لحظه به لحظه، یک کرسی و دو تحلیف؛ مراسم تحلیف اشرف غنی شروع شد

به گزارش تور تایلند، پس از بی نتیجه ماندن دیدارهای نماینده ویژه آمریکا با نامزدهای پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تیم های انتخاباتی دولت ساز و ثبات و همگرایی قصد برگزاری مراسم تحلیف دارند.

لحظه به لحظه، یک کرسی و دو تحلیف؛ مراسم تحلیف اشرف غنی شروع شد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، جنجال های انتخاباتی افغانستان به اوج رسیده است و هر دو تیم پیشتاز مدعی پیروزی هستند، سیاسیون افغان برای ایجاد تیم فراگیر مذاکره نماینده اجماع ندارند و اشرف غنی و عبدالله در نظر دارند تا امروز 19 اسفند مراسم تحلیف برگزار نمایند.

گزارش لحظه به لحظه خبرنگاران از فرایند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ساعت محلی به توضیح زیر است:

14:53: محمد اشرف غنی از دفترش به سوی جایگاهی که برای مراسم تحلیف در نظر گرفته شده است، در حال حرکت است و تا لحظاتی دیگر مراسم تحلیف برگزار می نماید.

14:30: زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و ژنرال اسکات میلر نیز لحظاتی قبل در مراسم تحلیف اشرف غنی حضور یافت.

گفته می گردد که بیشتر شرکت نمایندگان در مراسم عبدالله را افراد داخلی در افغانستان تشکیل می دهند

14:15: منابع خبری می گویند که در مراسم تحلیف اشرف غنی تا به امروز، سفرای مصر، امارات، کارمندانی از سفارت عربستان، سفیران فرانسه، اسپانیا، ترکمنستان، اتحادیه اروپا، نروژ، کانادا، چین، آلمان، هند حضور یافته اند.

هنوز از شرکت نمایندگان خارجی در مراسم عبدالله خبری منتشر نشده است .

13:50: شاه حسین مرتضوی؛ مشاور فرهنگی محمداشرف غنی در توئیتی نوشت که ساعت سه به وقت افغانستان تحلیف انجام خواهد شد.

12:30: محسن داور و علی وزیر از رهبران جنبش نجات پشتون که برای شرکت در مراسم تحلیف اشرف غنی دعوت شده بودند پس از استقبال در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان لحظاتی قبل وارد کابل شدند .

12:00: توییت عبدالله: ابطال تمام آرای تقلبی راه چاره خروج است .

هیچ کس نباید تعهد ما برای دموکراسی واقعی و عزم ما در حمایت از حاکمیت قانون را دستکم بگیرد. سوابق ما در خود انکاری و سازش نباید دلیلی گردد که بقیه ما را نادیده بگیرد؛ ابطال همه آرای تقلبی راه خروج است .

11:25: فضل احمد معنوی، رییس کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف عبدالله عبدالله در واکنش به رایزنی ها درباره حل بحران انتخاباتی افغانستان گفت که هیچ گونه گفت وگویی برای حل تنش های انتخاباتی صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: تمام گفت وگوها بی نتیجه بوده است اما در صورتی که ارگ مراسم تحلیف برگزار کند، کاخ سپیدار نیز مراسم برگزار خواهد نمود.

11:21: منابع می گویند که مذاکرات برای حل تنش های انتخاباتی میان عبدالله و اشرف غنی بار دیگر بی نتیجه انتها یافته است. لحظاتی پیش عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی در برابر مردم در کاخ سپیدار ظاهر شد. تیم انتخاباتی ثبات و هم گرایی برنامه تحلیف عبدالله عبدالله را در کاخ سیپدار تدارک دیده است.

11:00: همزمان با آمادگی برای برگزاری مراسم تحلیف در ارگ و کاخ سپیدار، بسیاری از جاده های منتهی به مرکز شهر بسته است. فرماندهی مسئول تامین امنیت شهری ارتش در کابل (گارنیزیون) شب روز گذشته با انتشار اعلامیه ای از مسدود بودن راه های منتهی به ارگ ریاست جمهوری به دلیل برگزاری مراسم تحلیف خبر داده بود. همچنان در بخش های از شهر کابل امروز نیروهای امنیتی حضور سنگین دارند.

10:28: رئیسان کمیسیون های انتخاباتی در مراسم تحلیف اشرف غنی شرکت نموده اند. حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات و زهره بیان شینواری، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی در ارگ ریاست جمهوری حضور دارند.

10:24: وحید پیمان 8صبح: با توجه به این که هر دو جریان ارگ و سپیدار از تعویق مراسم تحلیف تا پس از چاشت امروز سخن گفته اند، به نظر می رسد که بدون رسیدن به یک توافق سیاسی، مراسمی برگزار نخواهد شد.

به نظر می رسد بدون رسیدن به توافق، مراسمی برگزار نمی گردد. کوشش های خلیل زاد به جایی نرسیده چون هر دو طرف به خواست هایی غیرمنتظره تاکید دارند. آمریکایی ها ماه ها برای صلح کوشش کردند و نمی خواهند این فرایند در اوج کارزارهای انتخاباتی قربانی گردد. آن ها احتمالا کار را یکطرفه می نمایند.

10:00: در حالی که مراسم تحلیف اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای ساعاتی به تعویق افتاده است، تلویزیون ملی افغانستان به صورت زنده از آمادگی برای برگزاری مراسم اشرف غنی گزارش می دهد و تلویزیون نور متعلق به حزب جمعیت نیز آمادگی ها در قصر سپیدار را زنده پوشش می دهد.

9:42: محسن داور و علی وزیر از اعضای جنبش تحفظ پشتو های پاکستان پایان اجازه یافتند که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت نمایند. عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که آن ها به شهر جلال آباد رسیده اند. محسن داور روز گذشته گفت که اداره فدرال پاکستان به او و علی وزیر اجازه شرکت در مراسم تحلیف را نداده است. وزارت کشور پاکستان گفته است که به توصیه عمران خان، نخست وزیر این کشور به این دو عضو جنبش تحفظ پشتون های پاکستان اجازه داده شده تا به افغانستان سفر نمایند.

7:00: منابع در هر دو تیم از احتمال برگزاری مراسم تحلیف در ساعت از پیش مشخص شده خبر می دهند. افراد دعوت شده در حال ورود به هر دو مراسم هستند.

01:50: فضل احمد معنوی از اعضای ارشد تیم ثبات و همگرایی گفته است که تصمیم به تعویق مراسم تحلیف پس از گفت وگوی مایک پامپئو وزیر خارجه با ارگ ریاست جمهوری گرفته شده است. معنوی هشدار داده که اگر این موضوع یک ترفند باشد، تیم ثبات آماده برگزاری مراسم تحلیف است.

00:47: منابع مختلف در تیم های دولت ساز و ثبات وهم گرایی از ملاقاتهای پی در پی زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با اشرف غنی و عبدالله عبدالله در ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار خبر می دهند. فضل احمد معنوی رئیس کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف عبدالله گفته است که این ملاقاتها بی نتیجه بوده و تصمیم این کمیسیون مبنی بر برگزاری مراسم تحلیف برای آقای عبدالله تغییر ننموده است.

منابعی در تیم هایی دولت ساز و ثبات و همگرایی از ملاقات رو در روی غنی و عبدالله در ساعات انتهای یکشنبه شب خبر می دهند. این ملاقات که به خاطر رسیدن به یک نتیجه مشترک برای برگزاری تنها یک مراسم تحلیف اجرا شده نیز بی نتیجه انتها یافته است.

فضل احمد معنوی از اعضای رهبری تیم ثبات وهمگرایی می گوید که ارگ و سپیدار هر دو تفاهم کردند که مراسم تحلیف فردا برگزار نگردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 875

به "لحظه به لحظه، یک کرسی و دو تحلیف؛ مراسم تحلیف اشرف غنی شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه به لحظه، یک کرسی و دو تحلیف؛ مراسم تحلیف اشرف غنی شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید