوری در دو سال قبل بیشتر است.

جنگ 530 میلیارد دلار خسارت به سوریه زده است

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، 40 درصد از زیرساخت ها در سوریه آسیب دیده است که منجر به از دست رفتن حدود 65 میلیارد دلار شده و میانگین فقر به 86 درصد میان سوری ها که تعدادشان حدود 22 میلیون تن است، رسیده است.

تعداد افراد فوت شده به دلیل درگیری ها به 690 هزار تن می رسد که 570 تن از آنها به صورت مستقیم در نتیجه درگیری ها جان باخته اند. این درگیری ها همچنین منجر شده تا 13 میلیون تن خانه و کاشانه خود را رها نموده و آواره و بی خانمان شوند.

این بعضی از خلاصه های پژوهشی است که مرکز سوری پژوهش های سیاست ها آن را تدوین نموده و نتایج آن در بیروت اعلام شده است. ربیع نصر، پژوهشگر این مرکز در مصاحبه با الشرق الاوسط می گوید که در سایه این شاخص ها، تا قبل از حل نشدن ریشه های نزاع که مهم ترین آنها ظلم سیاسی و ظلم مالی و ستم اجتماعی است، نمی توان در خصوص بازسازی صحبت کرد. مساله مهم تر از بازسازی، پشت سرگذاشتن درگیری ها است. این امر با روندی بلندمدت و تدریجی به وسیله برطرف ظلم ها و گگرددن عرصه ای در مقابل جامعه جهت مشارکت در زدودن آثار درگیری و ساختن آینده ای جدید صورت می پذیرد.

دو سال قبل، مسؤولان روس از هزینه 400 میلیارد دلاری تخریب ها در سوریه سخن به میان آوردند. بی شک، آمارهای جدید، چالش بزرگی در مقابل هر طرحی برای بازسازی سوریه به ویژه در سایه اوضاع داخلی و بحران های مالی در دنیا بالاخص با شیوع کرونا ویروس است. یکی از پژوهش گران می گوید: این آمارها باعث می شوند که کار بازسازی سوریه بیشتر شبیه به یک توهم باشد.

این گزارش که کارشناسان سوری آن را در داخل سوریه تدوین نموده اند، بخشی از زنجیره گزارش هایی است که به ابعاد پیامدهای درگیری ها در سوریه از سال 2011 تا سال 2019 با موضوع اوضاع مالی و اجتماعی و عملکرد نهادها در کشور می پردازد.

این گزارش خسارت های مالی درگیری را تا سرانجام سال 2019 حدود 530.1 میلیارد دلار برآورد می نماید. همچنین هزینه های نظامی به میزان 37.8 میلیارد دلار افزایش یافته است اما کسری بودجه با حمایت های خارج از بودجه از 23.6 درصد به 8.8 درصد کاهش یافته است.

با وجود کاهش ارزش لیره از شروع سال 2011 که در آن هنگام ارزش یک دلار، 46 لیره بود، موج دیگری از کاهش ارزش لیره نیز رخ داد که به میزانِ 43 درصد در سپتامبر گذشته در مقایسه با ماه ژوئیه 2018 بود.

نرخ بیکاری نیز از 14.9 درصد به 42.3 درصد افزایش یافته است. بازار کار نیز 3.7 میلیون فرصت شغلی را از دست داده است.

تعداد ساکنان در داخل سوریه با میانگین 0.9 درصد در سال 2018 و با میانگین 1.1 درصد در سال 2019، افزایش یافت تا این آمار به 19.584 میلیون تن در سال 2019 برسد. درگیری ها به کوچ اجباری بیش از 5.6 میلیون تن از سوریه به لبنان، ترکیه، اردن و کشورهای میزبان دیگر انجامیده است. تعداد افراد آواره شده در داخل سوریه نیز در اوت گذشته به 6.14 میلیون تن رسید که این بیشترین آمار آوارگان داخلی به دلیل یک درگیری در دنیا است.

همچنین، جنگ در سوریه باعث شده تا متد و روش تحصیلی منسجمی در این کشور وجود نداشته باشد و به دلیل تفاوت در نیروهایی که مناطق را تحت کنترل دارند، روش های تحصیلی مختلفی در مناطق وجود دارند و شش روش تحصیلی مختلف در مدارس سوریه به چشم می خورد. همچنین میلیون ها کودک سوری از کمبود مهارت ها، شناخت و تحصیل رنج می برند.

2.4 میلیون کودک نیز در داخل کشور در حال تحصیل در مدارس نیستند که 35 درصد از بچه ها سن تحصیل را شکل می دهند. در مکان های محل حضور آوارگان در خارج از سوریه نیز شرایط آموزشی مناسبی وجود ندارد.

بحران مالی در لبنان نیز به وخامت اوضاع مالی در سوریه دامن زده است. همچنین پیش بینی می گردد که قانون سزار آمریکا که در اوسط ماه آینده اجرای آن شروع می گردد، بر بار شرایط معیشتی و مالی سوریه بیفزاید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1051

به "جنگ 530 میلیارد دلار خسارت به سوریه زده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ 530 میلیارد دلار خسارت به سوریه زده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید