خبرنگاران سفر آینده شی به پاکستان، فصل جدید روابط پکن- اسلام آباد

به گزارش تور تایلند، اسلام آباد- خبرنگاران- منابع دیپلماتیک در پاکستان از تکاپوی این کشور برای میزبانی از شی جین پینگ رییس جمهوری چین که قرار است ماه آینده میلادی دومین سفر خود به اسلام آباد را انجام دهد، خبر می دهند.

خبرنگاران سفر آینده شی به پاکستان، فصل جدید روابط پکن- اسلام آباد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، رسانه های پاکستانی روز پنجشنبه گزارش دادند که سفر آینده شی فصل جدیدی در روابط اسلام آباد و پکن محسوب می گردد؛ در حالی که دو کشور، گسترش همکاری های سیاسی، مالی و بازرگانی را در دستور کار دارند.

منابع دیپلماتیک پاکستان افزودند: شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه این کشور نیز قرار است تا یک هفته آینده راهی پکن گردد و هدف از این سفر تبیین سیاست های اسلام آباد در قبال تحولات منطقه، روابط با هند و تحولات جنوب آسیا خواهد بود.

بر اساس این گزارش، برنامه دومین سفر رسمی رییس جمهوری چین به پاکستان نیز در مذاکرات مهم وزرای خارجه دو کشور در پکن نهایی خواهد شد. بعضی منابع مطلع ششم سپتامبر (16 شهریور) را تاریخ سفر رییس جمهوری چین به پاکستان عنوان می نمایند.

وزیر خارجه پاکستان قرار است در جریان سفر دو روزه آینده خود به پکن، اقدامات کشورش برای پیشبرد طرح های عمرانی در قالب راهبرد مشترک مالی پاکستان و چین موسوم به طرح سی پک را برای رهبران چین بازگو کند؛ موضوعی که مهم ترین دستور کار سفر شی جین پینگ به پاکستان خواهد بود.

پاکستان مصمم است تا مرحله جدید پروژه راهروی مشترک مالی با چین را شروع کند و به همین دلیل منابع خبری سفر آینده رییس جمهوری چین به اسلام آباد را بسیار حائز اهمیت می دانند.

سخنگوی ارتش پاکستان نیز روز پنجشنبه در نشستی خبری، طرح سی پک را مهم ترین دستاورد این کشور در روابط با چین به عنوان شریک قوی و سنتی دانست و تأکید کرد: پاکستان هرگز در تأمین امنیت برای طرح های مربوط به راهروی مشترک مالی با چین تأمل نخواهد کرد.

کارشناسان، یکی از اهداف مهم دومین سفر رییس جمهوری چین به پاکستان را همراهی دو کشور در مقابل سیاست های توسعه طلبانه آمریکا در قاره آسیا به ویژه در بحث تنش های شبه قاره، روابط با هند از جمله مناقشه های

سرزمینی پکن و اسلام آباد با دهلی نو ارزیابی می نمایند.

در جریان نخستین سفر شی جین پینگ به پاکستان در سال 1394، دو کشور قراردادهای زیادی در زمینه های گوناگون به ویژه شروع طرح سی پک امضا کردند.

طرح سی پک در 13 نوامبر 2016 همزمان با انتقال یک محموله چینی به وسیله خشکی به بندر گوادر پاکستان برای ارسال به وسیله دریا به آفریقا و غرب آسیا تا حدودی عملیاتی شد. مابقی پروژه های این طرح نیز سال 2017 میلادی شروع شد.

احداث شبکه های حمل نقل ریلی و جاده ای از شمال شرق پاکستان، هم مرز با چین تا جنوب غرب این کشور در بندر گوادر از مهمترین طرح های سی پک است. همچنین توسعه بندر گوادر پاکستان نیز جزو آن به شمار می رود.

گسترش مناسبات اسلام آباد- پکن به رغم ملاحظات واشنگتن

پاکستان و چین به عنوان دو کشور همسایه، از روابطی دیرینه و ریشه دار برخوردارند و به ویژه در سال های گذشته، مناسبات این دو کشور از سطح محبت آمیز فراتر رفته و یکدیگر را متحدان آهنین و ناگسستنی می دانند.

احساس احتیاجهای راهبردی و متقابل اسلام آباد و پکن به یکدیگر در زمینه های گوناگون مالی و تجاری، سیاسی، نظامی، دفاعی و امنیتی سبب شده است که حلقه های اتصال دو کشور در شرایط کنونی پس از فراز و نشیب های بسیار در روابط پاکستان و آمریکا محکم تر از هر زمان دیگر در گذشته باشد.

در نگاه نخست و سطحی به وضع مالی پاکستان و چین، شاید این گونه به نظر برسد که در معادله روابط دو کشور، پاکستان به دلیل احتیاجهای شدید به رشد مالی و فراوری انرژی، احتیاجمند برداشتن گام های بیشتر به سوی چین است؛ اما با نگاه دقیق تر به روابط این دو کشور همسایه و با در نظر دریافت موقعیت ژئوپلتیک و ژئواکونومیک پاکستان، می توان به عمق احتیاج پکن به همسایه خود، اسلام آباد که مناسبات مالی با آن همیشه مورد ظن و انتقاد طرف آمریکایی بوده است، پی برد.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1198

به "خبرنگاران سفر آینده شی به پاکستان، فصل جدید روابط پکن- اسلام آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفر آینده شی به پاکستان، فصل جدید روابط پکن- اسلام آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید