پاسخ لاوروف و نبنزیا به اتهامات غربی ها درباره مسمومیت ناوالنی

به گزارش تور تایلند، وزیر خارجه روسیه شرایط آلکسی ناوالنی را یادآور حادثه سالزبری و بوئینگ مالزیایی دانست و نماینده روسیه در سازمان ملل هم مواضع آلمان را متناقض خواند که خواهان تحقیقات است، ولی از همکاری با مسکو خودداری می نماید.

پاسخ لاوروف و نبنزیا به اتهامات غربی ها درباره مسمومیت ناوالنی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که اقدامات آلمان در مورد اوضاع پیرامون شرایط آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس مخالف روس، یادآور ماجراهای مسمومیت در سالزبری (انگلیس) و سقوط هواپیمای بوئینگ مالزیایی در اوکراین است.

لاوروف روز پنج شنبه در خاتمه نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، گفت: وقتی سخنگوی رسمی دولت آلمان اعلام می کند که درخواست دادستانی کل روسیه به ارگان های عدالت مستقل منتقل شده و بنابراین دولت آلمان دیگر نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد و در عین حال حال ما را مجبور به انجام تحقیقات درباره این حادثه می نماید، این مسئله یادآور شرایطی است که توسط همتایان غربی ما پس از مسمومیت در سالزبری بوجود آمد، زمانی که همه چیز طبقه بندی شده بود و ما هیچ اطلاعاتی، از جمله درباره اینکه شهروند روسی اسکریپال در کجاست، نداشتیم.

وی ادامه داد: شرایط فعلی همچنین تاریخ فاجعه بوئینگ مالزیایی در سال 2014 در آسمان اوکراین را تکرار می نماید که طرف هلندی در پاسخ به کوشش های مکرر ساختارهای رسمی روسی برای ارائه اطلاعاتی که داشتیم، و علیرغم پیشنهادات مکرر ما برای انجام تجزیه و تحلیل دقیق از همه حقایق بدون استثنا، مرتباً ما را به امتناع از همکاری در این زمینه متهم می کرد.

به گفته لاوروف، اظهارات نمایندگان کشورهای غربی در مورد همکاری با روسیه برای آنالیز شرایط پیرامون ناوالنی هم اعتماد مسکو را جلب نمی نماید. وی تأکید کرد: اگر منظور کشورهای غربی، از جمله آلمان و ایالات متحده در همکاری با فدراسیون روسیه برای آنالیز شرایط ناوالنی، ضرورت پذیرش تقصیر روسیه باشد، این مسئله تنها تأیید می نماید که آنها خود را بالاتر از قانون، بالاتر از همه که باید برابر باشند، می دانند. چرا که آنها فقط حرف خود را می زنند و از دیگران انتشار دارند که مواضع آنها را قبول نمایند.

واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته در نشست شورای امنیت درباره از بین بردن سلاح های شیمیایی سوریه، شرایط پیرامون آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس مخالف روس را یادآور یک بازی کثیف دانشت که از سوی افرد خاصی که منافع لازم را از این ماجرا می برند، کارگردانی می گردد.

نبنزیا در این نشست در پاسخ به اتهامات بعضی کشورهای غربی در این زمینه به طرف روسی، گفت: کل این حادثه نمی تواند چیزی جز یک بازی کارگردانی شده کثیف باشد. حال سئوال اینجاست که این جنجال آفرینی به نفع چه کسانی راهنمایی شده است.

این دیپلمات بلندپایه روس در پاسخ به درخواست غربی ها از روسیه برای انجام تحقیقات، تأکید کرد: ما هیچ دلیلی برای آغاز تحقیقات نداریم. پزشکان ما، که اتفاقاً اکنون در آلمان نیز اعتراف می گردد که اقداماتشان جام آ لکسی ناوالنی را نجات داده، هیچ اثری از وجود مواد شیمیایی در آزمایشات اولیه خود پیدا نکردند. ضمن اینکه، ما هیچ مدرکی از آلمان دریافت نکرده ایم که بتوان نتیجه گرفت که این شرایط یک جرم عمدی بوده است.

نبنزیا یادآور شد که درخواست مسکو از برلین برای ارائه نتایج تحقیقات دقیقاً با هدف احراز حقیقت درباره امکان وقوع یک جنایت احتمالی انجام می گردد که آلمان و سایر کشورها خواهان آن هستند. این در حالی است که مواضع آلمان در این خصوص متناقض است. آنها از یک سو خواهان تحقیقات در این زمینه هستند، ولی از طرف دیگر، از همکاری با مسکو خودداری می نمایند.

در نشست روز پنج شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره مشکل سلاح های شیمیایی در سوریه، تعدادی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، آلمان، فرانسه، بلژیک، استونی و انگلیس، مسمومیت آلکسی ناوالنی را محکوم کردند. آنها همچنین از روسیه خواستند تا تحقیقات شفافی را در رابطه با این حادثه انجام دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1246

به "پاسخ لاوروف و نبنزیا به اتهامات غربی ها درباره مسمومیت ناوالنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ لاوروف و نبنزیا به اتهامات غربی ها درباره مسمومیت ناوالنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید