ماجرای دردآور مرد درختی ایران؛ 5 میلیارد برای سفر به نیویورک و برگشت به زندگی عادی

به گزارش تور تایلند، ویدیویی چندثانیه ای که مردی را به تصویر می کشد با پا و دست هایی درختی. تصاویری کوتاه از عبدالنصیر نتوژهی شاد؛ مرد درختی ایران. ساکن یکی از سقف های استیجاری خاش از دیار سیستان وبلوچستان. مردی میانه بالا با مو ها و چشم و ابروی مشکی. 32 بهار و زمستان به خود دیده و حالا یک دختر هشت ساله و پسری 6 ساله پدر می نامندش.

ماجرای دردآور مرد درختی ایران؛ 5 میلیارد برای سفر به نیویورک و برگشت به زندگی عادی

به گزارش شهروند، بیست واندی سال پیش بود که دانه های کوچک معمولی گذرش را به مطب پزشکان زاهدان انداخت. پزشکانی که سعی کردند خیالش را راحت نمایند با تشخیص زگیل. دانه هایی که نه معمولی بودند و نه مثل گذشته کوچک ماندند.

هر روز که می گذشت زندگی برایش سخت تر می شد و دانه ها بخش بیشتری از بدنش را به تسخیر خود در می آوردند. حالا دست و پای عبدالنصیر به درخت شباهت بیشتری دارد تا دست و پای یک مرد 32 ساله.

سال هاست عبدالنصیر از کار بیکار شده و هزینه های زندگی اش به دوش برادر بزرگ ترش بوده. یکی از برادرهایم خرج زندگی ام را می داد که 4-5 ماه پیش او هم فوت کرد و دیگر دستم به جایی بند نیست. برادر که به رحمت خدا رفت در کنار بیماری مخارج زندگی تاب از عبدالنصیر برد. مردی که برای نان آوردن سر سفره زن و بچه اش مجبور به سوخت کشی شد.

چندماهی است می روم برای سوخت کشی. با همین دست و پا مجبور به ساعت ها رانندگی ام. از وقتی ویدیوی چند ثانیه ای عبدالنصیر منتشر شده، یاری های اقتصادی به او شده. حدود 30-40 میلیون جمع شده، اما هزینه درمان در نیویورک حدود 5 میلیارد هزینه می خواهد.

در مدرسه خیلی سخت گذشت. برخی ها حتی کنارش نمی نشستند. کسی با او چیزی نمی خورد. بیشتر اوقات در مدرسه تنها بود. برخی از معلم ها می گفتند از کلاس بیرونش کنید. آغاز هر سال تحصیلی برای عبدالنصیر مساوی بود با دردسر های گرفتن گواهی پزشکی برای ثبت نام در مدرسه.

از ترک تحصیل تا کارگری در شرکت های مختلف

در خانواده ای با پنج برادر و سه خواهر قد کشید تا اینکه مرد خانه خود شد. 11 ساله بود که سرنوشت جور دیگری برایش زندگی را رقم زد با دانه هایی که همه جانش را تسخیر نموده اند. دانه هایی که ردپای شان چندوقتی است روی صورتش هم دیده شده است. برادرش ناصر دوران مدرسه عبدالنصیر را سخت توصیف می نماید. در مدرسه خیلی سخت گذشت. برخی ها حتی کنارش نمی نشستند. کسی با او چیزی نمی خورد. بیشتر اوقات در مدرسه تنها بود.

برخی از معلم ها هم با عبدالنصیر نامهربان بودند. ترس از مسری بودن بیماری عبدالنصیر تنها بهانه نامهربانی این معلم ها بود. ناصر -برادر عبدالنصیر- می گوید: برخی از معلم ها می گفتند از کلاس بیرونش کنید. آغاز هر سال تحصیلی برای عبدالنصیر مساوی بود با دردسر های گرفتن گواهی پزشکی برای ثبت نام در مدرسه. هر سال برای ثبت نام از او گواهی پزشکی می خواستند تا مطمئن شوند این بیماری مسری نیست.

دردسر های مدرسه رفتن روزبه روز برایش بیشتر می شد تا اینکه عبدالنصیر تصمیم به ترک تحصیل گرفت. شرایط اقتصادی خانوادگی و دردسر های مدرسه دست به دست هم دادند تا عبدالنصیر تصمیم به ترک تحصیل بگیرد. از همه چیز خسته شده بود. مدرسه رفتن را که برای همواره تعطیل کرد رفت سراغ نان درآوردن. عبدالنصیر شرکت های مختلفی کار می کرد؛ بیشتر کارگری بود.

شرایط اقتصادی خانوادگی خیلی مساعد نبود و عبدالنصیر تصمیم گرفته بود سختی کار کردن را دیگر به هر قیمتی شده تاب بیاورد. در محل کار هم مسائلی داشت. بی اعتنایی دیگران، نگاه ها و پچ پچ ها درباره ظاهرش همواره بود. چندسال پیش کارش را با یک شرکت راه سازی آغاز کرد.

اولین بار قرار بوده نامش در فهرست کارگران شرکت ثبت شود. یکی دوسال بدون بیمه کار کردم و بعد بیمه شدم. بعد از مدت ها چم وخم کار دستش می آید و می شود مباشر. نقشه برداری یاد گرفته بودم. فوت وفن نقشه برداری را عملی و حین کار آموخته بود. 5-4 سال سابقه بیمه دارم.

بیست واندی سال با دردی نادر

ماجرای درختی شدنش به سال های خیلی دور برمی شود؛ زمانی که زگیل های کوچک پشت پایش را پُر کردند. دلشوره به جانش افتاد و در اولین فرصت خودش به زاهدان رفت برای یافتن درمانی برای دردش. تشخیص پزشک، زگیل بود.

تقویم که به سال های 77 شاید هم 78 رسید، درد مرموز به جانش افتاد. دانه های کوچک که به ظاهر زگیل به نظر می رسیدند. دانه های کوچک و معمولی بود. بیشتر پشت پایم زده بود. کوتاهی در درمانش ننموده و از همان روز ها راهی مطب پزشکان مختلفی شده برای درمان دردش. از همان اول پیگیر بودم و پشت گوش ننداختم.

بیماری با جانش که اخت شد به هر دردسری بود کارهایش را خودش انجام می داد. ناصر، اما می گوید از سال 94-93 به بعد که جراحی کرد دیگر از کارافتاده شد. از حمام رفتن، غذا خوردن و همه کار های شخصی اش را همسرش انجام می دهد. برایش سخت است، اما چاره دیگری هم مگر دارد؟

پسر و دخترش بیماری پدر را به رویش نمی آورند. هیچ وقت درباره بیماری پدرش صحبت ننموده اند و چیزی نگفتند. به گفته عموی بچه ها -ناصر-، اما بار ها پیش آمده سر بیماری پدرشان با بچه های محل دعوا نموده اند.

همسر عبدالنصیر هم سال هاست دچار تشنج است. بار ها دکتر بردیم، اما نتیجه درستی نگرفتیم. صبح زود یا نیمه های شب تشنج به سراغش می آید؛ زمان هایی که تنها عبدالنصیر با وجود شرایط جسمانی خودش باید یاریش کند.

تشخیص و درمان اشتباه کار را بدتر کرد

سال 90 بود که رخت دامادی به تن کرد. روزگاری که هنوز دانه های کوچک معمولی تا این میزان زخم به تنش نزده بودند. همسرم برترین پرستارم است. شرایط برایش سخت شده بود و دیگر توان کارکردن نداشت. بهزیستی زاهدان قبول نکرد تحت پوشش قرار بگیرد. گفتند این بیماری در تبصره ما نیست. رفت وآمد های بسیار و چانه زنی های فراوان بالاخره نتیجه داد و همسر عبدالنصیر شد سرپرست خانوار. ماهی یک میلیون تومان به ما می دهند. ماهی 2 میلیون تومان اجاره خانه ام است به غیر از خرج خانه ای که دو تا بچه دارد.

زندگی مشترک شاید انگیزه خوبی بود برای راهی تهران شدن و پیگیری درمان در مرکز. مدتی هم در جهت اصفهان رفت وآمد کرد برای درمان. از تشخیص پزشکان زاهدان هم بهره می برد. هر رفت وآمد یعنی کیسه ای پر از دارو و تجویز های مختلف تازه.

زگیل ها از پشت پا راه شان را گرفتند و آغاز کردند به پیشروی روی ساق پایش. روی پاهایش پر شد از دانه های کوچکی که دیگر به نظر معمولی نمی آمدند. زگیل ها به دست هایش هم سرایت کرد تا زندگی به کامش تلخ شود. با این شرایط دیگر از کار افتاده شدم و خانه نشین.

آخرین تشخیص باز هم زگیل بود و، اما راهکار به تشخیص یکی از پزشکان جراحی لیز بود. سال ها درپی هم می گذشتند تا اینکه تقویم سال 94 را نشان داد. سالی که عبدالنصیر تصمیم به جراحی گرفت. جراحی را انجام دادم، اما دانه ها زیاد شد و دیگر کم کم و به مرور زمان شرایط بدتر شد. پزشکان جراحی را راه حل بهبود دانسته بودند، اما جراحی هم دردی از او درمان نکرد و مشکلش حادتر شد. خوب که نشد هیچ، بدتر هم شد.

دعوا بر سر بیماری پدر

از نشست در گنج خانه که طاقتش طاق می شود، دوست دارد در محله گشتی بزند. اما شرایط دست و پایش ناامیدش می نماید از گشت ساده زدن در محله و گپ وگفت با مردان محله شان. خیلی کم از خانه بیرون می رود. هربار دستش را با دستاقتصادی می بندد تا جلب توجه نکند.

سال های اول بیماری فامیل و دوست و آشنا هراس داشتند از رفت وآمد با خانواده عبدالنصیر. هراس از مسری بودن بیماری پای دوست و آشنا را از خانه عبدالنصیر کوتاه نموده بود. بعد از مدتی که تماشاد هیچ کدام از خواهر و برادرهایش نگرفتند، آغاز کردند به رفت وآمد. از همان موقع دیگر تفاوت در ظاهر عبدالنصیر را به روی خودشان نمی آوردند.

بچه های ناصر روز های ابتدایی بیماری عموی شان - عبدالنصیر - از پدر سوالاتی داشتند. برخی وقت ها می پرسند چرا عمو اینطوری است؟ اما می گویم ساکت باشید و آن ها هم دیگر چیزی نمی پرسند.

برادر بزرگ تر که به رحمت خدا رفت، عبدالنصیر بی حامی ماند. عبدالنصیر که ازکارافتاده شد، برادر بزرگ تر هزینه زندگی و پول اجاره خانه را به دوش کشید. 4-3 ماه پیش برادرم فوت کرد. عبدالنصیر مجبور به سوخت کشی شد.

ماهی 15 شاید هم 20 روزی جهت زاهدان-سراوان را می رفت و برمی گشت برای 500-400 هزار تومان. خیلی درآمدش بالا بود می رسید به 600 هزار تومان. همه دارایی اش یک سمند بود که مشک های بنزین را می گذاشت صندوق عقبش برای رسیدن به مرز سراوان. یک شاگرد 19-18 ساله هم داشت که همراهش می رفت.

وقتی قرار بر رفتن به دوبی شد، چوب حراج زد به سمندش برای مهیاشدن مخارج سفر. قرار بود از آنجا برود نیویورک برای درمان قطعی، اما هیچ چیز جور نشد و سمند را هم از دست داد. رفتن به سراوان و برگشتش یک روز زمان می برد. یک روز پر از درد برای عبدالنصیر. هربار از سوخت کشی برمی گشت مسکن های قوی می خورد، چون دردش خیلی زیاد بود.

از خاش تا فرانسه برای درمان

نه تاب نشستن دارد، نه خوابیدن و نه حتی راه رفتن. قدرت قاشق به دست گرفتن و غذا خوردن را هم ندارد. سال هاست انواع دارو ها را می خورم، اما بی فایده. مدتی از درمان شدن مأیوس شده بود. همه تشخیص ها به ناراحتی پوستی ختم می شد بدون راه حل.

ناامیدی خیلی دوام نیاورد. با اعتقاد به اینکه علم پیشرفت نموده و حتما راهی برای درمان هست، دوباره درمان را از سر گرفت. یک آشنا پیدا کردیم برایمان گواهینامه پزشکی گرفت و فرستادیم فرانسه. خیلی هم طول نکشید و پزشکان فرانسوی کنجکاوشدن برای تماشا مرد درختی ایرانی. کنجکاوی برای آزمایشات بیشتر و جست وجوی علت این بیماری عجیب.

سه سالی است تحت نظر 17 پروفسور از کشور های مختلف اروپایی است. سه سال پیش رفتم فرانسه. 20 روزی آنجا بودم برای انجام آزمایش های مختلف. مورد عجیب بود و نادر. آزمایشات مختلف و نمونه برداری ها آغاز شد. دوباره برگشتم ایران، اما از اینجا هم یکسری آزمایش ژنتیک و … فرستادم فرانسه.

بیست روز زمان کافی نبود برای تشخیص بیماری ای که حالا تمام جان عبدالنصیر را گرفته بود. وقتی من رفتم فرانسه یورو 6 هزار تومان بود، آن زمان می شد رفت، الان، اما هزینه ها بالاست. حالا که یورو به 35 هزار تومان رسیده. بنابر توصیه پزشکان تمام اعضای خانواده و نزدیکان آزمایش ژنیک داده و به فرانسه فرستادند. آزمایش ژنتیک خانوادگی دادیم.

دعوتنامه پزشکی از پاریس خیلی زود به دست عبدالنصیر می رسد. آشنایمان از تهران پیگیر کارهایم بود. در تشخیص پزشکان اروپایی ردی از بیماری پوستی نبود. تشخیص آن ها خلاف تشخیص پزشکان ایرانی بود. تشخیص قطعی ضعف سیستم ایمنی بود. گفتند بدنم گلبول سفید درست نمی نماید.

پیوند مغز استخوان تنها راه درمان عبدالنصیر

تشخیص داده شده و مانده راه درمان و خلاصی از دانه هایی که حالا نه معمولی اند و نه کوچک. مدتی هم با برادرم رفتیم دوبی.110 میلیون خرج کردیم. هزینه ها بالاست.

برادری که همواره در سفر ها کنار عبدالنصیر بوده، 36 سال بیشتر ندارد و راننده جاده است. راننده پایه یک. او هم مسائل خودش را دارد، اما چاره چیست همواره من را همراهی می نماید.

دانه های معمولی کوچک سال های دور حالا به شاخه های درخت شباهت بیشتری دارند تا دانه هایی که بتوان آن ها را زگیل نامید. شرایطی که عبدالنصیر را عصبی نموده. فشار های جسمی این بیماری و شرایط اقتصادی راهی جز عصبی شدن برای آدم نمی گذارد.

در فرانسه گفته اند احتیاجی به برگشت دوباره به پاریس نیست. گفتند ما درمان را پیدا می کنیم. آزمایش های مختلف و آنالیز ها و تحقیقات بسیار پیوند مغز استخوان را راه حل عبدالنصیر دانسته اند. فقط یکی از خواهرهایم می تواند پیوند مغز استخوان به من بدهد.

هزینه آزمایشات را آلمان به عهده گرفته بوده. برای پیوند مغز استخوان احتیاج به سه آمپول است که هزینه اش نزدیک به 500 هزار یورو می شود.

همه هزینه های درمان پای اروپایی هاست

طول درمان قطعی عبدالنصیر 6 تا 9 ماه است برای خلاص شدن از رنجی که بیست وچند سال با خود یدک کشیده. به گفته پزشکان اروپایی که معالجه عبدالنصیر را به عهده گرفته اند، 6 تا 9 ماه طول درمان او است. دوره ای که عبدالنصیر به همراه برادرش در نیویورک سر نمایند. دوره پیوند مغز استخوان 10 روز طول می کشد و خواهرم می تواند به ایران برشود. اما من باید 6 تا 9 ماه برای ادامه معالجات آنجا بمانم.

پای عبدالنصیر به فرانسه که می رسد پزشکان فرانسه از بقیه کشور های اروپایی پزشکانی را به یاری می گیرند. در همان 20 روز حدود 17 پروفسور از آلمان، آمریکا و جا های دیگر روی این پرونده کار می کردند. حالا درمان قطعی و پیوند مغز استخوان قرار است در نیویورک انجام شود. همه هزینه های درمان را اروپایی ها پرداخت کردند. هزینه آزمایشات را آلمان به عهده گرفته بوده. برای پیوند مغز استخوان احتیاج به سه آمپول است که هزینه اش نزدیک به 500 هزار یورو می شود.

بعد از پیوند مغز استخوان عبدالنصیر به جراحی های متعددی احتیاج دارد که کشور های اروپایی آن ها را تقبل نموده اند. بیماری به انگشتانم فشار آورده و باعث شکستگی در همه انگشت هایم شده که بعد از معالجه احتیاج به جراحی دارند. آخرین سکانس برای عبدالنصیر جراحی پلاستیک است برای ترمیم پوستش که در همه این سال ها سلامت و زیبایی اش را از دست داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2127

به "ماجرای دردآور مرد درختی ایران؛ 5 میلیارد برای سفر به نیویورک و برگشت به زندگی عادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای دردآور مرد درختی ایران؛ 5 میلیارد برای سفر به نیویورک و برگشت به زندگی عادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید