دیدنی های اندیمشک شهری با جاذبه های طبیعی و تاریخی تماشایی

به گزارش تور تایلند، اندیمشک یا همان صالح آباد سابق که در جنوب غربی کشور ایران واقع شده است و در واقع مهره اتصال استان های خوزستان، لرستان و کرمانشاه محسوب می گردد. این شهر که در کوهپایه رشته کوه زاگرس مرکزی قرار گرفته از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، این مهم بودن را می توان در تاریخ، محل استقرار و مکان های دیدنی از جمله سدهای بزرگ، راه آهن و ایجاد انرژی برق آبی خلاصه کرد. در ادامه بیشتر با دیدنی های اندیمشک آشنا خواهید شد.

دیدنی های اندیمشک شهری با جاذبه های طبیعی و تاریخی تماشایی

خوزستان - اندیمشک

از شهرهای مهم واقع شده در جنوب غربی ایران و استان خوزستان اندیمشک است که می توانید آن را به عنوان هدف گردشگری خود انتخاب کنید. شروع اهمیت یافتن این شهر را می توان به دوران حکومت حاج صالح خان مکری و ساخته شدن دژی در مجاورت قسمت های خراب شده شهر قدیمی لور به دستور وی نسبت داد, که نخست صالح آباد نام گرفت و بعدها از سوی فرهنگستان ایران اندیمشک نام گرفت، همین مجاور بودن با شهرهای کهن و تاریخی لور و اری ترین موجب شده تا برخوردار از جاذبه های دیدنی بسیاری باشد.

همانطور که گفته شد این شهر در کوهپایه های رشته زاگرس نهاده شده که به همین دلیل در فصول سرد از بارش فراوانی بهره مند شده و به عنوان بستری مناسب برای روان شدن رودهای مهم (کرخه، دز، بالا رود) در سمت جنوبی کشور گردد. سدهای کرخه و دز بر روی رودهای کرخه و دز نهاده شده اند که تامین کننده آب آشامیدنی استان خوزستان می باشند.

اندیمشک که اتصال دهنده استان های خوزستان، لرستان و کرمانشاه است که بیشتر اهالی آن لر بوده و تکلم آن با یکی از شاخه های زبان لری صورت می گیرد. جالب است بدانید اندیمشک در جهت راه آهن تهران - جنوب واقع شده که از جمله قسمت های مهم حمل و نقل ریلی کشور به شمار می رود.

معرفی دیدنی های تاریخی اندیمشک

- پل صیحه اندیمشک

این پل تاریخی که به آباره عباس خان و آبرو نیز شناخته می گردد در 8 کیلومتری راه اندیمشک - شوش واقع شده است که قدمت آن به دوران صفوی می رسد، این پل 12 دهنه دارد که در دوران رکود برای جابجایی آب به کار گرفته می شد و البته همین موضوع موجب نامگذاری شناخته شدن آن به آبرو می باشد.

در ساختن این پل از سنگ، ساروج، ملات گل و آهک، آجر استفاده شده است که گفته می گردد در ایجاد آن به شکل ظاهری و نمای آن دقت نشده و فقط به مستحکم بودن و نو کارایی آن دقت شده است تا در شرایط مختلف مقاومت لازم را به دست آورد. این پل در سال 79 شناخته و در سال 82 در فهرست میراث ملی نهاده شد.

- دژ حسینی

در 46 کیلومتری جاده اندیمشک به پلدختر و در آبادی قلعه رزه بخش الوار گرجهتی این دژ واقع شده است که به شکل بنایی دو طبقه دارای نمایی چهارگوش در تقریبا 150 متری از مهمانسرای رزه واقع شده است. طبقه بالایی آن جهت محافطت و پاسبانی ایجاد شده است.

و اما در قسمت غربی این دژ باستانی شاهد پلکان هایی خواهید بود که به طبقه بالایی (دوم) ختم می گردد و به همین صورت در این طبقه (دوم) نیز پله هایی برای رفتن به پشت بام ایجاد و در نظر گرفته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت آن قلوه سنگ و ساروج می باشد که علت نامگذاری آن به اقامت و زندگی فردی به نام حسین برمی گردد. این قلعه که در قدیم اقامتگاه قافله هایی که از سمت خرم آباد به خوزستان می آمدند بوده و به علت نهاده شدن در روستای قلعه رزه به این نام نیز شاخته می گردد.

- قلعه سرقلا

این قلعه مزار یکی از اتابک های لر ناحیه به نام امیر سیف می باشد که با تاریخچه و سابقه ارزشمند و طولانی، بعلاوه طراحی منحصر به فردش به خوبی شناخته شده و مورد محبوبیت قرار بگیرد. این قلعه که متعلق به قرن 6 ام هجری است در دامنه کوه و آبادی جا اردو در راه جاده آخرجاده و منکره واقع شده که مرقد امیر سیف را در خود جای داده است و یکی از دیدنی های اندیمشک به شمار می رود. مصالح بکار رفته در ساخت این بنا ملات و قلوه سنگ می باشد.

-روستای منگره

در 50 کیلومتری شهر اندیمشک آبادی خوش آب و هوای منگره واقع شده است که شامل منابع بزرگ طبیعی، جنگل، کوه، حیات وحش و چشم اندازهای زیبا و سرسبزی مانند وجود درخت های انگور، چنار، انار، انجیر، بلوط و …. می باشد, مکمل این همه زیبایی جاری بودن چشمه های بزرگی می باشد که اغلب دمای محیط در این ناحیه 12 - 15 درجه سانتی گراد پایین تر از شهر اندیمشک می باشد. همینطور باید اضافه نمود که جهت دسترسی به آن آسفالت بوده است. تمامی این ها دلایل اصلی برای انتخاب شدن از سوی گردشگران به شمار می رود.

- محدوده شکار ممنوع چهل پا

این بخش در 15 کیلومتری اندیمشک واقع شده که از زمان های خیلی قبل محل زندگی کل و بز بوده که یکی از دیدنی های اندیمشک محسوب می گردد. در حال حاضر با با بهره گیری از راههایی که در قلب دیواره های صخره ای از طریق سیم های کابلی کلفت به وجود آمده, قادر هستید از این منطقه بازدید نموده و در آنجا حاضر شوید.

منطقه چهل پل شامل بلندی های کوهستانی زاگرس می باشد که با جاری بودن رودخانه متلاطم دز از میان یک دره بزرگ دارای شیارهای صخره ای می گذرد، به اوج شگفتی و جذابیت می رسد. از جاذبه های گردشگری و زیبای این منطقه می توان به دره های ژرف، کوههای بلند و زیبا، منظره ها حیرت انگیز، چشم اندازهای اطراف سد، پوشش گیاهی منحصر به فرد و سرسبز، دریاچه سد دز اشاره داشت. و اما تفریحات و ورزش هایی که در این منطقه می توانید تجربه کنید اسکی و شنا بر روی آب دریاچه، صخره نوردی و کایت سواری از بلندی های مشرف به دریاچه خواهد بود. در نهایت هم با استفاده از تجهیزات درخور بخش شمالی اقامت خود را خاطره انگیز نمایید.

-دره تنگوان

در واقع این ناحیه ورودی شهر اوان در حکمرانی ایلامی در آن موقع بوده که دارای چشم اندازی خیلی زیبا و دیدنی بوده و است که از همین رو تنگوان و یا تنگه اوان و یا تنگه آهوان نامیده و شناخته می شده است.البته علت دیگری برای این نامگذاری نیز وجود دارد؛ دروازه ای جهت داخل شدن به شهر اوان یا وان است.

در دیگر بخش تنگوان, کوه سنگ سیلان وجود دارد که به دره های ژرف و تماشایی رود دز و چم سبز و دژ مختار منتهی می گردد. تنگوان همان منطقه چل پا می باشد که منطقه شکار ممنوع معرفی گردید.

- سد کرخه

این سد از جمله دیدنی های اندیمشک می باشد که بر روی رودخانه کرخه و در 21 کیلومتری جنوب غربی اندیمشک واقع شده است. اصلی ترین نقش این سد جلوگیری از راه افتادن سیل و ضررهای ناشی از آن می باشد, بعلاوه آب لازم زمین های زراعی را تهیه می نماید و سالانه مولد تقریبا 940 گیگا وات ساعت انرژی برق آبی می باشد.

لازم به ذکر است که در پیرامون دریاچه تجهیزات رفاهی و آسایشی - اجتماعی مانند دهکده توریستی و بعلاوه ورزشهای آبی مهیا ساخته اند که می تواند لحظات دلچسب و خاطره سازی را برای شما عزیزان رقم بزند.

-سد دز

این سد در مجاورت رشته کوههای زاگرس ایجاد و مستقر شده که از مکان های دیدنی اندیمشک به شمار می رود، تاریخ ساخت این سد به میانه های دهه 30 شمسی می رسد که از طریق یک آرشیتکت ایتالیایی انجام شد. در آن در آن موقع این سازه از مرتفع ترین سدهای جهان شمرده می شد و در واقع ساخت آن با نبود امکانات لازم در آن موقع شگفت انگیز باشد.

- تفریحگاه دژ مختار

این قلعه در جوار رودخانه دز و در فاصله یازده کیلومتری سمت شرق شهر اندیمشک واقع شده است، این منطقه برخوردار از منابع آبی، زمین های حاصلخیز، طرفیت و قابلیت موجب مورد توجه بودن از سوی گردشگران و بعلاوه اقامت و سکنی شده است. در پی این برخورداری طرح هایی برای به وجود آوردن امکانات تفریحی و فرهنگی از سوی میراث فرهنگی برای توسعه ناحیه صورت گرفته است. در این ناحیه ساحلی چشم نواز و خارق العاده جهت ماهی گیری، شنا و قایق سواری وجود دارد که از جاذبه های بینظیر این منطقه و این شهر محسوب می گردد.

در این مطلب به معرفی دیدنی های اندیمشک یکی از شهرهای پرجاذبه استان خوزستان پرداختیم، امیدواریم مورد توجه شما واقع شده و از اینکه تا این لحظه همراه بودید, بی نهایت قدردانیم. در صورت تمایل برای آشنایی با دیدنی های خوزستان می توانید بر روی آن کلیک کنید.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 2140

به "دیدنی های اندیمشک شهری با جاذبه های طبیعی و تاریخی تماشایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های اندیمشک شهری با جاذبه های طبیعی و تاریخی تماشایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید