انتها روزهای خوش عربستان با پیروزی یک دموکرات در 2020

به گزارش تور تایلند، روابط آمریکا با عربستان چنانچه یک دموکرات در انتخابات 2020 پیروز گردد و کاخ سفید را در دست بگیرد دستخوش یک چرخش چشمگیر خواهد شد.

انتها روزهای خوش عربستان با پیروزی یک دموکرات در 2020

پایگاه هیل در گزارشی درباره رویکرد نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا در قبال روابط این کشور و عربستان می نویسد:

در جدیدترین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات چند تن از این نامزدها از جمله جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا از موضوع تجدید نظر در روابط آمریکا و عربستان حمایت کردند. در این میان بایدن متعهد شد که عربستان را یک کشور مطرود سازد.

یک چنین برخورد تندی با کشوری که شریک آمریکا محسوب می گردد بعد از آن رخ می دهد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در برابر کوششها و فشارهای کنگره برای مجازات ریاض از بابت مسائلی که خشم آمریکایی ها را به همراه داشته اند، مقاومت نموده و به جایش تصمیم گرفت تا طرف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را بگیرد.

اندرو میلر، معاون مدیر سیاستگذاری در انیتیتوی موسوم به پروژه دموکراسی خاورمیانه گفت: من کاملا معتقدم که روابط آمریکا و عربستان در آستانه تغییر قرار گرفته است و پرسش واقعی این است که این تغییر تا چقدر اساسی خواهد بود؟

وی ادامه داد: در این جا شما نامزدهایی دارید که قبلا در صحبت درباره عربستان بسیار ملاحظه کار تر بودند اما حالا این طور مستقیم از عربستان انتقاد می نمایند و من فکر می کنم اینکه در این مناظره میان نامزدهای ریاست جمهوری دموکرات ها چنین بحثی درباره عربستان اتفاق افتاده نشاندهنده وجود یک مشکل اساسی برای عربستان و محمد بن سلمان است.

وی اضافه کرد: مواضع آنها متزلزل شده و چنانچه دولت جدیدی در آمریکا روی کار بیاید و کسی به غیر ترامپ رئیس جمهور گردد من فکر می کنم کار برای عربستانی ها در مدیریت روابطشان با آمریکا بسیار سخت خواهد شد در حالی که در حال حاضر دولت ترامپ فعلا مصمم به محافظت از محمد بن سلمان است.

قانونگذاران هر دو حزب اصلی آمریکا از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حاکمیت عربستان در سال 2018 در شهر استانبول خشمگین شدند. آنها همچنین از تشدید اقدامات ویرانگر عربستان در یمن از جمله علیه غیرنظامیان هر چه بیشتر از ریاض مایوس شدند.

روز چهارشنبه گذشته در مناظره ریاست جمهوری نامزدهای حزب دموکرات چند تن از این نامزدها یک تصویر کاملا متفاوت از روابط آمریکا و عربستان در صورت رسیدن خود به ریاست جمهوری ترسیم کردند.

کوری بوکر، یک سناتور دموکرات ضمناً پاسخ به پرسشی درباره چین، آنچه را که نقض حقوق بشر از سوی آمریکا به سبب سوخت رسانی به جنگنده های عربستانی به هدف بمباران بچه ها یمنی خواند محکوم کرد.

امی کلوبوچار، یک سناتور دموکرات دیگر در این مناظره درباره عربستان گفت: ما احتیاج به یک سیاست خارجی جدید در قبال این کشور داریم.

وی ادامه داد: این که رئیس جمهور آمریکا آن طور که باید نسبت به موضوع قتل و مثله کردن خبرنگار منتقد یک روزنامه آمریکایی موضع نمیگیرد، این پیغام را به دیکتاتورهای سراسر دنیا می فرستد که کارهای آنها مسئله ای ندارد و این امری اشتباه است.

سناتور برنی سندرز کسی است که پشتیبان اصلی قطعنامه سرانجام دادن به حمایت آمریکایی ها از عربستانی ها در یمن در مجلس سنا بوده است.

او نیز در جریان این مناظره گفت: من احتمالا اولین شخصی هستم که تا اینجا صراحتاً گفته ام عربستان نه فقط خاشقجی را به قتل رسانده بلکه یک دیکتاتوری بی رحم است که هر آنچه که می تواند برای در هم شکستن دموکراسی و رفتار با زنان به عنوان شهروندان درجه سه انجام می دهد.

سندرز خاطر نشان کرد: در زمان تجدید نظر در سیاست خارجی آمریکا باید در نظر داشته باشیم که عربستان سعودی همپیمان قابل اعتمادی برای آمریکا نیست.

در این میان بایدن وعده داد به فروش سلاح های آمریکایی به عربستان سرانجام می دهد.

بایدن توضیح داد: من به عربستان روشن خواهم ساخت که ما قرار نیست سلاح های بیشتری به آنها بفروشیم و در حقیقت می خواهیم آنها را وادار به دادن هزینه نموده و تبدیل به کشوری مطرود در دنیا بسازم.

رو کانا، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا یک حامی سندرز است و رهبری کوشش ها در مجلس نمایندگان برای سرانجام دادن به پشتیبانی آمریکا از عربستانی ها در یمن را به عهده داشته است.

او نیز گفت که امیدوار است در صورت پیروزی یک دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 روابط آمریکا و عربستان تغییر کند.

وی توضیح داد: من معتقدم حزب دموکرات درک می نماید که عربستان مسئول شدیدترین بحران انسانی حال حاضر دنیا در کشور یمن است.

او گفت: خاشقجی به قتل رسید چون شجاعت صحبت درباره یمن را داشت و از نظر من یک رئیس جمهور دموکرات در آینده دست به ارزیابی اساسی ائتلاف آمریکا با عربستان خواهد زد.

میلر، معاون مدیر سیاستگذاری در پروژه دموکراسی خاورمیانه گفت: بعضی فاکتورها هستند که دموکرات ها را به این مواضعشان در قبال عربستان رسانده اند از جمله موضوع جنگ یمن، قتل جمال خاشقجی و عدم محبوبیت عربستانی ها در آمریکا.

میلر توضیح داد: باید گفت دلیل بنیادین محمد بن سلمان است .

او گفت: کار قرار است برای محمد بن سلمان به منظور بازیابی و ترمیم شهرتش و جبران سوابقش در بی پروایی و تصمیمگیری های ضعیف بسیار سخت گردد. بنابراین هر چند که آمریکا متمایل به همکاری با عربستان در زمینه منافع دوجانبه از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و تامین نفت است اما دیگر روابط نزدیکی با یک چنین رهبر غیرقابل پیش بینی و غیرقابل اعتمادی نخواهد داشت.

باب مندزز، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا درباره اظهارنظرهای نامزدهای ریاست جمهوری دموکرات ها درباره عربستان در مناظره اخیر گفت: قرار نیست نقش مهم و راهبردی عربستان به عنوان همپیمان ما تغییر کند و نباید هم تغییر کند.

با این حال وی اضافه کرد: تغییری که باید در این روابط رخ دهد به نحوی خواهد بود که ما نشان خواهیم داد چنانچه قرار باشد آنها قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته و غیرنظامیان بیگناه را بکشند ما سلاح به آنها نخواهیم فروخت و آنها باید سوابق حقوق بشری خود را اصلاح نمایند.

میلر اظهار کرد: هر چند که یک رئیس جمهور دموکرات آن طور که بایدن وعده داده عربستان را مطرود نخواهد ساخت اما شاید ناتوانی محمد بن سلمان در پذیرفتن انتقادهای علنی، روابط دو طرف را به این نقطه برساند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،مایکل بلومبرگ نامزد انتخابات 2020 شد

10:00 ::

1398،9،4

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 47

به "انتها روزهای خوش عربستان با پیروزی یک دموکرات در 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها روزهای خوش عربستان با پیروزی یک دموکرات در 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید