خانه اربابی بهاءالملک؛ بیانگر بخشی از تاریخ همدان در جنگ های جهانی

به گزارش تور تایلند، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه هنری استان همدان، خسرو محمدی نویسنده کتاب خانه اربابی بهاءالملک، این کتاب را مدعی دو موضوع درباره استان همدان دانست و گفت: رسیدن به درک درست از شخصیت بهاءالملک، علل و انگیزۀ او از ساخت خانه اش در محل اعتمادیه و وقف آن و همچنین بیان حرف های تازه و بدیع از جغرافیا، فرهنگ و تاریخ استان همدان، دو محور مهم و جذاب کتاب خانۀ اربابی بهاءالملک است.

خانه اربابی بهاءالملک؛ بیانگر بخشی از تاریخ همدان در جنگ های جهانی

وی راز ماندگاری شخصیت بهاءالملک در تاریخ را خَیّر و واقف بودن او دانست و توضیح داد: انجام فعالیت های فرهنگی، ادبی، سیاسی و جریان سازی های اجتماعی، در کنار خوش نامی و فرهیختگی، راز ماندگاری بهاءالملک در تاریخ است.

خسرو محمدی هدف اصلی این اثر را مطالعه چگونگی معماری خانه اربابی بهاءالملک و بیان تحول معماری استان در انتقال قدرت از قاجار به پهلوی اعلام نمود و اضافه نمود: این سازه برای مطالعۀ فرایند معماری تاریخ معاصر همدان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا دارای پیوندهایی ژرف با رویدادها و دگرگونی های سیاسی و اجتماعی دوران گذار از قاجار به پهلوی و جنگ های جهانی است که در ساخت بنای مذکور تأثیرگذار بوده اند.

این پژوهشگر، طبقه بندی خانه های قدیمی استان همدان را شامل خانه اربابی ها، خانه خرده مالکان و ویژگان و خانه مردم عادی برشمرد و گفت: در کنار اهمیت معماری این گونه سازه ها، وجود آثار منقول و غیرمنقول نظیر کتاب ها، اسناد و تصاویر، اهمیت این سازه ها را به لحاظ فرهنگی، هنری و بیان اوضاع اجتماعی، سیاسی و تاریخی برجسته می نماید.

وی همچنین کتابخانه خانه اربابی بهاءالملک را با بیش از 870 عنوان کتاب، بسیار ارزشمند مطرح کرد و گفت: وجود نسخ خطی مانند قانون ابن سینا با قدمتی 430 ساله و نهج البلاغه متعلق به قرن هفتم هجری قمری از آثار ارزشمند و شاخص این کتابخانه است.

وی کارکرد فعلی این بنای اصیل را بنابر وصیت واقف خیّر بهاءالملک، درمانگاه اعلام نمود و گفت: بنابه وصیت بهاءالملک، هم اکنون اهالی 32 روستای استان همدان در این ساختمان تاریخی، رایگان ویزیت و درمان می شوند.

کتاب خانه اربابی بهاءالملک بیستمین اثر مکتوب از دانش نامه استان همدان در 5 فصل و 202 صفحه از سوی حوزه هنری استان همدان روانه بازار کتاب شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1315

به "خانه اربابی بهاءالملک؛ بیانگر بخشی از تاریخ همدان در جنگ های جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه اربابی بهاءالملک؛ بیانگر بخشی از تاریخ همدان در جنگ های جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید