پلاستیک های سرگردان روز های کرونایی

به گزارش تور تایلند، سوم جولای، روز جهانی بدون پلاستیک، ابتکاری جهانی برای رهایی از کیسه های پلاستیکی یک بارمصرف در سراسر جهان است. هدف از نامگذاری این روز، ارتقاء آگاهی از محیط زیست با تشویق همگان برای منع استفاده از کیسه های پلاستیکی است و باید به دنبال گزینه های سازگار با محیط زیست باشیم.

پلاستیک های سرگردان روز های کرونایی

به گزارش ایسنا، آلودگی پلاستیک یک فاجعه جهانی و متاسفانه ساخته شده بشر است. زندگی عاری از پلاستیک، یکی از آروز های دوستداران محیط زیست است و در سال های اخیر، افراد زیادی از آن استقبال کرده اند.

این روز توسط سازمان ملل متحد در سال 1974 ایجادشده است تا آگاهی جهانی در مورد مسائل زیست محیطی ارتقاء یابد و هم اکنون مراسم این روز در 100 کشور جهان به طور گسترده برگزار می شود.

این روز تاکید بر منع مصرف کیسه های پلاستیکی و آگاهی درباره اثرات مخرب پلاستیک بر محیط زیست دارد. هر کیسه پلاستیکی به طور متوسط فقط 25 دقیقه مورداستفاده قرار می گیرد و بین 100 تا 500 سال زمان برای بازیافت نیاز دارد. هر دقیقه یک میلیون کیسه پلاستیکی و 5 تریلیون کیسه پلاستیکی یک بارمصرف استفاده می شود که 80 درصد آن ها بستر های دریایی را فراگرفتند.

محققان اظهار کردند: تنها نیمی از تمام پلاستیک های تولیدشده فقط یک بار مورداستفاده قرار می گیرند و سپس دور ریخته می شوند. آنان تخمین زدند که بیش از 8.3 میلیارد تن پلاستیک از اوایل دهه 1950 تولیدشده و سرانجام عمر حدود 60 درصد از آن ها محل دفن زباله ها یا محیط طبیعی شده است.

هرساله، 8 میلیون تن پلاستیک به اقیانوس های جهان وارد می شوند و بخش بزرگی از آن ها توسط رودخانه ها انتقال می یابد، رودخانه ها به عنوان خط لوله مستقیم زباله از شهر های جهان به محیط های دریایی است. اگر این فرایند ادامه یابد، اقیانوس های جهان تا سال 2050 پلاستیک بیشتری نسبت به ماهی ها خواهند داشت.

خرید به سبک دوستداران محیط زیست

خرید هوشمندانه می تواند در طولانی مدت، بسته بندی های پلاستیکی را کاهش دهد. روزانه کیسه های پلاستیکی بسیار نازک، در خرده فروشی ها مورداستفاده قرار می گیرند، اما بعد از خرید و استفاده از محصول خریداری شده معمولا آن ها رها می شوند، اما تا به امروز فکر کرده اید، سرانجام این کیسه های پلاستیکی چه می شود؟

لباس های با الیاف مصنوعی، منبع اصلی آلودگی پلاستیکی هستند که ذرات ریزی به شکل فیبر های ریز در هنگام شستشو آزاد می کنند. این میکرو پلاستیک ها به آبراه ها، منابع غذایی و آب آشامیدنی راه پیدا می کنند. خرید الیاف طبیعی در هرزمانی برای جلوگیری از انواع آلودگی بسیار مهم است. روز جهانی بدون پلاستیک می تواند آگاهی درباره این مسایل را افزایش دهد. ممنوعیت استفاده از پلاستیک های یک بارمصرف توسط اتحادیه اروپا تا سال 2021 به عنوان یکی از راه حل های کاهش آلودگی پلاستیک در نظر گرفته شده است. بچه ها خود را به استفاده از گزینه های جایگزین پلاستیک ترغیب کنید.

ورود پلاستیک به اکوسیستم ها

اکوسیستم های دریایی با آلودگی پلاستیکی بسکمک روبرو هستند. 31 گونه پستاندار دریایی شناخته شده که پلاستیک های دریایی را می خورند. بیش از 100 گونه از پرندگان دریایی از باقیمانده های پلاستیک مصرف می کنند و بیش از 250 گونه گرفتار پلاستیک می شوند.

این آلودگی بسیار خطرناک است، زیرا ذرات پلاستیک در اقیانوس، سموم را جذب می کنند و می توانند وارد زنجیره غذایی شوند.

در اقیانوس ها، صخره هایی مملو از انواع زباله های پلاستیکی ایجاد شدند. برگزاری مراسم این روزبه ما یادآوری می کند که اقدامات منع استفاده از پلاستیک می تواند در زندگی نسل های بعدی هم تاثیرگذار باشد. اگر هر فردی بتواند یک روز از کیسه پلاستیکی استفاده نکند، احتمالا می تواند برای بقیه سال هم این روال را ادامه دهد.

این روز برای افزایش آگاهی درباره خطرات و مضرات مرتبط با کیسه های پلاستیکی است که بر زندگی دریایی، حیات حیوانات و طبیعت تاثیر دارد.

ابتکار عمل برای منع استفاده از پلاستیک

سعی کنید در این روز، ابتکار عمل برای منع استفاده از کیسه پلاستیکی داشته باشید. برای مثال کاغذ را جایگزین پلاستیک کنید و یا کیسه پارچه ای را جایگزین کیسه پلاستیکی کنید.

برخی از فروشگاه ها برای مشتریانی که کیسه پارچه ای دارند، تخفیف خاصی قائل می شوند و یا هدیه ای در نظر می گیرند تا افراد به استفاده از کیسه های غیر پلاستیکی تشویق شوند. اگر فروشنده هستید، برای ترغیب مشتریان خود برای عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بارمصرف از گزینه های جایگزین استفاده کنید.

از مهم ترین فعالیت های این روز، قدم زدن در ساحل، جاده، اطراف رودخانه و جنگل و جمع آوری زباله های پلاستیکی است.

نکاتی برای استفاده کمتر از پلاستیک

همیشه یک کیف پارچه ای یا هر نوع کیسه قابل استفاده مجدد همراه داشته باشید و خرید های خود را در آن قرار دهید.

اگر معمولا بیرون از خانه غذا می خورید، سعی کنید از کارد و چنگال یک بارمصرف استفاده نکنید. به جای بطری های آب یک بارمصرف از شیشه و یا بطری قابل شستشو استفاده کنید. این موارد عادات ساده، اما موثر هستند.

باید در نظر داشته باشیم، روزانه از ابزار هایی استفاده کنیم که از مواد طبیعی ساخته شدند. هر اقدامی هرچند کوچک می تواند مهم باشد و کمک کند تا با سیاره و محیط زیست مهربان تر باشیم. می توانیم محیط طبیعی را حفظ کرده و به نسل های آینده واگذار کنیم.

کیسه های پلاستیک به دلیل سبک بودن، مسیری طولانی در آب و زمین طی می کنند و تنها یک درصد از تمام پلاستیک های تولیدشده بازیافت می شوند. بنابراین، روز جهانی بدون پلاستیک، ابتکاری برای کاهش یا از بین بردن این پلاستیک هاست و آگاهی بخش افراد در استفاده از آنهاست.

راه حل کشور ها برای حذف کیسه های پلاستیکی یک بارمصرف

برخی از کشور ها به منظور محدود کردن استفاده از کیسه های پلاستیکی یک بارمصرف، ممنوعیت، مالیات و یا اقدامات مختلفی اجرا می کنند.

کیسه های پلاستیکی برای تولید ارزان هستند، اما حذف آن ها از محیط زیست بسیار گران قیمت است.

آمریکایی ها سالانه 50 میلیون بطری آب پلاستیکی خریداری می کنند.

برخی از مواد، پلاستیک پنهان دارند، سعی کنید تا از خرید این مواد نیز خودداری کنید.

بیش از 99 درصد از پلاستیک ها از مواد شیمیایی حاصل از نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ تولید می شوند که موادی آلوده و غیرقابل بازیافت هستند، اگر این فرایند ادامه یابد تا سال 2050 صنعت پلاستیک می تواند 20 درصد از تمام مصرف نفت جهان را به خود اختصاص دهد.

تنها 9 درصد از پلاستیک هایی که تا به امروز تولیدشده بازیافت شدند. حدود 12 درصد سوزانده و مابقی (79 درصد) به محل دفن زباله ها رفته است.

ته سیگار، به عنوان رایج ترین نوع ضایعات پلاستیکی است که اخیرا در محیط زیست بسیار یافت می شود. بطری های نوشیدنی، سر بطری، بسته بندی مواد غذایی، کیسه های پلاستیکی، نی و موارد دیگری از این نوع هستند.

پلاستیک ها ازآن جهت که مقاوم و بادوام هستند، موردتوجه قرار می گیرند، اما همین موضوع عاملی است که باعث می شود آن ها به طور کامل در طبیعت تجزیه نشوند.

بیشتر مواد پلاستیکی به طور کامل از بین نمی فرایند، تنها کوچک و کوچک تر می شوند. بسکمک از این ذرات پلاستیکی ریز را حیوانات یا ماهی ها اشتباهی به عنوان غذا می بلعند و می تواند وارد سفره غذایی انسان شود. همچنین در بیشتر آب های جهان هم این مواد پلاستیکی یافت می شود.

بسکمک از کشور های جهان ازجمله کانادا قصد دارند تا استفاده از پلاستیک های یک بارمصرف (تا سال 2021) را ممنوع کنند.

هند در سال 2018 اظهار داشت که تا سال 2022 همه پلاستیک های یک بارمصرف را از چرخه مصرف خارج می کند.

تاثیر کرونا بر روز بدون پلاستیک

با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان موارد منع استفاده از پلاستیک به تعویق افتاده است.

دستکش، ماسک و سایر تجهیزات محافظ شخصی روز های کرونایی محیط زیست را آلوده کرده و عواقب منفی برای حیات وحش و انسان دارد.

پلاستیک ها نقش کلیدی در محافظت از افراد به ویژه کارکنان خط مقدم در طول همه گیری کووید-19 دارند و مصرف مواد پلاستیکی در این مدت افزایش یافته است.

به تازگی، کالیفرنیا (از ایالت های امریکا) ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی یک بارمصرف را برداشته است و در نیویورک، نیوجرسی و انگلستان این ممنوعیت که سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شده بود، به تعویق افتاده است.

این موارد با توجه به اینکه مواد پلاستیکی می توانند احتمال ابتلا و شیوع بیماری کووید- 19 را کاهش دهد، اجرا شده است. البته باید در نظر داشت که ویروس تا 24 ساعت بر روی کاغذ، مقوا و پارچه زندگی می کند و این در حالی است که بر روی سطوح سخت و براق و پلاستیک تا 72 ساعت زنده است.

در این روزها، بسکمک از افراد ترجیح می دهند برای افزایش ایمنی سلامت خود، تغییراتی در زندگی ایجاد کنند. برای مثال، به جای رفتن به رستوران از غذا های بیرون بر در ظروف یک بارمصرف استفاده می کنند.

در برخی از موارد، بیماری همه گیر کروناویروس برای محیط زیست سودمند بوده است؛ خاموش شدن صنایع سنگین و کاهش تردد خودرو ها در خیابان ها منجر به کاهش تولید گاز های آلاینده و افزایش کیفیت هوا شده است و به طورکلی جهان بهتر نفس می کشد، اما بحران بزرگتر، تولید زباله بیشتر از مواد پلاستیکی است که بیداد می کند.

بازیافت در زمان کروناویروس تا حدودی متوقف شده و همین موضوع مشکلاتی ایجاد کرده است.

پس بحران بیماری کروناویروس جدید زباله های پلاستیکی بیشتری تولید کرده و موجب نگرانی برای دوستداران محیط زیست شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1142

به "پلاستیک های سرگردان روز های کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلاستیک های سرگردان روز های کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید