ناتو در حالت کما است، ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی

به گزارش تور تایلند، یک رسانه آلمانی در مطلبی به اوضاع آشفته ائتلاف نظامی ناتو در هفتادمین سالگرد تاسیس آن پرداخته و بزرگترین مسئله این ائتلاف نظامی را دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا دانست.

ناتو در حالت کما است، ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دویچه وله آلمان در مطلبی با عنوان ناتو مدتهاست در حالت کما قرار گرفته است به اوضاع آشفته این ائتلاف نظامی پرداخته و نوشت: بحث ها درباره خاتمه ناتو به اندازه خود این ائتلاف نظامی قدیمی است و مدت 70 سال است که درباره مرگ قریب الوقوع آن حرفهایی زده شده است. اما جدا از همه این مسائل، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه حق دارد که می گوید ناتو مدتهاست که گرفتار مرگ مغزی شده است. حتی زمانی که صدر اعظم آلمان و دیگران درباره این اظهارات رئیس جمهور فرانسه عصبانی شوند، اما وی حقیقت را می گوید. از نظر سیاسی ناتو هرگز تا این اندازه ضعیف نبوده است.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: یکی از بزرگترین نقاط ضعف این ائتلاف نظامی، اشتباهدونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است. وی از روی هوس و هر وقت میلش می کشد به شرکای خود توهین می نماید، دیکتاتورها را تمجید نموده و یا حتی ائتلاف نظامی ناتو را کاملا زیر سوال قرار می دهد.

با این حال ترامپ در نشست هفتادمین سالگرد تاسیس ناتو در لندن انتقاد شدیدی را به اظهارات ماکرون علیه این ائتلاف نظامی وارد نموده و ناگهان خود را به عنوان قدرتمندترین حامی آن نشان داد. ظاهرا فقط ترامپ است که می تواند از ناتو انتقاد کند. این یک بازی بچگانه است.

نویسنده در ادامه این مطلب نوشت: رئیس جمهور آمریکا همچنین در تصمیم گیری های انفرادی خود نقش مخربی را ایفا می نماید. وی نیروهای نظامی خود را بدون هماهنگی با شرکا از سوریه خارج می نماید و درها برای دخالت نظامی ترکیه علیه نمودها که در مبارزه با داعش به غربی ها یاری زیادی نموده اند می گشاید. این یک نمونه بد از خیانت ترامپ به متفقین با هزینه های سیاسی و انسانی بالا است و این تنها یک نمونه از بی لیاقتی دونالد ترمپ در اتخاذ تصمیمات استراتژیک در حمایت از منافع مشترک است. در ناتو تنها این امیدواری وجود دارد که وی سال آینده دوباره انتخاب نگردد.

این رسانه آلمانی در ادامه نوشت: در دوران جنگ سرد زندگی برای ناتو آسان بود و باید یک وزنه تعادل با پیمان ورشو را می ساخت. تکالیف این ائتلاف نظامی در آن موقع واضح بود. دکترین بازدارندگی متقابل یک مدل استراتژیک ساده بود. 30 سال بعد اما این ائتلاف نظامی هیچ پاسخ جدیدی به یک دنیا کاملا تغییر یافته پیدا ننموده است. تنها از یک بحران به بحرانی دیگر و از یک نشست به دیگری وارد می گردد.

حالا برای اولین بار در نشست لندن چین به عنوان یک چالش برای آینده ناتو ارزیابی شده است. البته این خیلی به این مفهوم نیست که از یک سیاست مشترک در برابر پکن در این ائتلاف نظامی می توان سخن گفت چرا که منافع و علایق کشورهای عضو در این باره متفاوت است.

اما در هر صورت صعود این قدرت بزرگ جدید حالا به عنوان یک تهدید بالقوه نامگذاری شده و به این ترتیب این اجازه داده شده است که درباره عواقب سیاست های تهاجمی چین برای امنیت ناتو تفکر گردد.

این شرایط مانند این است که آنها به یک غول باستانی مبهم نگاه می نمایند.

نویسنده در ادامه به چالش ها و خطرات جدید پیش روی ناتو از جمله دگرگونی آب و هوا ، خطرات ناپایداری های منطقه ای به وسیله گروه های تروریست که فرانسه می خواهد بیشتر به آن توجه کند و همچنین سوراخ های سیاسی که بعضا توسط خود اعضای ناتو خلق می گردد از جمله در لیبی که تهدیدی برای اروپا است اشاره نموده و نوشت ناتو به نوعی فاقد مغز و حیات سیاسی است، یعنی ارگانی که بتواند همزمان تجزیه و تحلیل نموده و تصمیماتی را اتخاذ کند ندارد. یک نقطه ضعف دیگر این ائتلاف نظامی این است که با اعضای روزافزون که همیشه علایق و منافع متفاوتی دارند محور وحدت خود را به صورت فزاینده ای در تنگنا قرار می دهد.

همچنین یک مکانیسم تحریم واقعی برای کشورهایی که با بی مبالاتی علایق ملی خود را در پیش می گیرند در این ائتلاف وجود ندارد. چنین ایراداتی شکاف هایی در این امنیت مشترک ایجاد می نماید که با توافقات رسمی مانند آنچه در لندن رخ داده رفع نمی گردد و این مسئله تردیدهای زیادی را درباره ارزش های مشترک ایجاد می نماید.

نویسنده در ادامه این پرسش را مطرح می نماید که آیا ناتو همچنان قابل نجات دادن است؟ بر خلاف تشخیص امانوئل ماکرون ناتو در کماست اما هنوز نمرده است. از طرف دیگر روینمودهای اروپایی برای ایجاد یک دفاع مشترک اروپایی به سختی پیش می رود و در آِینده نزدیک نمی تواند جایگزین این ائتلاف نظامی گردد.

حالا اینکه این ائتلاف نظامی با توجه به فشارهای داخلی و خارجی روزافزون تا چه اندازه قابلیت اصلاحات را دارد تعیین نیست؛ این مسئله بسیار با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا مرتبط است. اما یک مسئله واضح است و آن اینکه رئیس جمهور فرانسه در هفتادمین سالگرد ناتو با اظهارات آشکار خود به این ائتلاف نظامی لطف نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 75

به "ناتو در حالت کما است، ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو در حالت کما است، ضعف بی سابقه ائتلاف نظامی غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید