یک سوم مرگ و میر و مبتلایان جدید کرونا مربوط به تهران است

به گزارش تور تایلند، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین شرایط بیماری کووید 19 در کشور و شیب نزولی آن در هفته های اخیر، گفت: البته حدود یک سوم آمارهای مرگ و میر و مبتلایان جدید این بیماری مربوط به تهران است.

یک سوم مرگ و میر و مبتلایان جدید کرونا مربوط به تهران است

کیانوش دنیاپور در ارتباطی ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران ضمن اشاره به فرایند کلی بروز و مرگ و میر کووید 19 در کشور و شیب به نسبت نزولی آن طی چند روز اخیر، گفت: البته با وجود فرایند نسبتا نزولی، اما در هفته های اخیر بیش از 40 تا 70 درصد آمار مرگ و میر و موارد جدید ابتلا به بیماری کووید 19 مربوط به تهران بوده است. در مجموع حدود یک سوم آمار مرگ و میر و همچنین یک سوم مبتلایان جدید این بیماری مربوط به تهران است.

وی ادامه داد: پیک این بیماری در کشور مربوط به هفته های آخر اسفند و همچنین روزهای اول فروردین است که فرایندی صعودی داشت اما پس از آن در نمایی کلی شیب نزولی کندی را شاهد هستیم.

دنیاپور اضافه نمود: تاکید می کنم که همزمانی پیک و طغیان بیماری در استان ها را نداشته ایم و این موضوع یکی از ویژگی های کرونا در ایران است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال روز گذشته در حدود 8 تا 9 استان مرگ و میر این بیماری صفر بوده است.

کاهش محسوس مراجعه به بیمارستانها

دنیاپور درباره مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان ها نیز گفت: در این زمینه نیز کاهش محسوس مراجعین در سراسر کشور البته به استثنای 5 تا 6 استان را دشته ایم؛ به عنوان مثال در یک استان یک بیمارستان کاملاً به کرونا اختصاص داده شده بود، این در حالی است که حدود دو شب گذشته تنها دو بیمار کرونا در این بیمارستان بستری بودند. البته با وجود کاهش محسوس مراجعین به بیمارستان ها در سراسر کشور، در هفته های اخیر تست سرپایی کرونا را افزایش داده ایم.

یک سوم تخت های ICU اختصاصی کرونا، خالی است

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره برخی محدودیت ها در تجهیزات و تخت های آی سی یو که پیش از این اعلام شده بود، گفت: برآوردهای ما بر اساس بدبینانه ترین سناریوها تنظیم می شد. بر همین اساس در اسفندماه به سمت افزایش تختهای آی سی یو حرکت کردیم و در کمترین زمان حدود هزار تخت آی سی یو به مجموعه تخت های بیمارستانی اضافه نمودیم. در مجموع حدود 8500 تا 9500 تخت فعال آی سی یو داشتیم که کمتر از 50 درصد آنها به کرونا اختصاص یافت و البته در طول این مدت و حتی در پیک بیماری هیچ گاه اشغال 100 درصدی تخت های اختصاصی کرونا را نداشتیم.

دنیاپور اضافه نمود: در مجموع حدود 4500 تخت آی سی یو اختصاصی برای کووید 19 در نظر گرفته شد که اکنون با توجه به کاهش نسبی موارد بیماری، حدود هزار تخت از این تخت های اختصاصی خالی است و حتی برخی مواردی که اکنون در آی سی یو ها بستری هستند به نسبت دو تا سه هفته گذشته، شرایط عمومی بهتری دارند، اما برای مراقبت بهتر در آی سی یو ها بستری شده اند. در هر حال اکنون یک سوم تختهای آی سی یو اختصاصی کووید 19 خالی است. با این حال از روزها و هفته های آینده اطلاع اطلاعی نداریم.

وی ادامه داد: باز هم تاکید می کنم که حتی در دوران پیک بیماری هم بیماران ما بدون تخته آی سی یو نماندند؛ این در حالی است که کمبود تخت بیمارستانی، آی سی یو، ونتیلاتور و ... در کشورهای غربی پیش آمد؛ این موضوع در شرایطی است که زیرساخت های درمان در آن کشورها به لحاظ فیزیکی و منابع انسانی نسبت به کشور ما بسیار قوی تر است. قطعاً کشور ما در مدیریت بیماری و انجام اقدامات بهداشتی، شناسایی، اقدام زودهنگام، ایزولاسیون در منزل، پایش بیمار و قرنطینه در منزل، بار مراجعان را کاهش داده است.

چگونگی دریافت گواهی سلامت برای بازگشت به کار بهبود یافتگان کرونا

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره چگونگی دریافت گواهی سلامت برای بهبود یافتگان کرونا جهت بازگشت به کار آنها، گفت: در حال حاضر این موضوع بر اساس شواهد تشخیص قطعی از سوی پزشک و مراکز طب کار و البته با احتیاط اجرا شده و گواهی صادر می شود. البته با توسعه تست های سرولوژیک این کار با سهولت بیشتری توسط مراکز مربوطه انجام خواهد شد.

اجباری شدن ماسک در دستور کار نیست

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره توصیه به اجباری شدن استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس، گفت: توصیه ما به استفاده از ماسک و ماسک های خانگی در مکان های عمومی نظیر مترو، اتوبوس و... است که فاصله گذاری اجتماعی ممکن است رعایت نشود. مضوع اجباری شدن ماسک در دستور کار نیست، اما توجه به استفاده از ماسک از جمله ماسک های خانگی را در مکان های شلوغ نظیر ناوگان حمل و نقل عمومی را خواهیم داشت.

شورای شهر مرجع اعلام آمار ابتلا و مرگ کرونا نیست

دنیاپور در ادامه صحبت هایش در پاسخ به سوالی در زمینه اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران درباره تعداد مرگ و میر روزانه کرونا در تهران، گفت: مشخص علت فوت قاعدتاً تخصص می خواهد. اظهاراتی نظیر مشکوک، مظنون یا محتمل برای ما آمار نخواهد شد. چنین اظهاراتی رفتاری غیرحرفه ای است. در همه کشورهای غربی و در اوج بحران این رفتارهای غیرحرفه ای را نمی بینید. در برخی کشورها هم که ساختار پلیسی است و به دلیل همین ساختار اجازه اظهار نظر وجود ندارد. در سایر کشورها هم رفتار حرفه ای اجازه اظهارنظرهای حاشیه ساز را نمی دهد . این در حالی است که ما نه این هستیم و نه آن. هر روز آمارها و اظهارنظرهایی می بینید و البته اظهارات در یک نهاد و سازمان و جایی مثل شورا هم حرف ها یکسان نیستند. آمار قطعی ابتلا و فوت ناشی از کووید 19 مرجع مشخصی دارد و چنین سمتی برای اعلام آمار تا به امروز به هیچ شورای شهری داده نشده است.

نقش طرح تحول سلامت در مدیریت کرونا

وی همچنین درباره اثرگذاری طرح تحول سلامت در مدیریت بیماری کرونا گفت: آنچه که در مقابل دیدگان قرار گرفت از ثمرات شش سال تلاش دولت است. در طول طرح تحول سلامت اضافه شدن 40 هزار تخت بیمارستانی را شاهد بودیم . هرچند انتقادها در این حوزه زیاد بود اما امروز همین تخت ها پذیرای بیماران کرونا بودند و همین آی سی یو ها بودند که جان بسیاری از بیماران را نجات دادند. طرح تحول سلامت نقش موثر و بهینه ای داشت. از طرفی هم هر آنچه در طرح تحول سلامت انجام نشد از جمله پزشک خانواده و پفراینده الکترونیک سلامت که البته طی یک سال اخیر مورد توجه جدی قرار گرفتند، از همان ناحیه هم ممکن است ضعف هایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: هر چند در دهه اول انقلاب توجه به بخش بهداشت منجر به شکل گیری شبکه بهداشت کشور شد اما این توجه در ادامه به نسبت کم رنگ تر شده بود و در طرح تحول سلامت هم توجه به درمان بیشتر بود. اگر نظام شبکه گسترده تر و مراقبت سندرومیک گسترده تر بود و نظام ارجاع و پفراینده الکترونیک سلامت 100 درصد محقق شده بود، قاعدتاً نتایج عملکرد بهتری را می توانستیم در دو ماه اخیر داشته باشیم.

وی اضافه نمود: در مجموع زیربنای سلامت، بخش بهداشت، پزشکی خانواده و نظام ارجاع است. در یک سال اخیر هم توجه وزیر بهداشت بر همین موضوع بود. به همین دلیل اهمیت توجه ویژه به زیرساخت های شبکه و استقرار همه جانبه پفراینده الکترونیک و نظام ارجاع الکترونیک بیش از گذشته احساس می شود و این موضوع باید در سیاست های پسا کرونا در نظر داشته باشیم. امیدواریم این موضوع از خاطره سیاستگذاران نرود و با تخصیص منابع بتوانیم این سه حوزه را محقق کنیم. البته در شرایط بحران کرونا و در استان مازندران از این ظرفیت بسیار استفاده شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره بازگشت ایرانیان مقیم سایر کشورها به ایران گفت: سلامت ایرانیان در هر کجای دنیا و در مجموع هر فردی که پاسپورت و ملیت ایرانی دارد برای ما مهم است. در این روزها و ماه هاست که باید به فکر بشریت و همچنین هموطنان بود. در صورت بازگشت این افراد به کشور نیز مانند پرواز اختصاصی که به ووهان چین داشتیم، باید با پروتکل های بهداشتی انتقال ها صورت گیرد. اگر امکان بازگشت آنها فراهم باشد ما نیز برای بازگشت این عزیزان آمادگی داریم. 10 هزار مرکز مراقبت بالینی داریم که آمادگی داریم افراد در صورت لزوم به آنجا منتقل شوند و طبق پروتکل های بهداشتی و هر جا که کمیته مربوطه اعلام کند افراد برای بازگشت به خانواده مسئله ای ندارند. آنها مرخص خواهند شد.

سرنوشت کرونا در روزها و هفته های آینده

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آینده بیماری کرونا گفت: دنیا هیچ تصور مشخصی برای روزهای آینده این بیماری ندارد. در مجموع هیچ تصویر روشن شفاف و واضحی در دنیا برای سرنوشت این ویروس در روزها و سال های آینده وجود ندارد. هیچ کدام از اظهارنظرهای مطرح شده در دنیا علیرغم علمی بودن ان، قطعیت ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 974

به "یک سوم مرگ و میر و مبتلایان جدید کرونا مربوط به تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک سوم مرگ و میر و مبتلایان جدید کرونا مربوط به تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید