ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس

به گزارش تور تایلند، دولت ترکمنستان طی تصمیمی به دلیل آن چه اختلاف در پاسپورت های قدیمی و جدید می خواند، ورود اتباع این کشور را به بخش ترکی قبرس شمالی ممنوع نموده است.

ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس

به گزارش گروه بین الملل تور تایلند به نقل از آکی پرس، از اواسط ماه جولای، یک ممنوعیت برای ورود شهروندان ترکمنستان به جمهوری ترکی قبرس شمالی اعمال شده است.

یکی از منابع مطلع در دفتر مهاجرتی دولتی ترکمنستان گفته است که در تاریخ 15 جولای مقامات عالی رتبه این آژانس دولتی جلسه ای را بر گزار گرده که طی آن ممنوعیت ورود شهروندان ترکمنستان به بخش شمالی قبرس، تایید می گردد.

این تصمیم در ارتباط با این موضوع است که ترکمنستان و قبرس شمالی همچنان بر روی استفاده از پاسپورت های قدیمی و جدید به توافق نرسیده اند. گذرنامه های قدیمی ترکمنستان هیچ تاریخ انقضائی نداشته، اما تصاویر نصب شده بر روی آن در سنین 16، 25 و 45 سالگی احتیاج به تغییر داشت. پاسپورت های بیومتریک جدید اما در سال 2008 در ترکمنستان معرفی شده اند. با این حال در قبرس شمالی همچنان پاسپورت های قدیمی معتبر شناخته می شوند.

در همین حال، از سال گذشته، ورود شهروندان ترکمنستان به قبرس احتیاجمند یک ویزای کاری یا مرجع دانشجویی بوده است. ترکمنستان و جمهوری ترکی قبرس شمالی هیچ روابط دیپلماتیکی در حال حاضر ندارند.

یک روز پس از اعمال این ممنوعیت ورود به قبرس شمالی، 12 مسافر که مجوز اقامت و ویزای کاری و یا ترتیبات دانشجویی در قبرس شمالی داشتند، از سوار شدن به هواپیما برای سفر از عشق آباد به استانبول منع شده اند. در حال حاضر هیچ پرواز مستقیمی میان عشق آباد و نیکوسیا (پایتخت بخش شمالی قبرس) وجود ندارد و به این دلیل، مسافران می بایست از پروازهای غیرمستقیم به وسیله استانبول اقدام نمایند.

شهروندان ترکمنستان که در قبرس ساکن اند به وبسایت Chronicles of Turkmenistan گفته اند که هزاران نفر از آن ها و بعضی دیگر در حال حاضر به صورت غیرقانونی در این کشور ساکن اند. در شرایط جدید، بازگشت به ترکمنستان برای این افراد به معنای از دست دادن شغل و شامل شدن در لیست سیاه که موجب ممنوع الخروجی آن ها می گردد، می باشد. در همین حال آن هایی هم که مجوز اقامت یا کاری رسمی در قبرس شمالی دارند بنا بر این تصمیم جدید مقامات ترکمن، نمی توانند وارد قبرس شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 639

به "ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید