ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم

به گزارش تور تایلند، وزیر خارجه ایران گفت وگوهایش با رئیس جمهور فرانسه را سازنده خواند و شرح داد: ما برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم.

ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و به تشریح گفت وگوهایش در پاریس پرداخت.

ظریف مباحثات با ماکرون را سازنده خواند و گفت: بحثی که با رئیس جمهور فرانسه داشتیم در ادامه تماس های تلفنی روسای جمهور دو کشور در چند هفته گذشته است. فرانسه پیشنهادهایی را ارائه کرده بود و پیشنهادهایی را ما ارائه کردیم درباره نحوه اجرای برجام و گام هایی که نیاز است طرفین بردارند.

وی با بیان اینکه گفت وگوها باید برای رسیدن به درک بهتر در خصوص پیشرفت کار شروع شود، اضافه نمود: گفت وگوهای خوب و سازنده ای بود، البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همینطور تعهداتی که بعد از برجام و خروج آمریکا داده، عمل کند. البته اجلاس جی 7 هم هست و فرصتی برای آقای ماکرون وجود دارد که با سایر اعضای اروپایی 1+4 و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه 7 صحبت کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه شرح داد: ما گفت و گوها را ادامه می دهیم و تماس های ماکرون نیز با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه های ما کاملا مشخص است. ما برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم.

ظریف با اشاره به آمادگی ایران برای مباحثه درباره برجام، خاطر نشان کرد: اما برای اجرای برجام همانطور که همواره در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف مذاکره کنیم.

وی همچنین اضافه نمود: بحث دیگری که مطرح است بحث آزادی کشتیرانی است و ایران در این موضوع کاملا شفاف گفته که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد. ایران به عنوان کشوری که سواحل طولانی با خلیج فارس و دریای عمان دارد بخش شمالی تنگه هرمز را در اختیار دارد، مطمئن ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همواره علاقه مند بوده به تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه. البته ضرورت دارد که آزادی برای کشتی های ایرانی هم که حامل کالا و نفت از ایران و برای ایران هستند، فراهم شود.

وزیر خارجه ایران ضمن تاکید بر لزوم اجرای آزادی کشتیرانی به عنوان یک اصل حقوق بین الملل برای همه، شرح داد: ایران آمادگی دارد در قبال رعایت آزادی کشتیرانی برای ایران به تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج فارس و تنگه هرمز کمک کند.

ظریف درباره ادامه برنامه خود در پاریس نیز گفت: امروز بعد از ظهر مباحثات را با وزیر خارجه فرانسه آقای لودریان ادامه خواهیم داد. بحث وضعیت خلیج فارس، یمن، وضعیت افغانستان و همینطور نحوه اجرای برجام از موضوعاتی است که در کنار موضوعات دوجانبه با وزیر خارجه بحث خواهیم کرد.

وی درباره پیشنهادات فرانسه برای کاهش تنش ها بین ایران و آمریکا و توافق هسته ای گفت: پیشنهادهایی که دارند درباره نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته، یعنی رسیدن منافع مالی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت وگوها به نتیجه برسد جزئیات آن اعلام می شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، در پاسخ به سوالی درباره منوط شدن کمک های مالی فرانسه به شروع گفتگوهای منطقه ای و توقف کاهش تعهدات از سوی ایران تاکید کرد: بحثی که ما داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی را در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. ایران همواره اعلام کرده که وقتی ما در چارچوب بند 36 برجام شروع به کاهش تعهدات کردیم، اعلام کردیم در صورتی که طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد، اقدامات ما بازگشت پذیر است. این موضعی است که ما کماکان داریم و درباره اش بحث می کنیم.

ظریف در ادامه پاسخش شرح داد: امنیت خلیج فارس برای ما موضوع مهمی است. پیشنهاداتی را درباره امنیت خلیج فارس ارائه کردیم، پیشنهاداتی که 5 سال پیش ارائه کردیم و همسایگانمان را دعوت کردیم که آن موضوعات را دنبال کنند. در بحث آزادی کشتیرانی همانطور که قبلا گفتم همواره آماده هستیم به عنوان عضو موثر جامعه بین المللی، در قبال آزادی برای کشتیرانی ما هم برای آزادی کشتیرانی همکاری کنیم. بخاطر اینکه حقوق بین الملل در واقع برای این است که همه نسبت به آینده بتوانند با اطمینان اقدام کنند.

وی همچنین اضافه نمود: نمی شود که آینده برای یک کشور غیرقابل اطمینان باشد و یک کشور بصورت غیرقابل پیش بینی عمل کند و توقع داشته باشد که دیگران اینگونه عمل نکنند.

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مصمم بودن ایران در روند کاهش تعهدات در شروع این مذاکرات تاثیر داشت یا نه، گفت: حتما، اینکه ایران اقداماتی را انجام داده و به اروپایی ها نشان داده که نیاز دارند طبق برجام به تعهدات خود عمل کنند، ما از قبل پیش بینی کرده بودیم که برای اینکه مطمئن باشیم برجام اجرا می شود باید ضمانت اجرا از دو طرف باشد و آنچه در ماده 36 برجام وجود دارد نشانگر این واقعیت است که کسانی که برجام را مذاکره کردند و دولت و نظام ایران که برجام را پذیرفت با چشم باز پذیرفتند، براساس احترام مذاکره نکردند بلکه براساس بی اعتمادی مذاکره کردند و برای همین بود که در بند 36 برجام روش هایی را برای جبران اقدامات خلاف طرفین پیش بینی کرده بودیم که آن اقدامات را انجام می دهیم که نشان دهیم ما به دنبال راه حل هستیم و هنوز هم به دنبال راه حل هستیم و در چارچوب تعهدات طرف مقابل ما هم تعهدات خود را اجرا می کنیم مثل طرف مقابل و تا زمانی که طرف مقابل به برجام متعهد باشد.

ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا بحث سفر ماکرون به تهران نیز مطرح است یا خیر، گفت: خیر، سفر آقای ماکرون به تهران ماه ها و سال ها است که مطرح است و از سوی رئیس جمهور دعوت شده اند ولی این روزها بحث جدیدی برای سفر ماکرون مطرح نبوده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار که آیا در سفری که به چین و ژاپن خواهید داشت به کره شمالی هم خواهید رفت، گفت: آنچه که ما فعلا در این مرحله طراحی کردیم سفر به چین، ژاپن و چند کشور دیگر است که در این مرحله هنوز سفری به کره شمالی طراحی نکردیم ولی آمادگی برای سفر به کره شمالی را داریم.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 798

به "ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید