13 نفر از متخصصان بی هوشی در جریان کرونا شهید شده اند ، حداقل های اقتصادی برای خط مقدم تامین نشده است

به گزارش تور تایلند، رییس انجمن بی هوشی و مراقبت های ویژه گفت: متخصصان بی هوشی بیشترین درگیری را با بیماران کووید 19 دارند و تا به امروز 13 نفر از متخصصان شهید شده اند.

13 نفر از متخصصان بی هوشی در جریان کرونا شهید شده اند ، حداقل های اقتصادی برای خط مقدم تامین نشده است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا سلیمی روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت فرارسیدن 16 اکتبر (25 مهر ماه) روز ملی و جهانی بی هوشی به صورت ویدیو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار گردید، اضافه کرد: میزان ابتلای متخصصان بی هوشی به ویروس کرونا بسیار بالاست. تنها آمار نسبتا دقیقی که در اختیار ما قرار گرفته است، شهادت 13 نفر از متخصصان بی هوشی است. این عدد تنها به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بسیار بالاست. هر ماه شاهد از دست دادن 2 یا 3 نفر از متخصصان بی هوشی هستیم.

وی ادامه داد: بعضی تخصص بی هوشی را با کار در اتاق عمل می شناسند، ولی این تخصص عمدتا در اورژانس و بخش های مراقبت های ویژه و جا هایی که بیمار بسیار بدحال وجود دارد، استفاده می گردد. بعد از شیوع ویروس کرونا نیز بیماران مبتلا به این ویروس توسط همکاران بی هوشی مراقبت می شوند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی اعلام کرد: سال جاری مراسمی را برای بزرگداشت شهدا همزمان با روز جهانی بی هوشی برگزار کردیم. روز گذشته در سازمان نظام پزشکی به یاد شهدای متخصص بی هوشی، تمبر یادبود اختصاصی چاپ شد که هر کدام از تمبر ها مزین به عکس یکی از 13 شهید متخصص بی هوشی بود.

تشکیل کمیته ای برای دلیل فوت متخصصان بی هوشی به علت کرونا

سلیمی اظهار کرد: همچنین کمیته ای تشکیل شد تا علت مرگ بالای متخصصان بی هوشی را آنالیز کند. این گام مهمی در کنار بزرگداشت و زحمات این متخصصان است و امیدواریم کاری کنیم که میزان درگیری همکاران و به ویژه متخصصان بی هوشی کم گردد.

رییس انجمن بی هوشی و مراقبت های ویژه کشور گفت: در ایران به علت پایین بودن درآمد این گروه تخصصی و کار بسیار سخت آنها، میزان تمایل همکاران ما برای ورود به این رشته کم است. همین روزها، دستیاران سال اول نام نویسی می نمایند. آماری از شهرستان ها گرفتیم و نگران این بودند که شاید تعداد کمی وارد این رشته شوند. امیدواریم مسئولان مربوطه در این زمینه تمهیداتی در نظر بگیرند، زیرا در آینده دچار مشکل جدی در این رشته خواهیم بود.

وی اعلام کرد: متخصصان بی هوشی و مراقبت های ویژه وظیفه تیمار و نگهداری بیماران بدحال را در بخش های مراقبت های ویژه بر عهده دارند و در نتیجه بیشتر در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار می گیرند. تا این لحظه توانستیم پوشش بخش مراقبت های ویژه را به تمام بیماران ارائه بدهیم. هیچ تبعیضی برای هیچ بیماری انجام نشده است. این به قیمت کار 120 درصدی رخ داده است. کار پرسنل باید به شکلی تقسیم گردد که اگر پرسنل بیمار شد، از افراد ذخیره استفاده کنیم. در ماه های اخیر همکاران ما کار بیشتری انجام داده اند که منجر به فرسودگی و خستگی بیش از حد شده است. این نوع کار کردن می تواند در لحظاتی مشکل ایجاد کند. مشکل اصلی ما، نیروی انسانی است. فشار و خستگی برای همه همکاران حوزه سلامت ایجاد شده و برای نیروی انسانی نیازمند بازنگری و حمایت همه جانبه هستیم.

سلیمی اضافه کرد: حداقل های اقتصادی که انتظار می رفت نیز برای گروهی که در خط مقدم مشغول مبارزه با ویروس کرونا هستند، تامین نشده است. هرچند به نسبت بسیاری از کشورها، درمان مناسبی ارائه دادیم، اما منابع نیز نامحدود نیست و باید چاره اندیشی نموده و به فکر روز های آینده باشیم.

رییس انجمن بی هوشی و مراقبت های ویژه کشور گفت: هر اتفاقی مثل تعطیلی طولانی یا سفر رفتن تا دو هفته بعد بازتاب خواهد داشت. ما از ظرفیت بالایی استفاده می کنیم و اگر ظرفیت ما 100 درصد باشد، در حال ارائه 120 درصد ظرفیت هستیم. از همه مردم می خواهیم که این بحث را جدی بگیرند و اجازه ندهند که همه گیری کووید 19 در ذهن ها عادی گردد. متاسفانه اخبار و مرگ و میر که روزانه اعلام می گردد، در ذهن جای عادی پیدا نموده است. در حالی که روزانه تعداد زیادی از هموطنان خود را از دست می دهیم. عادی شدن شرایط باعث می گردد که میزان حساسیت و حفاظت کم گردد. مردم از سفر های غیرضروری اجتناب نمایند.

وی اظهار کرد: اگر آمار رسمی کرونا را ملاک قرار بدهیم، نسبت مرگ و میر در ایران جزو کشور های با آمار بالا محسوب می گردد. نسبت مرگ و میر همکاران در حوزه سلامت نیز جزو چند کشور بالاست. کمیته ای در سازمان نظام پزشکی تشکیل شده تا علت و چرایی مرگ و میر بالا متخصصان بی هوشی را آنالیز کند و امیدواریم این کار در حوزه های دیگر نیز انجام گردد.

سلیمی اضافه کرد: متاسفانه میزان مرگ و میر نسبت به ابتلا به کرونا در کشور ما بالاست. تست ها درصدی خطا دارند و شاید انجام یک دور تست، ثابت نماینده این نباشد که فرد مبتلا به کرونا نیست. در این چند ماه، بیماران بسیار بدحال در بیمارستان ها مشاهده می کنیم و در زمان بستری، میزان مرگ و میر نسبت به جا های دیگر ممکن است که بیشتر باشد.

رییس انجمن بی هوشی و مراقبت های ویژه کشور ادامه داد: پیشگیری اهمیت زیادی دارد و هرچقدر ابتلا کم گردد، مرگ و میر نیز کاهش خواهد یافت. بسیاری از کشور ها روی پیشگیری سرمایه گذاری نموده اند. وقتی بیماری ایجاد می گردد، سیر آن گاهی غیر قابل پیش بینی است.

وی اعلام کرد: همه بیماران از هر مذهب و ملیتی در حال دریافت خدمات هستند، اما این انرژی و وقت زیادی می گیرد و گاهی برای پیدا کردن تخت خالی باید هماهنگی هایی انجام داده و حتی تخت اضافه بگذاریم. شاید در ظاهر تخت را فراهم می کنیم، اما با زحمت و کوشش بسیار زیادی این کار انجام می گردد. اگر شرایط به همین شکل باشد، ممکن است که این سیستم پاسخ گو نباشد.

معاون آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی اعلام کرد: سازمان نظام پزشکی همیشه اعلام نموده در هر سطحی می تواند در کنار وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد. البته هیچ وقت منتظر سوال کردن نمی مانیم و به طور مستقل نیز موضع گیری شفاف نموده ایم. به طور مثال در خصوص بازگشایی مدارس و واکسن آنفلوآنزا و سایر موارد موضع گیری هایی از طرف سازمان نظام پزشکی صورت گرفته است.

رییس انجمن بی هوشی و مراقبت های ویژه کشور در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت ایرنا درباره کیفیت مراقبت ها در بخش مراقبت های ویژه اظهار کرد: بالا بودن میزان مرگ و میر قطعا دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل این است که بیمارانی که به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند، بیماران بدحال هستند و در نتیجه طبیعی است که میزان مرگ و میر در این بیماران بدحال بیشتر خواهد بود.

وی اضافه کرد: وقتی از تجهیزات آی سی یو بیش از اندازه استفاده گردد، طبیعی است که توجه و کیفیت درمان تحت تاثیر قرار می گیرد.

سلیمی گفت: نظارت مناسبی روی دارو های بی هوشی وجود دارد و با وسواس خریداری می شوند. به ندرت مشاهده شده که یک برند دارو چالش داشته باشد. معمولا دارو های بی هوشی مورد تایید انجمن بی هوشی است و مسئله ای در این زمینه مشاهده نکردیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1311

به "13 نفر از متخصصان بی هوشی در جریان کرونا شهید شده اند ، حداقل های اقتصادی برای خط مقدم تامین نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 نفر از متخصصان بی هوشی در جریان کرونا شهید شده اند ، حداقل های اقتصادی برای خط مقدم تامین نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید