خبرنگاران پیغام میانجی گری ترامپ میان هند و چین

به گزارش تور تایلند، دهلی نو- خبرنگاران- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در حساب کاربری توییتری خود خطاب به چین و هند بیان کرد که آمریکا آماده است و می تواند میان هند و چین در ارتباط با تنش های مرزی میانجی گری کند.

خبرنگاران پیغام میانجی گری ترامپ میان هند و چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش رسانه های هند، پیغام رییس جمهوری آمریکا در زمانی منتشر می گردد که ارتش های هند و چین در مناطق مرزی مورد اختلاف همچنان در حالت آماده باش کامل به سر برده و حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیستند.

تنش مرزی 2 کشور در حال تبدیل شدن به یک رویارویی جدید پس از تنش مرزی سال 2017 در منطقه دوکلم است.

پس از این وقایع، رییس جمهوری آمریکا گفت: ما به هر 2 کشور هند و چین اعلام نموده ایم که آمریکا آماده است و می تواند در خصوص اختلافات مرزی اخیر آنها میانجی گری کند.

این در حالی است که آمریکا در ارتباط با اختلافات مرزی میان هند و چین، پکن را مقصر دانسته و اعلام نموده است که چین در حال سوء استفاده از قدرت خود علیه کشورهای همسایه است.

رییس جمهوری آمریکا تا به امروز در چندین مورد به صورت یک جانبه تصمیم گرفته است که در اموری که مربوط به هند می گردد، پیشنهاد میانجی گری ارائه کند.

وی همچنین چند پیشنهاد میانجی گری میان هند و پاکستان برای حل مساله کشمیر را مطرح نموده که نارندرا مودی نخست وزیر هند دست رد به سینه او زده است.

هند: حاضر به عقب نشینی از مرزها نیستیم

مقامات هندی روز چهارشنبه گفتند که دهلی نو قصد ندارد از مواضع خود در مرزهای مورد اختلاف با چین عقب نشینی کند و تسلیم تهدیدهای ارتش چین در این خصوص نخواهد شد.

امروز راجنات سینگ وزیر دفاع هند یک جلسه اضطراری با فرماندهان سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی این کشور برگزار کرد.

مقامات هندی همچنین گفتند که دولت این کشور میخواهد تعداد نیروهای خود در مناطق مرزی را افزایش دهد تا از نظر تعداد نیروهای مستقر مشابه ارتش چین باشد.

چین: اوضاع در مرز با هند به طور عمومی با ثبات و قابل کنترل است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه گفت که اوضاع در مرز با هند به طور عمومی با ثبات و قابل کنترل است.

ژائو لیجان سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: موضع چین در ارتباط با مسایل مرزی روشن و باثبات است. ما با جدیت توافق مشترکی که رهبران 2 کشور به آن رسیده اند را دنبال نموده ایم. چین متعهد به محافظت از حاکمیت ارضی خود و همچنین حفظ صلح و ثبات در مناطق مرزی است. چین و هند می توانند مسایل مرزی خود را به وسیله مذاکره و مشورت حل نمایند.

در سال 2017، 2 کشور با یکی از جدی ترین تنش های مرزی در منطقه دوکلم روبرو شدند. این تنش پس از 73 روز و با دخالت نارندرا مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهوری چین حل شد.

مقامات نظامی هند گفتند: ارتش این کشور نیروهای خود در مناطق مرزی پانگونگ تسو و دره گالوان که در لاداخ قرار دارند را افزایش داده است.

هند دره گالوان را بخشی از منطقه اکسای چین محسوب می نماید و مدعی است که چین آن را اشغال نموده است. دهلی نو در ماه نوامبر سال گذشته نقشه ای منتشر کرد که در آن منطقه اکسای چین در داخل مرزهای هند و بخشی از لاداخ نشان داده شده بود.

وزارت خارجه چین بشدت به این نقشه اعتراض نموده است.

چین و هند در مناطق مرزی به فاصله سه هزار و 488 کیلومتر با یکدیگر اختلاف دارند. چین ایالت اروناچال پرادش در شمال شرقی ترین نقطه هند را بخشی از خاک خود در تبت جنوبی می داند در حالی که هند این ایالت را بخش جدایی ناپذیر این کشور محسوب می نماید.

هند و چین بارها اعلام نموده اند که تا زمان دست یابی به یک راه چاره مناسب برای برطرف اختلافات مرزی؛ حفظ صلح و ثبات در امتداد مرزهای مشترک امری لازم است.

پکن از تصمیم دهلی نو برای منحل ساختن ایالت جامو و کشمیر و اداره مستقیم آن توسط دولت مرکزی این کشور ناراضی بوده است.

پکن به خصوص از حکومت مستقیم دولت مرکزی هند بر منطقه لاداخ انتقاد نموده است. چین مدعی چندین بخش از لاداخ است.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1064

به "خبرنگاران پیغام میانجی گری ترامپ میان هند و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیغام میانجی گری ترامپ میان هند و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید