واکسیناسیون، بار اپیدمی کرونا را کاهش می دهد

به گزارش تور تایلند، رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشات ویروس شناسی گفت: واکسیناسیون قطعا موثر بوده و ادامه این فرایند بار اپیدمی ویروس کرونا در کشور را کاهش می دهد.

واکسیناسیون، بار اپیدمی کرونا را کاهش می دهد

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشات ویروس شناسی در گفت و گو با خبرنگار اظهار کرد: تمام ویروس ها جهش پیدا می نمایند و کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست. بیشتر مواقع تغییر ویروس یا بی تأثیر است یا سرایت آن را بیشتر می نماید؛ گاهی گونه نو بتدریج از بین می رود و در مواقعی هم ممکن است، خطرناک تر شوند.

او اضافه نمود: وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می گردد، اغلب تغییراتی پیدا می نماید که به این تغییرات جهش گفته می گردد.

ناجی ادامه داد: فرآیند نو ویروس ها پس از ظهور، از جنبه های مختلفی مانند مراحل انتقال پذیری، فرایند بیماری، تاخیر در نمای اپیدمیولوژی، بیماری زایی و نهایتا مرگ و میر آنالیز می شوند. فرآیند انتقال پذیری در گونه آفریقایی، برزیلی و اخیرا هندی هم آنالیز شده است.

او گفت: وضع فعلی هندوستان نشان می دهد که این فرآیند به علت تغییراتی توانسته، انتقال پذیری بیشتری را داشته باشد و مردم زیادی را درگیر کند. البته در خصوص بیماری زایی ویروس های آفریقایی و هندوستانی باید کمی صبر کنیم تا شواهد حاصل از تطبیق دادن ژنتیک با بیماری زایی آنها را تعیین کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشات ویروس شناسی اعلام کرد: بیشترین نگرانی ما درباره ویروس آفریقایی است زیرا بیشتر واکسن هایی که تا به الان مجوز گرفته اند نسبت به این نوع ویروس، عملکرد خوبی نداشته اند.

ناجی توضیح داد: واکسیناسیون عمومی در شرایط اپیدمی کشورهایی که پیش از این واکسیناسیون را شروع نموده اند، بی تاثیر نبوده است بنابراین واکسیناسیون قطعا موثر بوده و ادامه این فرایند بار اپیدمی در کشور را کاهش می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1802

به "واکسیناسیون، بار اپیدمی کرونا را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون، بار اپیدمی کرونا را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید