اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است

به گزارش تور تایلند، اگرچه با برقرار شدن آرامش در کشور، اینترنت ثابت و همراه به صورت تدریجی در استان ها متصل شده، اما بعضی شهرهای استان سیستان و بلوچستان هنوز هم از دسترسی به اینترنت محروم اند.

اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است

به گزارش خبرنگاران، اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت از شنبه شب (25 آبان) به مدت پنج روز کاملا قطع بود؛ تا جایی که از روز پنج شنبه (30 آبان) اتصال اینترنت در بخش ثابت و خانگی، دانشگاه های بزرگ کشور و برخی شرکت های فعال و احتیاجمند به ارتباطات اینترنتی شروع شد. پس از اتصال اینترنت ثابت خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، یزد، همدان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، زنجان و ایلام، اتصال تدریجی ادامه یافت و پس از آن، افراد در انتظار اتصال مجدد اینترنت همراه بودند.

اینترنت همراه نیز از روز یکشنبه (3 آذر) با اتصال تدریجی در استان های خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، یزد، چهارمحال بختیاری، همدان، اردبیل، زنجان و ایلام برقرار شد و از روز سه شنبه (5 آذر) استان خراسان شمالی نیز به این فهرست اضافه شد. از روز چهارشنبه (6 آذر) نیز اینترنت موبایل استان های قم، قزوین، کهگیلویه و بویر احمد، مرکزی، آذربایجان شرقی، هرمزگان، بوشهر و تهران متصل شد.

اینترنت موبایل در استان های آذربایجان غربی، ‫خراسان رضوی، لرستان، مازندران، گیلان، ‫کرمان و ‫کردستان نیز از روز پنج شنبه (7 آذر) برقرار و استان های کرمانشاه، اصفهان، البرز، فارس و شهرستان های غربی استان تهران نیز از روز آدینه (8 آذر) به این فهرست افزوده شدند. اینترنت خوزستان نیز از روز شنبه (9 آذر) برقرار شد تا پس از دو هفته تمامی استان ها مجددا از اینترنت برخوردار شوند؛ تمامی استان ها به جز سیستان و بلوچستان که تا این لحظه هنوز از اتصال آن به اینترنت بین الملل خبری نیست.

در روزهای قطعی اینترنت، مسوولان اظهار کردند که تصمیم گیری برای قطع اینترنت از سوی شورای امنیت گرفته شده است. پس از آن محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام نمود که وصل شدن اینترنت همراه منتظر دستور وزیر کشور است. با این وجود اپراتورها از زمان اتصال مجدد اینترنت در استان سیستان و بلوچستان ابراز بی اطلاعی می نمایند و مردم این استان در شرایط برقراری اینترنت در کل کشور، همچنان در خاموشی اینترنتی به سر می برند.

در اخبار و گزارش هایی که درباره اینترنت در این روزها منتشر شده، بسیاری از کاربران تقاضای اتصال مجدد اینترنت را داشتند و این روزها این درخواست به وصل کردن اینترنت موبایل در استان سیستان و بلوچستان خلاصه شده است. کاربران اینترنتی در این استان تصور می نمایند اکنون که همه استان ها دارای اینترنت بین الملل هستند، به فراموشی سپرده شده اند.

یکی از کاربران اینترنتی مخاطب خبرنگاران که در شهر زاهدان زندگی می نماید، درباره مسائل این روزها در نبود اینترنت می گوید: اینترنت از همان روز اول هم نباید قطع می شد، اما اگر مسوولان به دلیل امنیت کشور این تصمیم را گرفته اند، ما هم به این تصمیم احترام می گذاریم؛ ولی حالا که اینترنت در تمامی استان های کشور وصل شده، چرا اینترنت سیستان و بلوچستان را وصل نمی نمایند؟

او درباره اتصال اینترنت ثابت در شهرهای استان سیستان و بلوچستان می گوید: کمتر کسی از اینترنت ثابت استفاده می نماید و اصلا برخی از کارها فقط با استفاده از اینترنت موبایل قابل انجام است. فعالیت بسیاری از کسب وکارها با اینترنت است و در شرایطی که اینترنت تمام کشور وصل شده، اما در سیستان و بلوچستان هنوز هم اینترنت بین الملل برقرار نیست و بسیاری از این بابت ضرر نموده اند.

این کاربر به موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان اشاره می نماید و می گوید: ما در شهری مرزی زندگی می کنیم و برای ارتباط با مشتریان خارجی خود به اینترنت بین الملل احتیاج داریم. همچنین بسیاری از مشتریان ما از استان های دیگر هستند و مهم ترین راه برای فروش اجناسمان، قرار دادن آنها در شبکه های اجتماعی است که با قطعی اینترنت، خسارات زیادی به ما وارد شده است.

شاید اگر از خود بپرسید کدام یک از استان های کشور محروم تر از باقی استان هاست، به نتیجه ای که قابل استناد باشید نرسید، اما بدون شک سیستان و بلوچستان را می توان از استان هایی به شمار آورد که با وجود طبیعت زیبا، فرهنگ غنی و مردمی خونگرم، محروم ترین افراد را در خود جای داده است. این محرومیت اکنون با محدودیت اینترنت گره خورده و خسارت های زیادی به کسب وکارها و کاربران اینترنتی وارد نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 66

به "اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت در سیستان و بلوچستان همچنان قطع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید