همزمانی آنفلوآنزا با کرونا به مرگ و میر بیشتر منجر می گردد؟

به گزارش تور تایلند، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افزایش ابتلا به بیماری کرونا و در نتیجه افزایش مرگ و میر در کشور را به دلیل بی توجهی بسیاری از مردم به توصیه های بهداشتی دانست و گفت: اگر نکات پیشگیری به ویروس کووید19 را رعایت کنیم به بیماری آنفلوآنزا هم مبتلا نمی شویم.

همزمانی آنفلوآنزا با کرونا به مرگ و میر بیشتر منجر می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، دکتر حسین کیوانی ویروس شناس روز چهارشنبه در تبادل نظر با ایرنا با طرح این سوال که آیا همزمانی آنفلوآنزا و کرونا به مرگ و میر بیشتر منجر می گردد؟، اضافه کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی سبب کاهش ابتلا به آنفلوآنزا می گردد، به همین دلیل همزمانی این 2 بیماری به هیچ وجه نگران نماینده نیست.

وی با بیان این که میزان سرایت و سرعت انتشار ویروس کرونا بسیار بیشتر از آنفلوآنزا است، ادامه داد: در صورت رعایت پروتکل های بهداشتی، روبرو شدن این بیماری با کرونا اتفاقات عجیبی را رقم نمی زند و سبب مرگ و میر بیشتر مردم نمی گردد.

این ویروس شناس یادآور شد: آنفلوآنزا سال جاری مساله جدی نیست و مردم نباید نگران این بیماری باشند، در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی کشور با همین سیر کرونا روبرو خواهد بود و آنفلوآنزا خطر جدی برای افزایش ابتلا یا مرگ و میر نخواهد بود.

کیوانی، مهم ترین علت کاهش آنفلوآنزا را رعایت بهتر توصیه های بهداشتی از جمله دست ندادن، شستن مرتب دست ها با آب و صابون، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی خاطرنشان کرد و گفت: میزان ابتلا به این بیماری به علت رعایت توصیه های بهداشتی در نیمکره جنوبی کاهش یافته و به نظر می رسد در نیمکره شمالی هم شاهد این شرایط باشیم.

فقط افراد دارای بیماری زمینه ای واکسن آنفلوآنزا بزنند

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین توصیه کرد: مبتلایان به بیماری های زمینه ای واکسن آنفلوانزا بزنند، بیماران ریوی مزمن، قلبی و عروقی، دیابتی، افراد سالمند، کادر پزشکی و زنان باردار باید این واکسن را تزریق نمایند.

کیوانی با بیان این که مردم عادی در صورت رعایت اصول بهداشتی ضرورت چندانی برای تزریق واکسن ندارند، تاکید نمود: اگر پروتکل های بهداشتی کرونا را رعایت نمایند ابتدا آنفلوآنزا بسیار کاهش می یابد و در این شرایط به نظر می رسد افراد عادی سال جاری احتیاج به تزریق واکسن ندارند.

وی بر لزوم استفاده از ماسک تاکید نمود و گفت: استفاده از ماسک، شستن دست ها، تماس نزدیک نداشتن در کنترل بیماری کرونا بسیار موثر است.

این ویروس شناس ادامه داد: با رعایت توصیه های بهداشتی، سرعت انتشار کاهش می یابد که ضمن بیمار نشدن بعضی افراد، نظام سلامت هم می تواند خدمات مناسب به بیماران ارائه کند.

کیوانی اضافه کرد: در حال حاضر ریشه کنی و توقف پاندمی کرونا بسیار بعید است اما با رعایت توصیه های بهداشتی می توان بیماری را مهار کرد و از تعداد تلفات کاست.

وی همچنین گفت: ظرفیت مراکز درمانی محدود است، در حال حاضر ظرفیت بعضی بیمارستان ها تقریبا تکمیل شده است و باندازه کافی تخت برای بیماران احتیاجمند به آی سی یو وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1308

به "همزمانی آنفلوآنزا با کرونا به مرگ و میر بیشتر منجر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همزمانی آنفلوآنزا با کرونا به مرگ و میر بیشتر منجر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید