سونگکران (Songkran)، فستیوال آب بازی تایلند

به گزارش تور تایلند، سونگکران، فستیوال آب تایلند یکی از اتفاقات سالانه است که در آغاز سال نو سنتی تایلند برگزار می‌شود. سونگکران بزرگترین جشن تایلند است و عنوان بزرگترین فستیوال آب بازی در دنیا را دارد. در تور تایلند و در این فستیوال اصلا بر این تصور نباشید که شما از خیس شدن معاف هستید. این آب بازی حداقل به مدت سه روز ادامه دارد و چنانچه در تور تایلند خود حتی نزدیک محل برگزاری جشن بشوید حتما خیس خواهید شد. خوشبختانه فستیوال سونگکران فرصت بسیار مناسبی برای رهایی از گرمای سوزان هوا در ماه آوریل در تایلند است زیرا این ماه به گرمترین ماه سال در تایلند معروف است.

سونگکران (Songkran)، فستیوال آب بازی تایلند

فستیوال آب بازی تایلند چیست؟

فستیوال آب بازی تایلند که با نام سونگکران (Songkran) معروف است، با محوریت خلوص، پاکسازی و شروع دوباره برگزار می‌شود. خانه‌ها تمیز می‌شوند و مجسمه‌های بودا در میان خیابان‌ها حمل می‌شوند تا با آب با عطر گل‌ها (گلاب) شستشو شوند. و با ریختن آب روی دست بزرگترها و افراد مسن با احترام با آن‌ها رفتار شده و از آن‌ها تقدیر می‌شود.

با وجود اینکه در اصل در سنت سونگکران پاشیدن کمی آب بر روی یکدیگر وجود دارد اما هم گردشگران تور تایلند و هم مردم بومی و محلی توپ‌ها و یا سطل‌هایی از آب را پر کرده و روی هم می‌ریزند تا این لذت را به اوج خود برسانند. آب پاشیدن روی افراد نشاندهنده و نمادی از شستن و دوری از اعمال و افکار بد است و با خود خوش شانسی را در سال آینده به همراه دارد.

با پایان تشریفات و آداب و رسوم تشریفاتی، جشن و پایکوبی و رقص و آب پاشیدن به یکدیگر در خیابان‌ها آغاز می‌شود. فقط تصورش را بکنید: ماردی گرا با چاشنی آب بازی. حتی برخی از تایلندی‌ها برای خوشایندتر شدن این بازی کمی یخ به آب اضافه می‌کنند. آن‌ها تیم‌هایی تشکیل می‌دهند و نقاب به چهره می‌زنند و توپ‌های بزرگ پر از آب را با خود حمل می‌کنند.

همانطور که فستیوال Holi در هندوستان به عنوان رنگی‌رتین و شلوغ‌ترین فستیوال آسیا شناخته می‌شود، فستیوال سنگکران در تور تایلند نیز مسلما بزرگترین آب بازی آسیا است. نگران نباشید. احتمالا در تور تایلند آنقدر درجه حرارت در بعد از ظهر ماه آوریل بالا می‌رود (بیش از 100 درجه فارنهایت) که اصلا از خیس شدن ناراحت نمی‌شوید.

زمان فستیوال سونگکران

قبلا این فستیوال بر اساس تقویم قمری برپا می‌شد اما اکنون تاریخ این مراسم ثابت شده است. فستیوال آب بازی تور تایلند رسما به مدت سه روز از روز 13 ماه آوریل آغاز شده و در روز 15 آوریل پایان می‌یابد. مراسم و جشن‌های افتتاحیه فستیوال در صبح روز سیزدهم آوریل برگزار می‌شود. علیرغم اینکه این فستیوال زیبای تور تایلند به صورت رسمی سه روز است اما اکثر تایلندی‌ها مرخصی گرفته و این فستیوال معمولا به مدت 7 روز ادامه دارد. به ویژه در مناطق توریستی تور تایلند مانند چیانگ مای و پوکت.

مراقب باشید: زیرا کودکان بازیگوش ممکن است در روزهای پیش از آغاز فستیوال آب بازی شما را خیس کنند بنابراین حتما مراقب خیس شدن پاسپورت و گوشی تلفن همراه خود باشید.

مکان مناسب برای جشن گرفتن فستیوال آب بازی در تور تایلند

با وجود اینکه گستره محل برگزاری سونگکران اطراف خندق شهر قدیمی در چیانگ مای تایلند است اما جشن‌‌های بزرگی در بانکوک، پوکت و دیگر مناطق گردشگری تور تایلند نیز برگزار می‌شود. شهرها و استان‌های کوچک‌تر نیز سونگکران را به روش سنتی‌تری جشن می‌گیرند و در این مناطق اکثر فعالیت‌ها به جای خیابان در معابد برگزار می‌شوند. اگر می‌خواهید در تور تایلند تجربه سنتی‌تری از فستیوال آبی سونگکران را تجربه کنید حتما به شهر ایسان بروید. این شهر بزرگترین منطقه در شمال شرقی تایلند است و تعداد گردشگرانی که به تور ایسان می‌روند به مراتب کمتر از سایر نقاط است. فستیوال سونگکران در دیگر مناطق نظیر Luang Prabang، برمه، کامبوج و دیگر نقاط جنوب شرق آسیا نیز برگزار می‌شود.

سونگکران در تور چیانگ مای

مسلما چیانگ مای یکی از مناطقی است که حتما باید در تور تایلند از آن بازدید کرد و برای فستیوال آبی تایلند در آن حضور داشت. زندگی شبانه در تور چیانگ مای و همزمان با فستیوال شدت می‌گیرد. بنابراین حتما انتظار جمعیت زیاد و ترافیک سنگین را در اطراف خندق شهر قدیمی داشته باشید. دروازه Pae Gate به عنوان کانون این فستیوال به حساب می‌آید و مردم با استفاده از شلنگ یا لوله، سطل‌ها و تفنگ‌های آبی خود را پر می‌کنند.

در روزهای برگزاری سونگکران وسیله حمل و نقل از بانکوک به چیانگ مای بسیار شلوغ است. باید در تور تایلند خود طوری برنامه ریزی کنید که قبل از آغاز فستیوال به چیانگ مای برسید تا بتوانید درون شهر قدیمی (Old City) درست نزدیک محل برگزاری فستیوال هتل بگیرید. بلیط برگشت خود از تور تایلند را نیز خیلی زود تهیه کنید تا بتوانید بعد از فستیوال به موقع به خانه برگردید.

مقامات این شهر، آب کثیف خندق را خشک کرده و قبل از فستیوال دوباره آن را با آب تمیزتر پر میکنند. با این وجود این آب اصلا قابل شرب نیست اما احتمالا در طول فستیوال آب بازی مقدار قابل توجهی از این آب را تصادفی می‌بلعید. بنابراین حتما قبل از تور تایلند تمامی واکسیناسیون مربوط به سفرهای آسیایی را انجام دهید. ویروس‌های موجود در آب مانند ویروس ورم ملتحمه (قرمزی چشم) و مشکلات معدوی از مشکلات متداول بعد از شرکت در فستیوال هستند.

نکاتی برای لذت بردن از فستیوال آب بازی در تور تایلند

مسلما در طول فستیوال کاملا خیس خواهید شد مگر اینکه در طول روز از در اتاق هتل بیرون نیایید. تنها کسانی که از خیس شدن در امان هستند راهبان، شاه و زنان باردار هستند. هرچقدر خواهش کنید و هر وسیله‌ای که به هم راه داشته باشید، حتما خیلی زود به محض اینکه از اتاق هتل خارج شوید، کارکنان هتل به شما حمله کرده و شما را خیس می‌کنند.

در فستیوال سونگکران گوشی‌های تلفن و دوربین‌های بسیار زیادی از بین رفته‌اند. همانطور که قبلا اشاره کردیم حتما در این قسمت از تور تایلند یا همه وسایل خود را ضد آب کنید یا تمامی اجناس گرانبهای خود را در هتل قرار دهید. دوربین‌های GoPro و دوربین‌های مشابه ضدآب معمولا در این فستیوال جان سالم به در می‌برند.

اقامت و رفت و آمد در تور چیانگ مای در این فستیوال کاملا پر شده و به حداکثر خود می‌رسد. بنابراین حتما باید قبل از شروع فستیوال به این شهر برسید تا بتوانید هتلی در نزدیکی محل فستیوال بگیرید.

نوشیدن نوشیدنی بخشی از فستیوال آب بازی تور تایلند است. در این فستیوال حتما شاهد عده‌ای از مردم خواهید بود که در خیابان‌ها مشغول نوشیدن نوشیدنی و رقص هستند. البته دولت محلی چیانگ مای سختگیری خود را با انجام این حرکات در خیابان‌ها تشدید کرده است. در سال 2016 در جشن سونگکران یک مرد انگلیسی به جرم درآوردن تیشرتش در خیابان بازداشت شد!

هرگز در جشنواره آب بازی تور تایلند سوار موتورسیکلت نشوید! تصادفات جاده‌ای منجر به مرگ در تایلند در مقایسه با دیگر کشورها آمار بسیار بالایی دارد و این میزان در طول فستیوال سونگکران بیشتر هم می‌شود. توریست‌های موتور سوار از قاعده آب پاشی در این فستیوال مستثنی نیستند و حتی بیشتر مورد هدف قرار می‌گیرند و بر روی آن‌ها آب می‌پاشند.

تور تایلند در سال نو همواره سرشار از نکات جالب و سرگرم کننده و خوب است. در این فستیوال نیز قوانینی وجود دارد و در طول شب به کسی آب نپاشید و توجه داشته باشید که قوانین و آداب اخلاقی تایلندی همواره پابرجا هستند.

چگونگی جشن گرفتن در فستیوال سونگکران

سعی کنید اخلاق خوبی داشته باشید. در این فستیوال هم تایلندی‌ها و هم گردشگران به شما آب می‌پاشند. عصبانی نشوید و یا احساس بدی به شما دست ندهد. خیس شدن بخشی از این فستیوال است. اگر قصد شرکت در این فستیوال آب بازی را ندارید اصلا در این فصل تور تایلند را انتخاب نکنید.

در طول فستیوال به راحتی می‌توانید سطل‌های زیادی بصورت رایگان در اطراف پیدا کنید. بهتر است یکی برای خود بردارید یا یک تفنگ آبی بخرید تا بتوانید از تور تایلند خود نهایت لذت را ببرید. به مخزن تفنگ خود یک بند گره بزنید تا بتوانید سریع‌تر آن را از بشکه با آب پر کنید.

در اغلب مناطق با غروب خورشید و کم شدن درجه حرارت هوا، آب پاشی و آب بازی نیز پایان می‌یابد به جز مناطق خاصی مثل جاده Khao San در بانکوک. اما با این حال برخی حتی بعد از غروب خورشید نیز سعی می‌کنند به دیگران آب بپاشند.

حتما مراقب خودتان باشید. رانندگان نیمه هوشیار یکی از معضلات بسیار بزرگ فستیوال سونگکران است. حتی گاهی در پیاده‌روها هم احتمال تصادف هست. هنگام عبور از خیابان یا سر چهارراه‌ها خیلی مراقب باشید.

اگرچه آب بازی برای همه جذاب است به خاطر داشته باشید که سونگکران یک فستیوال مذهبی است. بنابراین باید مراقب باشید که در معابد و زیارتگاه‌ها سر راه عبادت کنندگان قرار نگیرید و همواره محترمانه رفتار کنید.

احوالپرسی در سونگکران در تور تایلند

روش سنتی برای آرزوی خوبی و سلامتی برای دیگران پس از اتمام مراسم آب بازی با گفتن این جمله است: sah-wah-dee pee mai که در اصل به معنای "سال نو مبارک" است. در طول فستیوال سونگکران در تور تایلند می‌توانید از این جمله برای سلام و احوالپرسی با تایلندی‌ها استفاده کنید.

عبارت دیگری که در فستیوال سونگکران در تور تایلند زیاد شنیده می‌شود، suk san wan Songkran است که به معنای "روز سونگکران مبارک" می‌باشد.

دیگر آیین و مراسم سونگکران در تور تایلند

همزمان با پاشیدن یا ریختن آب بر روی یکدیگر، برخی از افراد محلی پودر یا خمیر سفیدی را به یکدیگر می‌زنند. این خمیر را معمولا خیلی آرام روی پیشانی می‌مالند و نماد از بین بردن بدشانسی و بخت بد است. این خمیر در آب حل می‌شود بنابراین اصلا لکه‌ای روی لباس‌ها باقی نمی‌گذارد.

یکی دیگر از سنت‌های دیرین سونگکران بستن یک نخ باریک به دور مچ افراد است. اگر کسی با یک نخ در دست به شما نزدیک شد، مچ خود را طوری که کف دست‌ها رو به بالا باشد، به سمت او بگیرید. تایلندی‌ها این دستبند جدید (از نخ ساده و باریک) را به دور مچ شما گره می‌زنند و یک دعای کوتاه برای شما می‌کنند. بر طبق رسم باید تا زمانی که خود نخ پاره یا باز شود، این دستبند نخی دور مچ بماند.

یکی دیگر از سنت‌های قدیمی در طول مراسم سونگکران در تور تایلند پوشدن لباس‌های رنگارنگ است. هم گردشگران تور تایلند و هم افراد بومی و محلی باید پیراهن‌های سونگکران با رنگ‌های روشن، رنگارنگ و گل‌دار به تن داشته باشند.

انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 265

به "سونگکران (Songkran)، فستیوال آب بازی تایلند" امتیاز دهید

1 کاربر به "سونگکران (Songkran)، فستیوال آب بازی تایلند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سونگکران (Songkran)، فستیوال آب بازی تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید