لبنان جدید و نخست وزیری سعد الحریری

به گزارش تور تایلند، خبرنگاران، گروه بین الملل - سیدرضا صدرالحسینی: بعداز گذشت بیش از سه ماه از انفجار هولناک بندر بیروت، پایتخت لبنان که منجر به استعفای دولت حسان دیاب شد و در این مدت عدم توفیق مصطفی ادیب به تشکیل کابینه در این کشور، کاهش درآمدها ی دولت، بیکاری عمومی به دلیل ویروس کووید 19 و افزایش فشارهای سیاسی در کنار تحریم های ظالمانه آمریکا علیه اشخاص و اقتصاد لبنان، بی دولتی بیش از گذشته بر امر روزمره مردم این کشور فشار وارد می کند.

لبنان جدید و نخست وزیری سعد الحریری

در حال حاضر انتخاب سعد الحریری که قبل از یک سال و نیم پیش نیز به مدت قابل توجه نخست وزیر این کشور بود و با وجود حمایت همه جریان های مؤثر از جمله حزب الله از وی، به یکباره بدون دلیل موجه استعفا نمود، دارای حساسیت می باشد.

در حال حاضر کابینه جدید لبنان باید با چند چالش عظیم دست و پنجه نرم کند: نخست پیامدهای مالی وارده بر لبنان بر اثر گسترش ویروس کرونا در این کشور در کنار خسارات وارده ناشی از انفجار مهیب بندر بیروت و همچنین بدهی های گسترده لبنان که گفته می گردد بالاترین بدهی ها در دنیا به شمار می رود به طوری که حجم بدهی های این کشور بیش از 150 درصد از حجم فراوری داخلی به شمار می رود به همین دلیل صندوق بین المللی پول به لبنان هشدار داده که اگر گامی در این خصوص برندارد دچار عظیمترین رکود مالی در منطقه خواهد بود.

کاهش محبوبیت سعد الحریری

آنالیز تعداد آرا حریری طی سال های گذشته نشان می دهد که محبوبیت وی در حال کاهش است. وی در سال 2009 توانست 86 رأی از میان 128 را به خود اختصاص دهد. حریری در سال 2016، 108 رأی را به دست آورد، در سال 2018 وقتی برای دومین بار این پست را به دست گرفت 111 رأی را از آن خود کرد اما برای سومین بار تنها توانست 65 رأی را به دست بیاورد.

معین است که حریری که کارنامه سیاسی وی مملو از انتخاب به عنوان نخست وزیر و بعد از آن استعفا است و پیشتر ناکارآمدی خود را ثابت نموده است بلکه در شرایط کنونی نیز حمایت جریان های مهم لبنان از جمله 2 جریان مهم مسیحی القوات و جریان آزاد ملی در کنار حزب الله را ندارد و طبعاً نمی تواند راهکاری برای حل مسائل روزافزون لبنان ارائه دهد.

انتخاب چهارباره حریری به عنوان نخست وزیری قطعاً به این دلیل صورت می گیرد که شخصیت دیگری حاضر به تقبل این پست در شرایط کنونی لبنان نیست چرا که برای حل بحران های لبنان به یک اراده ملی و سیاسی همه جانبه احتیاج است و یک شخص در رأس قدرت نمی تواند امور را به تنهایی مدیریت کند.

ساختار سیاسی حاکم در لبنان نشان داده که برای مدیریت بحران های این کشور کارآمد نیست و نظام طایفه ای حاکم بر این کشور که رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس باید از بین مسیحیان، سنی ها و شیعیان معین گردد همیشه بحث برانگیز بوده است.

حریری که وابستگی و سرسپردگی خود را به کشورهای خارجی از جمله عربستان نشان داده هرگز نمی تواند حافظ منافع لبنان باشد و این مسأله طی 3 دوره قبل معین شده است. عملکرد حریری نشان می دهد که او طی سال های گذشته نتوانسته ساده ترین اصلاحات را در لبنان محقق کند و مردم این کشور نیز به این مسأله واقف هستند به طوری که حمایت ها از حریری کاهش یافته است.

به نظر می رسد حریری در این دوره سخت لبنان به دلیل ورود بازیگری جدید بنام فرانسه و شخص ماکرون در شرایطی که از سوی عربستان نیز کمترین حمایت را دارد، دشواری های بیشتری نسبت به گذشته در مقابل خویش خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1319

به "لبنان جدید و نخست وزیری سعد الحریری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان جدید و نخست وزیری سعد الحریری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید