خبرنگاران تکذیب نقل قول بولتون از پوتین علیه ایران توسط ظریف و لاوروف

به گزارش تور تایلند، مسکو - خبرنگاران - وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه نقل قول جان بولتون در کتاب خاطرات خود از ولادیمیر پوتین مبنی براینکه روسیه به ایران در سوریه احتیاجی ندارند را دروغ خواندند.

خبرنگاران تکذیب نقل قول بولتون از پوتین علیه ایران توسط ظریف و لاوروف

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار تور تایلند از مسکو، سرگئی لاوروف در این باره گفت: بولتون مبنایی نداشت نقل قولی از پوتین در کتاب خود منتشر کند، رییس جمهوری ما هرگز چنین حرفی نمی زند و این گونه اظهارات اصلا در مرام و سنت ما نیست.

وی اضافه نمود: آمریکایی ها میخواهند با این اظهارات با شخصیت پوتین بازی نمایند، ما معتقدیم که ایرانی ها با درخواست دولت سوریه در این کشور هستند.

لاوروف گفت: ما با ایرانی ها در قالب فرمت مذاکرات آستانه برای بازگشت صلح و آرامش در سوریه همکاری نزدیکی داریم ، ترویکایی که با حضور ترکیه ادامه یافت و از کوشش های بین المللی و نشست های ژنو براساس قطعنامه 2254 که عملا در خاتمه بحران در سوریه تاثیری نداشت پیشی گرفت.

لاوروف گفت: من قصد ندارم در مورد خاطرات یک فرد نظر دهم که می تواند همراه با رسیدگی قضایی باشد شاید این فرهنگ خاص آمریکایی است که درک آنها از فرهنگشان را نشان می دهد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز گفت: آنچه بولتون به پوتین نسبت داده است را منطبق بر واقعیت نمی دانیم ضمن اینکه این اظهار نظر هیچ انطباقی با همکاری های ما با ترکیه و روسیه برای بازگرداندن صلح و ثبات در سوریه و مبارزه با تروریسم نداشته و ندارد.

ظریف ادامه داد: همکاری های خوب ما و روسیه با مردم سوریه داعش را شکست داد، دو طرف اعتقاد دارند ضمن اینکه دو طرف به نقش مفیدی که طرف مقابل ایفا کرد مطلع هستند ضمن اینکه مردم سوریه نیز به خوبی از این واقعیت مطلع هستند که ایران و روسیه چگونه در کنار آنها ایستادند و بعد در کنار ترکیه برای بازگشت آرامش در سوریه کوشش کردند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: (بولتون) فردی که بیشترین جنگ افروزی را در مدت حضور خود در کاخ سفید داشته است و تمام کوشش خود را نموده تا آمریکا را وارد جنگ های متعدد در نقط مختلف دنیا کند فرد مطمئنی نیست.

ظریف گفت: به گفته خود رییس جمهوری آمریکا، بولتون اگر می توانست جنگ سوم دنیای را هم به راه می انداخت.

وزیر امور خارجه ایران گفت: بولتون در اندازه ای نیست که به خاطر پر فروش شدن کتابش بتواند روابط تهران و مسکو را خراب کند ضمن اینکه در تهران و مسکو نیز حرف های او خریداری ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 23 شهریور 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1162

به "خبرنگاران تکذیب نقل قول بولتون از پوتین علیه ایران توسط ظریف و لاوروف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تکذیب نقل قول بولتون از پوتین علیه ایران توسط ظریف و لاوروف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید