اما و اگرهای فعالیت باغ وحش ها

به گزارش تور تایلند، یک دامپزشک ضمن اشاره به دلایل فعالیت باغ وحش ها مانند آشنایی بچه ها با حیات وحش، شروط غذا دادن به حیوانات در این مکان ها را تشریح کرد.

اما و اگرهای فعالیت باغ وحش ها

جهت دریافت خدمات طراحی خانه دوبلکس ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

پیغام محبی در گفت و گو با تور تایلند اظهار کرد: نگهداری حیوان در بعضی از باغ وحش ها که شرایط نامناسبی دارند جفاست.

چرا حیوانات غیربومی در باغ وحش نگهداری می شوند؟

رییس بیمارستان دامپزشکی تهران درباره نگهداری حیوانات غیر بومی در باغ وحش گفت: اگر بخواهیم در باغ وحش های استان تهران حیوانات بومی را نگهداری کنیم باید کل و بز، گربه و سگ را نگهداری کنیم این در حالیست که این نوع سگ و گربه اصلا در حیات وحش وجود خارجی نداشته اند.

وی افزود: حیواناتی مانند گاو، گوسفند، اسب، قاطر، سگ و گربه را نوع بشر ساخته است این حیوانات اصلا از گونه های حیات وحش نیستند. به طور مثال گوسفند یا سگی که در حیات وحش زندگی می نمایند با گوسفند و سگی که ما پرورش می دهیم، فرق دارند البته ممکن است رها شوند و جمعیت هایی را هم در طبیعت به وجود آورند.

وی با اشاره به اینکه باغ وحش های کل دنیا را گونه های غیر بومی جذاب می نماید، گفت: فیل یا شیر که در حیات وحش ایران وجود ندارند را تنها می توان در باغ وحش دید.

دلایل فعالیت باغ وحش ها

محبی در ادامه با اشاره به دلایل تاسیس و فعالیت باغ وحش ها گفت: علت اصلی راه اندازی باغ وحش ها آشنایی بچه ها با حیات وحش بوده است چراکه نمی توان همواره حیوانات را در کتاب ها و عکس ها به بچه ها نشان داد علاوه بر آن همه حیوانات در همه نقاط دنیا زندگی نمی نمایند. به عنوان مثال شیر در حیات وحش همه مناطق دنیا وجود ندارد بنابراین تنها در باغ وحش است که کودک می تواند حیوانات مناطق مختلف را از نزدیک مشاهده کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته اروپایی تحقیقاتی درباره حضور بچه ها در باغ وحش ها انجام شده است، اظهارکرد: تحقیقات نشان می دهد که میله های قفس های حیوانات داخل باغ وحش تأثیر بیشتری از خود آن حیوان بر کودک به جای می گذارد و احساس اسارتی که کودک از حیوان در قفس دریافت می کرد، می تواند بسیار دردناک باشد. به همین علت در بعضی باغ وحش ها به جای میله از شیشه، خندق و حتی فنس های مجازی و الکترونیک برای جدا کردن حیوانات استفاده می نمایند.

رییس بیمارستان دامپزشکی تهران با اشاره به اینکه بعضی از مدافعان حقوق حیوانات به صورت بسیار اغراق آمیزی با وجود حیوانات در باغ وحش مخالف هستند، گفت: به عقیده من وجود باغ وحش می تواند باعث آشنایی بیشتر نوع بشر با حیات وحش گردد. این آشنایی موجب می گردد که بتوان از گونه های حیات وحش بهتر مراقبت کرد.

محبی به ذکر مثالی پرداخت و اظهارکرد: ما به عنوان دامپزشک نمی توانیم برای معاینه یک شیر در حیات وحش به کنیا سفر کنیم یا کار تحقیقاتی روی آن انجام دهیم اما باغ وحش این امکان را فراهم می نماید.

غذا دادن به حیوانات باغ وحش؛آری یا نه؟

محبی در پاسخ به این پرسش که آیا غذا دادن بازدیدنمایندگان به حیوانات باغ وحش کار درستی است، اظهار کرد: اگر خود باغ وحش غذایی را در اختیار بازدیدنمایندگان قرار دهد که طبق نظر دامپزشک باشد و در جیره غذایی آن حیوان بگنجد همچنین آلودگی های محیطی نیز در نظر گرفته شده باشد، به نظر من مانعی ندارد.

این دامپزشک اضافه نمود: غذا دادن بازدیدنمایندگان به حیوانات باغ وحش می تواند از سویی موجب آشنایی بیشتر بچه ها با گونه های مختلف جانوری و از سوی دیگر یک فعالیت مالی برای باغ وحش باشد چراکه والدین با دیدن لذت کودک خود از غذا دادن به حیوان برای مراجعه دوباره به باغ وحش تشویق می شوند.

این دامپزشک در بخش دیگری از صحبت های خود درباره شرایط بعضی باغ وحش های کشور اظهارکرد: باغ وحش هایی مانند باغ وحش ارم در حال پیشرفت هستند و در جهت استفاده از فناوری های جدیدتر کوشش می نمایند بنابراین نمی توان نظر یکسانی درباره همه باغ وحش های کشور داد.

وی با اشاره به انتقال شیر ایرانی به باغ وحش ارم گفت: اتحادیه باغ وحش های اروپا استانداردهای بسیار سختگیرانه ای را برای انتقال این گونه به باغ وحش ارم مشخص کرد و این باغ وحش تا زمانی که نتوانست به آن استانداردها دست یابد اجازه انتقال شیر ایرانی به کشور را ندادند. در حال حاضر به علت برخورداری باغ وحش ارم از این استانداردها دو شیر ایرانی به کشور انتقال داده شده اند.

رییس بیمارستان دامپزشکی تهران اضافه نمود: معتقدم مکان یابی ارم به عنوان یک باغ وحش مناسب نبوده است و زمانی که نام پارک ارم پارک خرم بود و به عنوان یک مکان تفریحی در جنوب تهران ساخته شد، تهران به وسعت اکنون نبود. آلودگی های شهر تهران مانند آلودگی های صوتی و شیمیایی می تواند بر رفاه حیوانات که در بسیاری از مواقع بیشتر از انسان ها در معرض حساسیت ها و آلودگی ها قرار می گیرند، تأثیر بگذارد.

وی در ادامه گفت: در مجموع باغ وحش ارم نسبت به سایر باغ وحش ها منطقی تر کار نموده است. باغ وحش باراجین واقع در استان قزوین شرایط بدی ندارد البته به نظر می آید شرایط کنونی آن از علاقه مندی شخصی رییس این باغ وحش نشات می گیرد.

این دامپزشک در عین حال با بیان اینکه باغ وحش های غیر اصولی بسیاری در ایران وجود دارد، مدعی شد: باغ وحش های فاجعه باری در کشور هستند که حتی قابلیت نگهداری حیوانات اهلی مانند گوسفند را ندارند.

محبی در خاتمه تاکید نمود: با توجه به نکات ذکر شده نمی توان نظر یکسانی درباره همه باغ وحش های کشور داد و باید بین آن ها تفکیک قائل شد چون شرایطشان با یکدیگر متفاوت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 176

به "اما و اگرهای فعالیت باغ وحش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای فعالیت باغ وحش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید