نگاهی به سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان؛ چرا دیدار با الهام علی اف حضوری نبود؟

به گزارش تور تایلند، سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به جمهوری آذربایجان نتایجی را در بر داشت، اما در رسانه های کشورمان نیز با حاشیه هایی همراه بود.

نگاهی به سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان؛ چرا دیدار با الهام علی اف حضوری نبود؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان، دوشنبه هفته گذشته به همراه هیئتی به جمهوری آذربایجان سفر کرد تا راههای توسعه روابط و سرمایه گذاری ایران و نیز حضور شرکتهای فنی ـ مهندسی ایرانی در این کشور را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد.

وی در بدو ورود به شهر فضولی مورد استقبال شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آن کشور قرار گرفت و در اولین روز سفر به جمهوری آذربایجان از برخی منطقه ها آزادشده در قره باغ بازدید کرد و با فرایند اجرای پروژه های زیرساختی و حمل ونقل در این منطقه ها آشنا شد.

هیئت اقتصادی کشورمان ابتدا با شرایط فعالیت فرودگاه بین المللی شهر فضولی که از تهران مستقیم به این فرودگاه در قره باغ پرواز کرد، آشنا شد و در جریان آن اعلام شد که این فرودگاه پس از آزادسازی منطقه ها متعلق به جمهوری آذربایجان، در سال گذشته طی 9 ماه احداث شده است.

در ادامه این سفر هیئت ایرانی با فعالیت های اجرا شده در قالب پروژه راه آهن هورادیز ـ آقبند که بخشی از جهت حمل ونقل بین المللی در منطقه زنگیلان آذربایجان واقع در مرز ارمنستان است، آشنا شدند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان همچنین با فرایند ساخت دومین فرودگاه بین المللی زنگیلان در منطقه ها آزادشده آشنا شد.

بازدید از تونل های در حال ساخت در جهت زنگزور و طرح راه آهن در منطقه جوجوق مرجانلی و چند طرح جاده ای و ریلی از جمله برنامه سفر هیئت ایرانی به منطقه ها مذکور بود.

قاسمی با اشاره به بازدیدهایش از محل های پروژه های مشترک در خاک جمهوری آذربایجان، گفت: مذاکراتی درباره اهداف سفر با مقامات آذربایجانی اجرا شده و در حال انجام است که بخشی از آن مذاکرات در خصوص اجرای پل مشترک دو کشور برای افزایش ترانزیت و افزایش حمل بار بین دو کشور است. در صدد هستیم در توافق با مقامات کشور آذربایجان بتوانیم کاهش تعرفه ها را نیز در این سفر به نتیجه برسانیم. برای آنکه شرکت های ایرانی بتوانند در پروژه هایی که امروز در آذربایجان مطرح است مشارکت داشته باشند، در برنامه است که با رئیس کمیسیون مشترک از طرف آذربایجان مذاکراتی داشته باشیم.

وزیر راه کشورمان همچنین در خصوص پایانه آستارا نیز اظهار داشت: در این خصوص، جمهوری آذربایجان بخشی از تعهدات خود را در خصوص سرمایه گذاری انجام داد. مشکلاتی در پایانه وجود دارد که بخشی به ایران و بخشی نیز به آذربایجان برمی شود که این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در جریان دومین روز سفر قاسمی، توافقنامه ساخت پل جاده ای روی رودخانه آستاراچای در مرز دو کشور ایران و آذربایجان در باکو به امضا رسید.

این سند را رحمان همت اف و خیرالله خادمی معاونین وزارت توسعه دیجیتال و حمل ونقل جمهوری آذربایجان و وزارت راه و شهرسازی کشورمان امضا کردند.

مراسم کلنگ زنی این پل جاده ای روی رود آستاراچای روز سه شنبه با حضور رستم قاسمی و شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان برگزار گشت.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این خصوص گفت: رئیس جمهور و دولت جمهوری آذربایجان برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای قائل هستند و رؤسای جمهوری آذربایجان و ایران در دیدار صمیمانه در عشق آباد علاقه مندی برای توسعه هرچه بیشتر روابط فی مابین را ابراز داشتند.

وی با اشاره به این که جمهوری آذربایجان و ایران روابط عمیقی در حوزه های تجاری، اقتصادی، انرژی، گمرک و سرمایه گذاری دارند، گفت: میان دو کشور فرصت های خوبی برای اجرایی کردن پروژه های مشترک در این حوزه ها وجود دارد.

معاون نخست وزیر و رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: علی رغم ادامه همه گیری کرونا در دو سال اخیر، گردش تجاری ایران و جمهوری آذربایجان در 11 ماه سال گذشته میلادی نسبت به یک سال قبل 30 درصد و اندازه حمل ونقل جاده ای نیز 62.5 درصد افزایش یافته است، در این مدت حمل ونقل و ترانزیت کالا میان دو کشور یک روز هم متوقف نشده است.

رستم قاسمی نیز توسعه روابط با همسایگان را از اولویت های دولت ایران مطرح کرد و با اشاره به مشارکت ایران در اجرای پروژه هایی در سرزمین های آزادشده جمهوری آذربایجان گفت: همکاری دو کشور در این حوزه می تواند به امر بازسازی این منطقه ها سرعت بخشد. حضور شرکت های ایرانی در بازسازی سرزمین های آزادشده می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

دیدار مجازی با رئیس جمهور آذربایجان

وزیر راه کشورمان پس از آن با الهام علی اف رئیس جمهور این کشور به صورت ویدئوکنفرانس جلسه ای برگزار کرد.

رئیس جمهور آذربایجان در این دیدار با اشاره به دیدار خود با همتای ایرانی در عشق آباد گفت: دیدار با آقای رئیسی در عشق آباد نقطه عطفی در روابط دو کشور برادر و دوست بود و آثار این دیدار در توسعه مناسبات دو کشور مشهود است.

وی در این دیدار با تأکید بر توسعه همکاری های مشترک و منطقه ای، با دعوت از شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف گفت: شرکت های ایرانی در زمینه های مختلف اقتصادی و طرح های ترانزیتی و تولید انرژی برق می توانند در توسعه و بازسازی منطقه ها آزادشده حضوری فعال داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به اولویت سیاست راهبردی کشورمان در توجه به همسایگان گفت: فصل نوی از روابط دو کشور دوست و برادر ایران و جمهوری آذربایجان آغاز شده است و اطمینان داریم با اراده جدی که میان دو کشور وجود دارد، شاهد تعمیق روابط دوجانبه بیش از پیش باشیم. ایران تجارب خوبی در بازسازی کشورهای مختلف منطقه دارد و این همکاری ها به توسعه و امنیت پایدار منطقه کمک خواهد کرد.

قاسمی با تأکید بر توسعه ارتباطات حمل ونقلی گفت: ایجاد کریدورهای ترانزیتی از مهمترین برنامه های ما و منطقه است و همکاری دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان می تواند گشایش های اقتصادی در منطقه را فراهم کند.

چرا دیدار مجازی برگزار گشت؟

این سفر در حالی پایان یافت که برگزاری دیدار با رئیس جمهور آذربایجان به صورت مجازی با حاشیه هایی همراه بود و برخی رسانه های داخلی به انتقاد از این موضوع پرداختند.

دراین باره باید گفت که تا مدتی پیش، همه دیدارهای الهام علی اف به صورت حضوری و رودررو انجام می گرفت، اما با افزایش موج ابتلا به کرونا در این کشور، دیدارهای رئیس جمهور آذربایجان نیز به صورت مجازی انجام می گیرد.

نگاهی به شرایط کرونا در جمهوری آذربایجان

طی روزهای گذشته شاهد موج نو شیوع کرونا در این کشور هستیم.

آمار ابتلا و مرگ مبتلایان به کرونا طی چند روز گذشته

آمار مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان طی 2 سال گذشته

آمار مرگ مبتلایان به کرونا در جمهوری آذربایجان طی 2 سال گذشته

آیا دیدار مجازی مختص به نماینده ایران بود؟

نگاهى به فهرست دیدارهاى الهام على اف طی دو هفته گذشته نشان مى دهد که او دیدارهای اخیر خود را به صورت مجازی انجام داده است:

26 دى (17 ژانویه) دیدار مجازی رئیس مجلس مونته نگرو

5 بهمن (25 ژانویه) دیدار وزیر راه و شهرسازى ایران

8 بهمن (28 ژانویه) دیدار دبیرکل سازمان جهانى گمرک

نکته مهم این است که همه این مقامات نیز در باکو به سر می بردند.

دیدار مجازی با دبیرکل سازمان جهانی گمرک

طی روزهای آینده و تا زمان فروکش نکردن موج نو کرونا در جمهوری آذربایجان نیز پیش بینی می شود که دیدارهای آینده رئیس جمهور این کشور به صورت مجازی برگزار شود؛ موضوعی که رؤسای جمهور و مقامات عالی سایر کشورها نیز به آن پایبند هستند.

آنچه در سفر وزیر راه و شهرسازی کشورمان به جمهوری آذربایجان رخ داد، کلید خوردن حضور شرکتهای فنی ـ مهندسی ایرانی در پروژه های بزرگ بازسازی در نقاط مختلف این کشور است و علاوه بر آن، توسعه روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی دو کشور را در پی این گونه سفرها شاهد خواهیم بود، همچنین این روابط، توسعه جهتهای ترانزیتی ایران در محور جنوب به شمال را فراهم خواهد آورد، موضوعاتی که باید به آن توجه کرد تا گرفتار حواشی کم اهمیت نشد.

گزارش از علی حیدری

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2023

به "نگاهی به سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان؛ چرا دیدار با الهام علی اف حضوری نبود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به سفر وزیر راه به جمهوری آذربایجان؛ چرا دیدار با الهام علی اف حضوری نبود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید