یادداشت، شروع ناامیدی پاکستان از عربستان همراه با انتقاد تند عمران خان از مسئولین سازمان همکاری اسلامی

به گزارش تور تایلند، نخست وزیر پاکستان که این روزها به مالزی سفر نموده است به صراحت از عدم شرکت خود در اجلاس اسلامی مالزی ابراز پشیمانی کرد.

یادداشت، شروع ناامیدی پاکستان از عربستان همراه با انتقاد تند عمران خان از مسئولین سازمان همکاری اسلامی

به گزارش دفتر منطقه ای تور تایلند، حسام کیان مقدم با ارسال یادداشتی نوشت: عدم شرکت عمران خان نخست وزیر پاکستان در نشست اسلامی مالزی که به دعوت مهاتیر محمد نخست وزیر این کشور و با حضور روسای جمهور ایران و ترکیه برگزار گردید، حاصل فشارها و کارشکنی های عربستان بود.

پاکستان در اقدامی غیر دیپلماتیک ابتدا به مالزی وعده حضور داد و سپس در کمال ناباوری و 48 ساعت پیش از شروع اجلاس انصراف خود را اعلام نمود. این حرکت برای دولت عمران خان تبعات زیادی داشت و بسیاری آن را اعمال فشار عربستان بر پاکستان توصیف کردند.

رجب طیب اردوغان در این بین ضمن یک مصاحبه به صورت شفاف اعلام نمود: عربستان پاکستان را تهدید نموده است که اگر در این نشست شرکت کند تمام سرمایه گذاری های خود در خاک پاکستان را متوقف خواهد نمود.

هر چند سفارت عربستان بلافاصله موضع گرفته و آن را سخنانی بی اساس دانست ولی تمام کارشناسان معتقد بودند که چرخش ناگهانی پاکستان تنها حاصل فشارهای عربستان و امارات است.

دولت ریاض به عمران خان وعده داد اگر در نشست مالزی شرکت نکند با جدیت معضل کشمیر را پیگیری نموده و در خصوص آن جلسه ویژه ای تشکیل خواهد داد. کشمیر برای عمران خان موضوع بسیار مهمی است و به خصوص پس از آنکه هند به صورت یک طرفه خودمختاری این منطقه را لغو نموده و مردم را در خانه های خود حبس نموده است دولت پاکستان با روش های مختلف در کوشش است تا کشورهای تاثیر گذار را وارد این ماجرا نموده و بر هند فشار وارد کند.

عربستان برگزاری اجلاس مالزی را خطری بزرگ برای حکمرانی خود بر سازمان همکاری اسلامی می دانست، سازمانی که رویکرد خاص سیاسی آن کاملا مشهود است و بسیاری معتقدند این سازمان به جای دفاع از حقوق مسلمانان در اصل از سیاست های عربستان حمایت می نماید.

کوشش های عمران خان و پاکستان برای برگزاری این جلسه (پیرامون کشمیر) ظاهرا بی نتیجه بوده است و عربستان که حس می کرد ضربه ای جدی به مالزی وارد نموده است از عمل به وعده خود شانه خالی نموده است.

این اتفاق باعث شد تا عمران خان بازهم به مالزی سفر نموده و در اقدامی نادر به عنوان رئیس یک دولت رسما اعلام کند از عدم شرکت در اجلاس مالزی پشیمان است! وی پا را فراتر گذاشته و توضیح داد: در نشست بعدی مالزی قطعا حضور خواهم یافت.

رهبر حزب تحریک انصاف سپس رو به سران ریاض نموده و با انتقاد از آنها گفت: این وضع دنیای اسلام است! که دبیر کل سازمان همکاری اسلامی (یوسف العثیمین - وزیر سابق امور اجتماعی عربستان) حتی نمی تواند یک جلسه برای کشمیر برگزار کند.

عمران خان تاکید دارد که سازمان همکاری اسلامی هیچ رغبتی و انگیزه ای برای برگزاری جلسه پیرامون کشمیر ندارد زیرا کشورهای عضو از جمله خود عربستان منافع مشترکی با هند دارند.

کاپیتان سال های دور تیم ملی کریکت پاکستان که به صورت آشکارا از رفتار سازمان همکاری اسلامی دلسرد شده است افزود: در سایه بی توجهی این سازمان نباید نقش خود را فراموش نموده و برای مردم کشمیر و میانمار کاری انجام ندهیم.

وی اضافه نمود: تعداد مسلمانان در دنیا بسیار بیشتر از یهودی ها است با این حال علیه یهودی ها سخنی به زبان نمی آید ولی علیه مسلمانان اقدامات بسیاری صورت می گیرد.

عمران خان در این سفر کوشش کرد تا رفتار گذشته خود نسبت به مالزی را جبران کند و حتی کسری فروش روغن پالم این کشور به هند را که پس از نقدها مهاتیر محمد از سیاست های دهلی نو در قبال کشمیری ها ایجاد شد، جبران کند.

تجربه نشان می دهد که در این گونه مواقع سعودی ها کوشش می نمایند با ترفندهای مختلف از جدا شدن هم پیمانان خود جلو گیری نمایند بنا براین باید منتظر واکنش سعودی ها به اتفاقات اخیر بود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 824

به "یادداشت، شروع ناامیدی پاکستان از عربستان همراه با انتقاد تند عمران خان از مسئولین سازمان همکاری اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، شروع ناامیدی پاکستان از عربستان همراه با انتقاد تند عمران خان از مسئولین سازمان همکاری اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید