خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت های کرونایی

به گزارش تور تایلند، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برداشتن محدودیت های کرونایی احتمال برخورد با یک اپیدمی بزرگ آنفلوآنزا را افزایش می دهد.

خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت های کرونایی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا ناجی با بیان با اینکه با رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک در دوران شیوع کرونا، اندازه انتقال ویروس های تنفسی کاهش یافته است، اظهار کرد: البته اگر همچنان پروتکل های بهداشتی که برای کووید 19 رعایت می گردد را ادامه دهیم، واکسن آنفلوانزا را هم بزنیم، ممکن است آنفلوانزا همچنان در فصل آینده نیز کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در شیوع عفونت های تنفسی ویروسی عوامل زیادی مؤثر هستند، گفت: در حال حاضر ویروس کووید 19 مجال زیادی برای بروز سایر ویروس های تنفسی مانند آنفلوانزا باقی نگذاشته است.

ناجی شرح داد: در برخی از منطقه ها دنیا ویروس آنفلوانزا به خاطر روابط اجتماعی و رفتارهای مردم در حال گردش است و اگر رهاسازی اجتماعی اتفاق بیفتد، احتمالاً با شیوع ویروس آنفلوانزا رو به رو خواهیم بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: حتماً واکسیناسیون آنفلوانزا و روش های پیشگیری از ویروس های تنفسی را باید بیازماییم و به صورت یک مدل در بیاوریم.

وی ادامه داد: یک مطالعه در آمریکا برای مدل سازی جلوگیری از شیوع کرونا انجام شد و طبق نتیجه آن معین شد با توجه به کاهش ایمنی طبیعی بدن، رها سازی اجتماعی می تواند موجب شیوع بالای آنفلوانزا گردد.

ناجی اضافه نمود: البته با توجه به کاهش تاب آوری مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی در تمام دنیا بسیار احتمال دارد که رهاسازی اجتماعی اتفاق بیفتد و در پی آن شیوع آنفلوانزا افزایش یابد.

وی یادآور شد: با طولانی شدن زمان معیارهای کنترلی، ایمنی طبیعی بدن مردم نیز کاهش می یابد و با جمعیت خیلی زیادی روبرو خواهیم شد که نسبت به آنفلوانزا حساس هستند و برای همین با برداشتن محدودیت ها با خطر شیوع بالای آنفلوانزا رو به رو خواهیم بود.

ناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر دنیا شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ رخ داده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر دنیا تزریق شده است.

وی ادامه داد: در ایران نیز بیش از 570 هزار مورد شناسایی شده آزمایشگاهی و 23 هزار مرگ و میر ناشی از کووید 19 ثبت شده است.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره عفونت های ویروسی تنفسی شرح داد: این عفونت ها در زندگی همه افراد از کودکی تا بزرگسالی وجود دارد و یک طیف گسترده ای که از یک سرماخوردگی ساده تا پنومونی های بسیار شدیدی را شامل می شوند. این عفونت ها متعلق به خانواده های مختلف ویروسی هستند.

وی در ادامه بر ضرورت انجام مطالعه درباره اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی چه اثری در کاهش انواع عفونت های ویروسی دارد تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1903

به "خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت های کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت های کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید