دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب

به گزارش تور تایلند، ترجمه دانشنامه دیزاین ویراسته میشائیل ارل هاف و تیم مارشال به همراه ترجمه آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوییس کارول منتشر شده است.

دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب

به گزارش خبرنگاران، دانشنامه دیزاین ویراسته میشائیل ارل هاف و تیم مارشال با ترجمه منظر محمدی در 589 صفحه با شمارگان 1000 نسخه در نشر مشکی به چاپ رسیده است.

در مقدمه ناشر آمده است: در جریان ترجمه کتاب، ترجیح دادیم معادل مألوف واژه design در فارسی را -که همان طراحی باشد- به کار نبریم و از اصطلاح دیزاین استفاده کنیم. طراحی در فارسی معنای دیگری(drawing) هم دارد، در حالی که منظور نویسندگان از design یکسره چیز دیگری است. در واقع، دیزاین معنای وسیع تری نسبت به طراحی دارد و واژه دوم نمی تواند تمام جنبه های مفهوم دیزاین را بازتاب بدهد.

در مقدمه ویرستاران کتاب نیز عنوان شده است: ایده انتشار دانشنامه دیزاین از اینجا آمده که به باور ما احتیاج مبرمی به صورت بندی جدی زبان مشترکی در دیزاین، در عرصه حرفه های متکثر و ناهمخوان دیزاین و فراتر از آن ها، احساس می شد. به عبارت دیگر، هدف این کتاب آن است که میان گروه های مختلفی که امروز در زمینه دیزاین نقشی دارند- چه آنان که خود را دیزاینر می پندارند، چه تولیدکننده، مدیر، بازاریاب، مدرس یا محقق دیزاین - بحث و گفت وگو و تبادل نظر به وجود آورد. همچنین این کتاب قصد دارد به مردم عادی علاقه مند - یعنی مصرف کنندگان دیزاین - یاری کند اهداف، روش شناسی ها و فناوری های مختلف عرصه دیزاین را، که در خلق محصولات و سیستم های مورد مصرف آنان در زندگی روزمره شان به کار می رود، بشناسند.

ما در باب مقولات زبان و واژگان تخصصی ای که امروزه گفتمان دیزاین را شکل داده اند به دقت فکر کردیم. با این حال، هنگام کار روی این کتاب، دریافتیم که شماری از اصطلاحات ارزشمند این عرصه را از قلم انداخته ایم.

مسلم است که زبان همواره در سیلان است و دیزاین نیز خود قلمروی به شدت پویاست. در نتیجه زبان دیزاین می تواند بسیار گسترده و بی ثبات باشد، که اغلب از دورن گفتمانی کلامی شکل می گیرد. شاید به همین دلیل است که تاکنون کوشش چندانی برای تألیف دانشنامه دیزاین صورت نگرفته است، و شاید به همین دلیل است که اثر حاضر داعیه هیچ حقیقت جزمی و قاطعی ندارد.

همچنین در نوشته پشت جلد کتاب می خوانیم: کتاب حاضر شامل بیش از سیصد مدخل مقاله وار کوتاه و بلند است درباره جنبه های گوناگون دیزاین. دیزاین در این کتاب به معنای وسیع کلمه به کار برده شده است. به این ترتیب، به مدخل هایی برمی خوریم همچون دیزاین بو، دیزاین رویداد، دیزاین حمل و نقل، دیزاین ایمنی، دیزاین علیه جرم و ... .

بسیاری از مقولاتی که در این کتاب درباره شان بحث شده در ایران ناشناخته مانده اند و این کتاب شاید درآمدی باشد بر شناخت آن ها. مخاطبان این اثر دیزاینرها، دانشجویان، استادان و پژوهشگران دیزاین و تمام علاقه مندانی هستند که مایل اند به طور عمیق و علمی با دیزاین آشنا شوند.

دیگر کتاب منتشرشده در نشر مشکی، آلیس در سرزمین عجایب نوشته لوییس کارول با تصویرگری رالف استدمن با ترجمه حسین شهرابی است که در 224 صفحه با شمارگان 500 نسخه عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: خیلی وقت بود که به اندازه واقعی اش نبود. به خاطر همین، حالا احساس عجیبی داشت. ولی در عرض چند دقیقه عادت کرد و مثل همیشه مشغول حرف زدن با خودش شد. خب، نصف نقشه ام اجرا شد! چقدر این همه تغییر آدم را گیج می نماید! یعنی حتی مطمئن نیستم یک دقیقه بعد چه شکلی می شوم! ولی خب به اندازه واقعی ام برگشته ام. کار بعدی ام این است که بروم به آن باغ زیبا... اما چطور این کار را بکنم؟ این را که گفت، ناگهان از مکانی باز سردرآورد که خانه ای کوچک، به ارتفاع کمتر از یک متر و نیم، در آن پیدا بود.

آلیس با خودش گفت: کسی که توی همچین جایی زندگی بکند جرئت ندارد با من که الآن به این اندازه هستم حرفی بزند؛ حتما از ته دل می ترسانم شان! به همین خاطر، دوباره یک گاز به قارچ توی دست راستش زد و نزدیک خانه نرفت تا آنکه قد خودش را حدود بیست و پنج سانت کرد. (از متن کتاب)

آیا از پس این کار برآمدم؟ آیا بازترجمه ام طوری هست که وجود خود را توجیه کند؟ خواننده ها بهترین داوران اند. اما تا آنجا که به خودم مربوط است، کماکان ناراحتم که شهامت نداشتم سراغ بازترجمه خوش خیالانه آرمانی ام بروم. آرمانگرای درون من احساس می نماید شکست خورده و گاهی می گوید کاش این کتاب را فعلا ترجمه نمی کردم. اما اعتراف می کنم از ذره ذره اش لذت بردم - چه از شکست هایم، چه از پیروزی های احتمالی ام. (از پس گفتار مترجم فارسی)

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1398 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 455

به "دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشنامه دیزاین و آلیس در سرزمین عجایب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید