پاسخ به چند سوال مهم درباره واکسن های کرونا

به گزارش تور تایلند، مدیر بخش ایمن سازی سازمان جهانی بهداشت به پرسش هایی پرتکرار در مورد دریافت واکسن کرونا، ایمنی پس از تزریق واکسن و... پاسخ داد.

پاسخ به چند سوال مهم درباره واکسن های کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر کاترین اوبراین در برنامه علم در پنج دقیقه سازمان دنیای بهداشت در مورد واکسن ها، در پاسخ به اینکه آیا واکسینه شدن از عفونت جلوگیری می نماید و پس از واکسیناسیون کووید 19 چه می کنیم و آیا هنوز می توانیم به عنوان ناقل دیگران را آلوده کنیم؟ اظهار کرد: چیزی که در مورد واکسن ها می دانیم این است که آن ها واقعا در برابر بیماری موثر هستند. آن ها واقعا در برابر ابتلا به فرم شدید بیماری و برابر بستری شدن در بیمارستان محافظت می نمایند.

مدیر بخش ایمن سازی سازمان دنیای بهداشت در این باره که آیا واکسن ها از عفونت جلوگیری می نماید؟ اظهارکرد: با توجه به شواهد اولیه موجود به نظر می رسد که این واکسن ها نه تنها از ابتلا به علائم و گسترش بیماری محافظت می نمایند، بلکه از آلودگی در بخش فوقانی دستگاه تنفسی نیز جلوگیری می نمایند.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد که ممکن است حتی در صورت آلوده شدن مدت زمان آلودگی را نیز کاهش دهند. در داده های اولیه به نظر می رسد که وقتی دستگاه تنفسی شما آلوده می گردد ممکن است ویروس های کمتری نسبت به کسی که واکسینه نشده در دستگاه تنفسی شما وجود داشته باشد. هر یک از این موارد احتمال انتقال ویروس به شخصی دیگر را کاهش می دهد بنابراین این نتایج جالبی است که به دست می آید؛ اما می خواهیم تاکید کنیم که اینها داده ها و نتایج اولیه هستند.

مدیر بخش ایمن سازی سازمان دنیای بهداشت ادامه داد: این مسئله به این معناست که ما فقط یک یا دو مطالعه در این زمینه داریم. ما این نتایج را به تفکیک برای هر یک از واکسن های موجود نیز نداریم؛ همانطور که همه می دانند چند واکسن در سراسر دنیا در حال استفاده است به خاطر همین است که ما دائما تاکید می کنیم واکسن ها در فاز اولیه خود هستند و ضروری است افراد به ماسک زدن و سایر مداخلات دیگری که باعث می گردد ما ایمن بمانیم و انتقال را کاهش می دهد ادامه دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری که در مورد واکسن ها و انواع گونه های آن پرسیده شد و اینکه آیا بدن پس از واکسینه شدن در برابر انواع مختلف ویروس محافظت می نماید یا خیر؟ و آیا جهش های جدید کمتر بر فرد واکسینه شده تاثیر می گذارد؟ و درباره گونه های موجود و جهش های آینده و میزان محافظت واکسن ها در برابر این انواع از ما محافظت، اظهار کرد: آنچه که در برابر واکسن هایی که به طور گسترده در دنیا استفاده می گردد می دانیم این است که برای بیشتر گونه های ویروس موثر هستند. ممکن است به همان اندازه در برابر گونه های جدید موثر نباشند، اما با این وجود همچنان نیز تاثیر قابل توجهی در برابر بیماری دارند.

کاترین اوبراین گفت: باید انتظار داشته باشیم که همچنان شاهد ظهور انواع مختلف ویروس ها باشیم، این کاری است که ویروس ها انجام می دهند و در مقابل فراوری نمایندگان واکسن سعی می نمایند به بهترین شکل ممکن واکسن ها را در برابر طیف وسیعی از ویروس های مختلف تهیه و فراوری نمایند. ما در این بین بیشتر درباره تعامل گونه های جدید با واکسن ها می آموزیم که می تواند از مهم ترین دلایلی باشد که تاکید می گردد. علیرغم واکسینه شدن باید ماسک زدن را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: ما شواهدی علمی در مورد محافظت هر کدام از واکسن ها برای هر یک از گونه های ویروس و گونه مختلفی که در آینده ایجاد خواهد شد نداریم، واکسن ها ممکن است در برابر بیماری از شما محافظت نمایند؛ اما همچنان شما می توانید بیماری را به شخص دیگری منتقل کنید و اگر آن فرد واکسینه نشده باشد ممکن است بیمار گردد.

مدیر بخش ایمن سازی سازمان دنیای بهداشت در پاسخ به اینکه اگر قبلا به کووید مبتلا شده باشیم یک دوز واکسن برای ایمنی در برابر ویروس کافی است یا خیر ؟ گفت: ما همچنان توصیه می کنیم که اگر به بیماری کووید 19 مبتلا شدید باید واکسن های موجود و در دسترس را دریافت کنید. بنابراین اگر واکسنی هست که به 2 دوز احتیاج دارد باید آن را دریافت کنید. همچنین شواهدی را مشاهده کردیم که یک دوز واکسن به ویژه در افرادی که به کووید مبتلا شدند پاسخ آنتی بادی بسیار قوی می دهد که این خبر بسیار خوبی است و نشان می دهد ایمنی بدن آنهایی که در اثر بیماری ایجاد شده بوده با واکسن افزایش پیدا می نماید.

وی اضافه کرد: اما به 2 دلیل توصیه می گردد که دوره کامل واکسن دریافت گردد. اول اینکه هنوز شواهدی در مورد اینکه تزریق یک دوز واکسن در افرادی که پیش تر مبتلا به کووید 19 شدند ایمنی کامل یا معادل تزریق 2 دوز واکسن نسبت به گونه های موجود ایجاد کند، نداریم. همچنین درباره مدت زمان محافظت افراد اطلاعاتی نداریم.بنابراین در غیاب مدارکی که بتواند واقعا به مردم اطلاع دهد که یک دوز واکسن در جایی که واکسن دو دوزی وجود دارد و حفاظت کامل به آن ها بدهد را توصیه می کنیم و افرادی که مبتلا به کروناویروس شدند در صورتی که واکسن 2 دوزی استفاده می نمایند هر 2 دوز واکسن را دریافت می نمایند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1614

به "پاسخ به چند سوال مهم درباره واکسن های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به چند سوال مهم درباره واکسن های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید