ماحصل مذاکرات برجامی چه خواهد بود؟

به گزارش تور تایلند، دکتر علی اصغر زرگر - کارشناس حقوق بین الملل:در پی تحرکات دیپلماتیک هفته های اخیر از جانب دستگاه دیپلماسی ایران و دولت فرانسه، به عنوان نماینده اتحادیه اروپا، در خصوص حفظ برجام به منظور اجرای حداقل بخشی از تعهدات پذیرفته شده از جانب این اتحادیه، این روزها مذاکرات رودررو در پاریس بین نمایندگان ایران و فرانسه در جریان است.

ماحصل مذاکرات برجامی چه خواهد بود؟

برای اینکه بتوان تحلیلی از ماحصل این مذاکرات به دست داد اطلاع از بخشی از اهداف و نظرات دوطرف میز مذاکره ضروری است. نظر وزیر امور خارجه فرانسه در سایت های خبری به توضیح زیر اعلام شده است: ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز سه شنبه تأکید کرد که هنوز مسائل زیادی در گفت وگوهای میان اروپا و ایران باقی است که باید حل و فصل گردد. وی اضافه نمود: کوشش های زیادی برای نجات توافق هسته ای با ایران (برجام) درجریان است. هنوز مسائل زیادی در گفت وگوهای میان اروپا و ایران باقی مانده است که باید حل گردد.

وزیر خارجه فرانسه که در جمع اعضای انجمن مطبوعات دیپلماتیک فرانسه سخنرانی می کرد، گفت: رئیس جمهور مکرون (در جریان نشست گروه 7) به این جمع بندی رسید که دونالد ترامپ آماده تجدید نظر در راهبرد فشار حداکثری به ایران و یافتن راهی برای رسیدن به یک توافق است.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه، ایجاد خط اعتباری 15میلیارد دلاری تضمین شده برای فروش نفت را منوط به بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش به برجام دانست و گفت: این ایده بندهای الزام آور دیگری را نیز شامل می گردد که امنیت خلیج فارس، گشایش گفت وگوها بر سر ثبات و امنیت منطقه ای و شرایط پس از سال 2025 و خاتمه تعهدات مشخص شده در توافق هسته ای ازجمله آنهاست.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین اجرایی شدن کامل این سناریو را منوط به موافقت دونالد ترامپ با لغو بعضی از تحریم های اعمال شده علیه ایران دانست. از طرف دیگر مقامات تصمیم گیر در دولت جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام نموده اند که در خصوص برجام مذاکرات مجددی نخواهند داشت و صرفا درصورتی که اتحادیه اروپا به تعهدات پذیرفته شده (حداقل خرید نفت ایران و استفاده از منابع ارزی آن توسط ایران به وسیله سازوکار پولی-اقتصادی بانکی مناسب) پایبند باشد، حاضر است به تعهدات برجامی عمل کند.

از نظرات طرفین در خصوص ماحصل مذاکرات می توان چنین حدس هایی را انجام داد. قبل از هر چیز، این مذاکرات و امتیازاتی که اروپا در قالب یک خط اعتباری و خرید نفت از ایران (هر کشوری که باشد) در قبال حفظ تعهدات ایران در برجام، حاضر است به ایران بدهد، در چارچوب موافقت آمریکا خواهد بود و در واقع اتحادیه اروپا مجری تاکتیک های دولت ترامپ در این مذاکرات است. آمریکا که پیروز نشد به وسیله فشار اقتصادی حد اکثری به اهداف خود برسد،

اکنون با این مذاکرات می تواند بخشی از اهدافش را پوشش دهد زیرا موافقت اتحادیه اروپا و آمریکا با دادن امتیازات به ایران مشروط به آن است که در رابطه با امنیت خلیج فارس، عقبه دفاعی ایران در منطقه و تداوم تعهدات هسته ای ایران بعد از 2025، نیز از ایران تعهدات و قول وقرارهایی گرفته گردد. بدیهی است در این مذاکرات آمریکایی ها در تصویر نیستند ولی سایه سنگین آنها وجود دارد.

  • در این شرایط ایران چه استراتژی را می تواند در مذاکرات پیش رو داشته باشد؟

با تعدیل هایی در شرایط اتحادیه اروپا-آمریکا، مذاکرات می تواند به توافقی بینجامد. با چنین توافقی ایران ضمن بر نداشتن گام های بعدی در کاهش تعهداتش در برجام از امتیازات صدور نفت و خط اعتباری در قالب سازوکار اقتصادی بانکی برخوردار می گردد. در خصوص خلیج فارس، مسائل منطقه و هسته ای، ایران نیز برای مذاکرات چندجانبه خارج از برجام می تواند قول وقرارها و تعهداتی مشروط به تعدیل رفتارها و سیاست های ضدایرانی آمریکا بدهد. درصورتی که چنین توافقی انجام گردد، نه تنها برجام برای همه طرف ها حفظ شده بلکه ایران توانسته شکافی در محاصره تحریم ها ایجاد کند و روز به روز این روزنه را با دیپلماسی گسترش دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 717

به "ماحصل مذاکرات برجامی چه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماحصل مذاکرات برجامی چه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید