ووشو در سال 99، برگزاری لیگ در سطح بین المللی در سال کرونا، کمی حاشیه و البته دوپینگ

به گزارش تور تایلند، فدراسیون ووشو پس از 13 سال ریاست مهدی علی نژاد در سال 99 با تغییر مدیریتی و حضور امیر صدیقی به عنوان رئیس جدید فدراسیون روبرو شد.

ووشو در سال 99، برگزاری لیگ در سطح بین المللی در سال کرونا، کمی حاشیه و البته دوپینگ

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، سال 99 برای فدراسیون ووشو با تغییر و تحولات مدیریتی شروع شد و پس از 13 سال ریاست مهدی علی نژاد در این فدراسیون شاهد برگزاری مجمع انتخاباتی و انتخاب امیر صدیقی به عنوان رئیس جدید این فدراسیون بودیم. ووشو نیز مانند بیشتر رشته های ورزشی با شیوع ویروس کرونا تمامی رویدادهای بین المللی خود را لغو کرد، اما در داخل کشور شاهد برگزاری متفاوت مسابقات لیگ، حواشی خواهران منصوریان و بحث دوپینگ های قهرمانان سابق تیم ملی بودیم.

مهمترین اتفاق فدراسیون ووشو در سال گذشته برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون بود. مجمع انتخاباتی این رشته 15 تیر ماه سال 99 برگزار گردید و حسین اوجاقی، محمود رشیدی، امیر صدیقی، محمود متدین، امیرعباس لشگری و علی اصغر شعبانی شش کاندیدایی بودند که برای حضور در انتخابات تأیید صلاحیت شدند. انتخاباتی که در نهایت با پیروزی صدیقی همراه بود و رئیس سابق کمیته تای چی فدراسیون ووشو با کسب 34 رأی به عنوان رئیس جدید این فدراسیون انتخاب شد.

حضور اوجاقی در عرصه مدیریتی

حسین اوجاقی سرمربی پیروز تیم ملی ووشو که در سال های گذشته دستاوردهای بی نظیری را همراه با تیم ملی کشورمان کسب نموده بود، پس از انصراف در مجمع انتخاباتی فدراسیون ووشو به سود امیر صدیقی به عنوان نایب رئیس فدراسیون انتخاب شد. اوجاقی البته همچنان به عنوان سرمربی با تیم ملی ووشو همکاری خواهد داشت و راهنمایی ووشوکاران را در میادین آینده عهده دار خواهد بود.

تعویق تمام رویدادهای بین المللی ووشو

شیوع بیماری کرونا در سال گذشته باعث شد رویدادهای رشته ووشو لغو گردد یا به تأخیر بیفتد. جام دنیای تالو در ژاپن، مسابقات جوانان دنیا در مراکش، قهرمانی بزرگسالان آسیا در هند و جام دنیای تالو در استرالیا چهار رویداد مهمی بودند که در سال گذشته لغو شدند تا عملاً شاهد برگزاری هیچ رویداد بین المللی در این رشته نباشیم.

دوپینگ ستاره های ووشو

یکی دیگر از اتفاقات مهم سال گذشته ووشو، مثبت شدن تست دوپینگ حمیدرضا قلی پور و تعیین تقوی در نهمین دوره مسابقات جام دنیای در سال 2018 و مریم هاشمی در مسابقات دنیای سال 2019 بود که با محرومیت چهار ساله این ورزشکاران همراه شد.

با وجود باز پس گیری مدال طلای تقوی و مدال نقره قلی پور، تغییری در قهرمانی تیم ملی در مسابقات جام دنیای 2018 ایجاد نشد و تنها چین با تعداد مدال برابر در کنار تیم کشورمان به مقام قهرمانی مشترک رسید.

دوپینگ مریم هاشمی و کاهش یک مدال طلا از تعداد مدال های ایران در مسابقات دنیای 2019 نیز تغییری در قهرمانی تیم کشورمان در بخش ساندا این مسابقات ایجاد نکرد و تیم ملی ووشو ایران با هفت مدال طلا بالاتر از چین باقی ماند.

محرومیت و بخشش خواهران منصوریان

در مرداد ماه سال گذشته و در شروعین ماه های ریاست صدیقی در فدراسیون ووشو، کمیته انضباطی این فدراسیون شهربانو و سهیلا منصوریان را با توجه به شکایت مریم هاشمی و همچنین اظهارات و مصاحبه های این دو قهرمان و تخلف آنها در مجموعه های ورزشی انقلاب و چیتگر به ترتیب 20 ماه و هشت ماه از حضور در میادین ورزشی محروم کرد.

با این حال به دنبال درخواست تجدیدنظرخواهی خواهران منصوریان در تاریخ 19 آذر ماه، محرومیت به جامانده سهیلا منصوریان با توجه به عدم سابقه قبلی این ورزشکار به طور کامل بخشیده شد و محرومیت شهربانو منصوریان نیز با توجه به سوابق این قهرمان به مدت یک سال به حالت تعلیق درآمد.

فعالیت های جدی فدراسیون ووشو در بُعد همگانی

یکی از اقدامات فدراسیون ووشو در زمان کرونا و تعطیلی باشگاه های ورزشی، برگزاری مسابقات مجازی و رایگان در تالو، ساندا و آمادگی جسمانی بود که با استقبال خوبی نیز همراه و باعث شد فعالیت های فدراسیون به خصوص در بُعد همگانی تعطیل نباشد. علاوه بر این مسابقات، فدراسیون ووشو در قالب طرح سفیر سلامت ووشو، تمرینات همگانی و ساده ووشو را در دسترس عموم قرار داد.

افتتاح کمپ تمرینی کوراش

یکی دیگر از اقدامات خوب فدراسون ووشو در سال گذشته افتتاح کمپ تمرینی کوراش در بجنورد بود. کمپی که با حضور امیر صدیقی رئیس فدراسیون ووشو و رضا نصیرنژاد رئیس انجمن کوراش افتتاح شد. این کمپ طبق گفته های رئیس فدراسیون ووشو نقطه قوتی در آینده ورزش ووشو خواهد بود و از این پس خراسان شاقتصادی را به پایتخت کوراش ایران تبدیل خواهد نمود.

برگزاری لیگ های ووشو در سطح مسابقات بین المللی

از اقدامات قابل توجه فدراسیون ووشو برگزاری لیگ های ووشو در سطح مسابقات و رویدادهای معتبر بین المللی بود که مورد تأیید و رضایت تمامی تیم ها، مربیان و ورزشکاران حاضر در مسابقات نهاده شد.

ایجاد فضای وارم آپ، نورپردازی، پخش موسیقی، رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی و قرنطینه، نظم در برگزاری مسابقات و پخش مستقیم از شبکه سه سیما اتفاقات بسیار خوبی بود که در زمان برگزاری مسابقات لیگ ووشو انجام شد.

قهرمانی دانشگاه آزاد و فولاد مبارکه سپاهان در لیگ های ووشو

چهاردهیمن دوره رقابت ها لیگ ووشو در بهمن ماه برگزار گردید و دانشگاه آزاد با توجه به غیبت تیم پاس ناجا در ملاقات نهایی به مقام قهرمانی دست یافت. پاس ناجا پس از شکست 5 بر صفر در رقابت های تالو در اعتراض به قضاوت تیم داوری مسابقات از حضور در ملاقات نهایی سرباز زد و باعث قهرمانی راحت شاگردان کیوان شیرآقایی و علی دهقانی شد.

در ملاقات رده بندی نیز تیم مقاومت با فزونی مقابل بیمه حکمت ارتش روی سکوی سوم مسابقات نهاده شد.

پس از رفتار غیرحرفه ای مسئولان پاس در عدم حضور در ملاقات نهایی و به هم زدن کنداکتور پخش تلویزیونی مسابقات که برای اولین بار قرار بود از شبکه سه سیما به صورت زنده پخش گردد و همچنین با توجه به ضرر و زیان های اقتصادی اسپانسرها که جبران آن برعهده فدراسیون بود، مسئولان فدراسیون ووشو در سریع ترین زمان ممکن وارد عمل شدند و با این تصمیم برخورد کردند.

در حکم کمیته انضباطی فدراسیون ووشو، حمیدرضا منصوریان سرمربی تیم پاس ناجا به مدت دو سال، غفار امانی سرمربی تیم تالو پاس ناجا به مدت یک سال، رسول احمدی وند سرپرست پاس ناجا به مدت سه سال و تیم پاس ناجا به مدت دو سال از حضور در میادین و مسابقات رشته های ووشو و کوراش محروم شدند و عنوان نایب قهرمانی این تیم نیز لغو شد. همچنین مبلغ 173 میلیون تومان جریمه نقدی شامل حال تیم پاس ناجا و مسئولان و مربیان این تیم شد.

رقابت های لیگ برتر ووشو بانوان هم 18 بهمن ماه با قهرمانی مقتدرانه شاگردان شهربانو منصوریان در تیم فولاد مبارکه سپاهان به خاتمه رسید، تیم دانشگاه آزاد به عنوان نایب قهرمانی رسید و تیم های هیئت ووشو تهران و البرز به طور مشترک در رده سوم نهاده شدند.

رونمایی از طرح خانه ووشو امید بشاگرد

آخرین اقدام فدراسیون ووشو در سال گذشته برگزاری آیین رونمایی از طرح خانه ووشو امید بشاگرد بود. طرحی که به موجب آن قرار است با یاری خیرین و مردم ورزش دوست، خانه ووشویی در روستای دوگنویر از توابع استان هرمزگان ساخته و تبدیل به مکانی برای تربیت نیروهای مستعد و بدون امکانات استان هرمزگان گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1597

به "ووشو در سال 99، برگزاری لیگ در سطح بین المللی در سال کرونا، کمی حاشیه و البته دوپینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ووشو در سال 99، برگزاری لیگ در سطح بین المللی در سال کرونا، کمی حاشیه و البته دوپینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید