خبرنگاران سازمان ملل از دخالت خارجی در لیبی هشدار داد

به گزارش تور تایلند، نیویورک- خبرنگاران- دبیرکل سازمان ملل متحد مداخله خارجی در لیبی را هشدار دهنده دانست که سطح درگیری را به مرحله جدیدی کشانده اند.

خبرنگاران سازمان ملل از دخالت خارجی در لیبی هشدار داد

آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع لیبی برگزار شد، با بیان اینکه زمان در لیبی به نفع ما نیست، اضافه کرد: این درگیری با مداخلات خارجی و سطوح بی سابقه ای از ارسال تجهیزات پیشرفته و مزدوران درگیر در جنگ، وارد مرحله جدیدی شده است.

وی ادامه داد: با این حال، ما از ایجاد اماکن نظامی در اطراف شهرها و سطح بالای مداخلات مستقیم خارجی در این درگیری به دلیل نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل، قطعنامه های شورای امنیت و تعهدات پذیرفته شده توسط کشورهای عضو در نشست برلین بسیار نگران هستیم .

دبیرکل سازمان ملل متحد بن بست در رسیدن به راه حل سیاسی را غم انگیز دانست و اضافه کرد: تلاش های تنش زدایی، شامل ایجاد یک منطقه غیرنظامی، توسط کنندگی سازمان ملل متحد در لیبی برای دستیابی به یک راه حل مذاکراتی و حفظ زندگی ها است.

گوترش یادآور شد: اوضاع سیاسی در شرق لیبی شاهد برخی حرکت هایی بوده است که نشان دهنده حمایت مجدد از راه حل سیاسی برای مناقشه است.

وی تاکید کرد: برگزاری انتخابات ملی به عنوان راه حل عبور از بحران است.

دبیرکل سازمان ملل متحد شرح داد: مباحث فعلی بر همگرایی زمینه هایی چون خروج مزدوران خارجی، همکاری محکم ضد تروریسم بین نهادهای نظامی و امنیتی در سراسر کشور؛ خلع سلاح و خنثی سازی گروه های مسلح در سراسر لیبی و روش های فرایند آتش بس احتاقتصادی که منعکس کننده واقعیت جدید در زمین باشد، تمرکز دارد.

گوترش گفت: سازمان ملل متحد به همکاری خود با همه طرف ها برای رسیدن به آتش بس و ادامه فرایند سیاسی ادامه خواهد داد.

وی به تماس تلفنی خود با فائز سراج نخست وزیر لیبی و ژنرال حفتر اشاره کرد و گفت: من با قدرت خواستار تعامل کامل دو طرف برای اطمینان یابی از آتش بس موثر و حرکت سریع در پیشبرد فرایند سیاسی شدم.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: این سازمان، اتحادیه آفریقا و اتحادیه کشورهای عرب با دیگر بازیگران و سازمان های کلیدی منطقه ای به همکاری نزدیک ادامه می دهند تا از مردم لیبی در رسیدن به آینده محکم اقتصادی، امنیتی وسیاسی حمایت کنند.

گوترش از شورای امنیت هم خواست تا به صورت جمعی از این تلاش ها پشتیبانی کنند.

وی با یادآوری فعالیت های نظامی اخیر در طرابلس و ترهونه گفت: در نتیجه این فعالیت ها، تقریبا 30 هزار نفر مجبور به ترک خانه هایشان شدند و به این ترتیب، مجموع بی خانمان شدگان لیبی به بیش از 400 هزار نفر رسیده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: در فاصله آوریل تا پایان ژوئن، کنندگی سازمان ملل در لیبی تایید کرد که حداقل 102 نفر جان باخته اند و 254 نفر هم مجروح شده اند. این تعداد نشان دهنده افزایش 172 درصدی نسبت به چهارماهه نخست 2020 است.

گوترش ادامه داد: مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت، از ابتدای امسال حداقل 21 مورد حمله به مراکز پزشکی، آمبولانس ها و پرسنل درمانی ثبت شده است.

وی این خبرهای وحشتناک را شوکه آور دانست و به همه طرف های درگیر در لیبی، تعهداتشان را تحت قوانین بین المللی انسان محبت آمیز و قوانین بین المللی حقوق بشری یادآور شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: من از تصمیم شورای عالی حقوق بشر برای ایجاد یک ماموریت بین المللی برای یافتن واقعیت نقض حقوق بشر در لیبی از ابتدای سال 2016 استقبال می کنم تا مسئولیت پذیری را ارتقا دهم.

گوترش با بیان اینکه مهاجران و پناهجویان در لیبی همچنان در معرض بازداشت های خودسرانه، شکنجه، خشونت جنسی، آدم ربایی برای باج خواهی، کار اجباری و قتل های غیرقانونی قرار دارند، گفت: من همچنین در مورد خطرات تلاش مهاجران ، پناهندگان و پناهجویان برای عبور از دریای مدیترانه، به شدت نگران هستم.

وی یادآور شد: در سال 2020 بیش از پنج هزار پناهنده و مهاجر در دریا رهگیری یا نجات داده شدند و به لیبی بازگشتند. تخمین زده می شود 2 هزار و 100 مهاجر و پناهنده در مراکز رسمی بازداشت هستند. مقامات باید فوری تلاش های خود را برای یافتن گزینه های جایگزین بازداشت در لیبی و راه حل های پایدارتر برای مهاجران و پناهندگان آسیب پذیر تقویت کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد به همه گیری کووید-19در لیبی اشاره کرد و گفت: تنها در ماه ژوئن، موارد تایید شده هفت برابر شده است. این تعداد یکهزار 46 مورد تایید شده و 32 مورد فوتی بوده است. در اثر کمبودهای حاد کیت های آزمایش، مقیاس واقعی بیماری همه گیر در لیبی احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود.

گوترش همچنین به درگیری در مناطق نفتی لیبی هم اشاره کرد و اضافه کرد: در محاصره فعلی، بیش از 6 میلیارد دلار درآمد از دست رفته، زیرساخت های نفتی آسیب دیده و شرایطی را برای کسری بودجه تاریخی بالای 50درصد از تولید ناخالص داخلی لیبی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با پشتیبانی کشورهای عضو، ماموریت میانجیگری را با هدف برداشته شدن محاصره نفتی انجام داده است که از ژانویه سال 2020 در این کشور وجود دارد، تا این منطقه مهم و حیاتی از درگیری مسلحانه دور نگهداشته شود و مسائل اقتصادی ناشی از مناقشه و کووید -19را کاهش دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد با یادآوری بیانیه مشترک کارگروه اقتصادی و رئیس شرکت ملی نفت که بر از سرگیری تولید نفت در سراسر لیبی تاکید شده است، گفت: شرکت ملی نفت امروز گفت که قصد دارد استفاده از نیروهای مسلح در بنادر شرقی را متوقف کند تا یک نفتکش اجازه یابد نفت خامی که اکنون در انبار است را بارگیری کند.

گوترش گفت: من به شدت درخواست می کنم تا هر چه سریع تر تمام گروه های مسلح از تاسیسات نفتی لیبی خارج شوند. اطمینان دارم که شورای امنیت از تلاش های بردارنده محاصره نفتی برای منافع مردم این کشور، حمایت خواهد کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1147

به "خبرنگاران سازمان ملل از دخالت خارجی در لیبی هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سازمان ملل از دخالت خارجی در لیبی هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید