طراحی یک پروژه فرهنگی - گردشگری در تئاتر شهر کلید خورد

به گزارش تور تایلند، تهران (پانا) - رییس موزه ملی ایران باستان در ملاقات با مدیر تئاتر شهر از آمادگی کامل این موزه برای مشاوره و همکاری در امر بهسازی ، ساماندهی اسناد تاریخی و توسعه پروژه های مبتنی برگردشگری هنری مجموعه تئاتر شهر اطلاع داد.

طراحی یک پروژه فرهنگی - گردشگری در تئاتر شهر کلید خورد

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت آنلاین چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران باستان روز دوشنبه نوزدهم آبان ماه با حضور در تئاتر شهر ضمن بازدید از این مجموعه با ابراهیم گله دارزاده مدیر تئاتر شهر ملاقات و از آمادگی کامل سازمان تحت مدیریت خود برای مشاوره و همکاری در امر بهسازی ، ساماندهی اسناد تاریخی و توسعه پروژه های مبتنی بر جهانگردی هنری مجموعه تئاتر شهر سخن گفت.

ابراهیم گله دارزاده مدیر تئاتر شهر در ابتدای این ملاقات ضمن قدردانی از حضور مدیریت موزه ملی ایران باستان گفت: آنچه در برنامه جدید مجموعه تئاتر شهر روی آن تمرکز داریم، الگوبرداری از فعالیت سایر مجموعه های نظیر تئاتر شهر در دنیاست که بسته به شرایط تاریخی و جایگاهی که در عرصه فرهنگ و هنر هر کشور دارند کوشش می نمایند تا علاوه بر فعالیت های روتین، در حوزه های جهانگردی نیز حضور موثر و جدی داشته باشند. شرایطی که بنده معتقدم در مجموعه تاریخی - فرهنگی تئاتر شهر وجود دارد و می تواند با بسترسازی، بازنگری و بهسازی فضای داخلی روزانه میزبان طیفی از دوستداران تاریخ و هنر این سرزمین و حتی جهانگردان خارجی باشد.

وی ضمن ارائه توضیحاتی از فرایند فعالیت های تئاتر شهر گفت: ما علاوه بر آرشیو ارزشمندی که در زمینه عکس، پوستر و اطلاعات گروه های نمایشی داریم در مرکز اسناد و کتابخانه مجموعه نیز اسناد تئاتری بسیار ارزشمندی را داریم که هر کدام به تنهایی می تواند دربرگیرنده جذابیت های فراوانی برای علاقه مندان فرهنگ و حتی جهانگردان داخلی و خارجی باشد. این در حالی است که فعالیت در حوزه جهانگردی در راستای فرهنگ سازی برای تماشای تئاتر است و ترغیب برای حضور شهفرایندانی باشد که تا به امروز پیروز به تماشای تئاتر نشده و چنین اقدامانی می تواند را در راستای انگیزه سازی و به تبع آن افزایش تماشاگر واقعی تئاتر بازوی کمکی موثری باشد.

گله دار زاده توضیح داد: معماری منحصر به فرد مجموعه تئاتر شهر با سازه های بیرونی و داخلی که برای آن طراحی شده به تنهایی قابلیت این را دارد که یک جهانگرد ساعت ها برای تماشای این قابلیت ها وقت بگذارد. منتها همین جذابیت اکنون در چارچوبی قرار گرفته است که قطعا باید روی آن طراحی، ایده پردازی و بهسازی هایی صورت گیرد تا بتواند مورد توجه بازدیدنمایندگان و جهانگردان قرار گیرد . موضوعی که ما را بر آن داشت تا با دعوت از مدیران متخصص این حوزه و توانمندی هایی که در حوزه میراث فرهنگی و مجموعه تئاتر شهر وجود دارد بتوانیم هر چه زودتر شاهد اجرایی شدن پروژه ای در حوزه جهانگردی هنری باشیم.

مدیر مجموعه تئاتر شهر اضافه نمود: قطعا در راستای موضوعاتی که به آن اشاره داشتم موضوع مهم نگهداری اسناد به جای مانده از دهه ها فعالیت هنرمندان در تئاتر شهر و حتی مجموعه های دیگر کار بسیار سختی است . شرایطی که تا به امروز هم با دلسوزی مدیران و کارکنان این مجموعه برای نگهداری آن ها فعالیت هایی انجام گرفته؛ اما همه می دانیم موضوع آرشیو اسناد و رفتن به سمت موزه داری یک رشته کاملا تخصصی است که در این راه حضور مجموعه هایی چون موزه ملی ایران باستان و مراکز مشابه در ارتباط با وزارت میراث فرهنگی و جهانگردی اولویت پیدا می نماید. بر همین اساس امیدوارم حضور امروز مدیر موزه ملی ایران باستان که به همت سامان خلیلیان عزیز انجام شده مقدمه ای برای ورود به بهره برداری موزه ای و البته ایجاد شرایط ویژه برای موضوع مهم جهانگردی هنری در مجموعه تئاتر شهر باشد.

وی تاکید نمود: به طور حتم با چنین اقدامات فرهنگی که در راستای پیوست تئاتر شهر به فضای جهانگردی فرهنگی هنری شهر تهران صورت می گیرد میزان توجه شهفرایندان به این مجموعه نیز افزایش یافته و در معین عرصه و حریم این مجموعه مهم هنری اثر گذار خواهد بود. ما با این پیشنهادات و ایده ها در نظر داریم فضای کالبدی تئاتر شهر در ساعاتی که نمایشی روی صحنه نیست تبدیل به عرصه ای برای بازدید عمومی و جهانگردان گردد زیرا بر این باوریم چنین اقداماتی علاوه بر امتیازاتی که به آن اشاره کردم قطعا می تواند در استحکام پیوند مردم با تئاتر نیز نقش ارزشمندی را ایفا نماید.

گله دار زاده در انتهای صحبت های خود تاکید نمود: تمامی آنچه برای طراحی این پروژه انجام شده تنها در شرایطی اتفاق می افتد که ماجرای شیوع ویروس کرونا در مرحله ای قرار گرفته باشد که سلامتی هنرمندان و مخاطبان تئاتر به خطر نیفتد، زیرا توسعه جهانگردی هنری و ماجراهایی از این دست تنها در فضایی می تواند تبدیل به یک جریان سازنده و موثر در عرصه تئاتر گردد که فضای عمومی جامعه نیز در شرایط متعادل تری از فضایی که در آن هستیم، قرار گرفته باشد. من و همکارانم بر این باوریم ایده هایی از این دست باید در شرایط پایدار و مساعدی شکل اجرایی داشته باشد،چرا که همین نشاط نشات گرفته از سلامتی روحی و جسمی شهفرایندان است که می تواند پیروزیت پروژه های هنری را تضمین کند.

جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران هم در این ملاقات ضمن ابراز خرسندی از حضورش در مجموعه تئاتر شهر گفت: تئاتر شهر یکی از مهم ترین مجموعه های تاریخی - فرهنگی شهر تهران است که علاوه بر جذابیت هایی که به لحاظ نوع معماری و سازه برخوردار است می تواند تبدیل به یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین اماکن تاریخ معاصر تهران در حوزه جهانگردی گردد.

وی اضافه نمود: به طور حتم برای تحقق اهدافی چون جذب جهانگرد به ویژه جهانگردی هنری در مجموعه تئاتر شهر باید کارهای پیش زمینه ای اجرا گردد که محور اصلی آن رفتار حفاظت محورانه و توجه به باید و نبایدهای موزه داری است. به هر حال فعالیت اصلی تئاتر شهر اجرای آثار نمایشی مختلف است که فضای جغرافیایی و زیبای آن می تواند خاطره تماشای هر نمایشی را تبدیل به یک خاطره ماندگار کند. در این شرایط یکسری الزامات برای ارتقای خدمات موزه ای مجموعه وجود دارد که باید برای آن فعالیت هایی را انجام داد. در این راه مدیریت و کارکنان موزه ملی ایران باستان آماده هرگونه همکاری با مجموعه تئاتر شهر هستند.

رییس موزه ملی ایران باستان در انتها صحبت های خود توضیح داد: بهره برداری موزه ای از تئاتر شهر نیازمند یک نگاه کارشناسی و مطالعاتی دقیق است . به عبارتی در این چارچوب علمی است که می توان برای گام های بعدی قدم هایی برداشت. مجموعه تئاتر شهر به اعتقاد من یک تماشاخانه عادی نیست . این ساختمان از جمله اماکنی است که بدون اجرای نمایش هم برای مخاطبان جذاب است و چه بهتر که در این شرایط بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم که جهانگردان هم بتواند از جذابیت های خارق العاده آن استفاده نمایند. من بر این باورم تحقق چنین شرایطی سخت نیست و اگر بتوانیم فضای موجود را از یک نگاه تماشاخانه ای صرف به سمت یک نگاه تخصصی حفاظت محورانه موزه ای ببریم در آینده ای نزدیک شاهد مراجعه نمایندگان زیادی خواهیم بود که هر روز مشتاق به بازدید از مجموعه تئاتر شهر هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1323

به "طراحی یک پروژه فرهنگی - گردشگری در تئاتر شهر کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی یک پروژه فرهنگی - گردشگری در تئاتر شهر کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید