علت های کبود شدن مچ پا

به گزارش تور تایلند، در صورتی که شما دارای مچ پای آبی دردناک هستید، ممکن است دچار یک مشکل سلامتی شده باشید. این مقاله درباره علل و روش های درمان این مشکل صحبت خواهیم کرد.

علت های کبود شدن مچ پا
کبودی مچ پا شاخصی از وجود تعداد بی شماری مسائل سلامتی است. این مقاله فهرستی از علل مختلف و روش های درمان این مشکل را ارائه می دهد.

علائم، علل و روش های درمان

مچ پا مفصلی است که ساق پا را به پا متصل می سازد. از این رو، یکی از مهم ترین مفاصل در بدن به شمار می رود. علل بروز کبودی این ناحیه از پا بر اساس شرایط فیزیولوژیکی متنوع می باشد. در این جا، ما فهرستی از علائم این بیماری همراه با علل و روش های درمان را ذکر خواهیم کرد.

آسیب مچ پا

آسیب های مچ پا مانند پیچ خوردگی و شکستگی ها می تواند منجر به کبود شدن این ناحیه از پا شود. این بیماری نوع رایجی از آسیب دیدگی در میان مردم و به ویژه ورزشکاران می باشد. پیچ خوردگی یا شکستگی نیازمند توجه ویژه پزشکی می باشد. علاوه بر کبودی، تورم شدید همراه با درد قطعاً باعث شکستگی یا پیچ خوردگی می شود.
روش های درمان
استفاده از بسته یخ بر روی پا در اسرع وقت و قرار دادن پای مصدوم در موقعیت رو به بالا یکی از گزینه های درمانی در این زمینه می باشد. در مورد آسیب استخوان، پاره شدن رباط یا پیچ خوردگی مچ پا، باید بلافاصله با پزشک ارتوپد تماس بگیرید. پاهای خود را از سرما حفظ کنید و به طور منظم برای هر گونه جراحت مورد بررسی قرار دهید. پس از ارزیابی میزان و نوع آسیب دیدگی از طریق اسکن اشعه ایکس، پزشک به منظور محدود ساختن حرکت در بخش آسیب دیده پای شما را با یک نوار یا تراشه و یا یک قالب فیبری محکم می بندد. شکستگی ها به طور طبیعی التیام می یابد و پزشک ارتوپد تنها استخوان را در موقعیت درست و صحیح قرار می دهد. در مورد پارگی رباط و یا شکستگی های عمده، ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

دیابت

چنین بیماری ای ممکن است حاصل دیابت باشد چون در دیابت جریان خون کاهش می یابد. در این بیماری نیز جریان خون در ناحیه پا ممکن است کاهش یابد. این امر ممکن است منجر به کاهش خون اکسیژن دار به مچ پا شده و در نتیجه باعث کبودی و احساس سردی نه تنها در مچ پا بلکه در کل پا خواهد شد.
روش های درمانی
پاهای خود را از سرما حفظ کنید و به طور منظم برای هر گونه جراحت مورد بررسی قرار دهید. درمان دیابت همراه با فیزیوتراپی نیز می تواند باعث کاهش این مشکل شود. در صورتی که علائم ادامه یافت، با پزشک مشورت کنید.

اختلال انعقاد خون یا کوآگولوپاتی

کبودی مچ پا ممکن است به واسطه کوآگولوپاتی ایجاد شود. کوآگولوپاتی بیماری ای است که باعث لخته شدن خون در آن ناحیه از پا می شود.
روش های درمانی
در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. کوآگولوپاتی می تواند علل مختلفی داشته باشد. روش های درمان این مشکل وابسته به علل بروز آن می باشد. یکی از روش های درمان تزریق فاکتور لخته سازی می باشد.

بیماری عروق محیطی

این بیماری همراه با درد مداوم و بی حسی بوده که ممکن است نشانه ای از شروع بیماری عروق محیطی باشد. این بیماری باعث انسداد شریان ها می شود که منجر به کبودی پوست می شود و شاخصی از کمبود اکسیژن در این ناحیه می باشد. این بیماری ممکن است از طریق دیابت، سیگار کشیدن، سطوح بالای کلسترول یا فشار خون بالا ایجاد شود.
روش های درمانی
در صورتی که علائمی که در بالا ذکر شدا را همراه با کبودی پوست مشاهده کردید، بدون درنگ با پزشک مشورت کنید. درمان ممکن است در موارد شدید شامل جراحی باشد و در موارد دیگر استفاده از داروها همراه با تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می تواند به کاهش درد کمک کند.

پایین آمدن دمای بدن

این بیماری ممکن است نشانه ای از پایین آمدن دمای بدن باشد. در این شرایط دست ها بی حس شده، حرکات بدن بسیار کند شده و تنفس سریع و کم عمق می شود. این بیماری معمولاً هنگامی که بدن در معرض سرمای شدید قرار می گیرد و قادر به حفظ دمای خود نیست رخ می دهد.
روش های درمانی
درمان شامل قرار دادن بدن در معرض گرما و کمک به بدن برای تنفس می باشد.

کمبود خون سیاهرگی

این بیماری ممکن است حاصل یک مشکل پزشکی به نام کمبود خون سیاهرگی نیز باشد. این مشکل هنگامی که رگ های پا قادر به پمپاژ خون اکسیژن دار نیستند رخ داده و باعث بازگشت این خون به قلب و تجمع آن در این ناحیه و در نتیجه کبودی می شود. تنگ شدن ترقوه و احساس سنگینی در پاها، درد و خستگی از علائم این بیماری می باشد.
روش های درمانی
در موارد شدید و مزمن کمبود خون سیاهرگی نیاز به عمل جراحی می باشد و در این شرایط درمان پیچیده خواهد بود. در صورتی که این نوع مشکل را به طور منظم تجربه کردید، در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید. استراحت کافی را داشته باشید و از ایستادن طولانی مدت بر روی پاهای خود خود داری کنید.

از این رو، با ذکر علل و روش های درمانی برای این بیماری، می توان گفت که این مشکل، شاخصی از بسکمک از مسائل سلامتی می باشد. در صورت بروز این مسائل آن را نادیده نگیرید و در پی یافتن راه هایی برای تشخیص و درمان آن باشید.

رنگ کبودی ها

کبودی ها کمی ظاهر ما را رنگین می کنند، اگر چه نه به مجذوب کننده ترین شکل ممکن. با گذشت زمان کوفتگی ها نیز موجب تغییر رنگ می شوند. در ابتدا، معمولاً کبودی به دلیل خونی که در زیر بافت های بدن نفوذ می کند، قرمز رنگ است.

خون هم شامل اکسیژن و هم هموگلوبین است و هموگلبین پروتئینی است که غنی از آهن است. خون جمع شده زیر پوست پس از مدت کوتاهی، اکسیژن خود را از دست می دهد و رنگ کبودی، آبی یا بنفش رنگ می شود.

همان طور که گلبول های قرمز و آهن خون جمع شده زیر پوست از بین می فرایند، غالباً کبودی ها تیره تر یا بنفش تیره تر می شوند.

از آن جا که معمولاً کبودی ها در بن پارگی های عضلانی وجود ندارد، ممکن است بتوانید آن را نادیده گرفته و به کار یا فعالیت ورزشی خود ادامه دهید. با این حال، آن ناحیه ممکن است حساس شده، کمی متورم شود و یا هنگام لمس شدن دردناک باشد.

کبودی بدن بر عملکرد عضلات تأثیر می گذارد، از این رو دامنه حرکات شما در آن ناحیه ممکن است محدود شود.

منبع: Health Hearty

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1889

به "علت های کبود شدن مچ پا" امتیاز دهید

1 کاربر به "علت های کبود شدن مچ پا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت های کبود شدن مچ پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید