عادت هایی که باعث ابتلا به دیابت می شوند

به گزارش تور تایلند، باشگاه خبرنگاران/ اضافه وزن یا عادات بد غذا خوردن تنها مواردی نیستند که می توانند به دیابت منجر شوند. شاید شگفت زده شوید اگر بدانید بعضی عادات که بی اهمیت به نظر می رسند ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهند.

عادت هایی که باعث ابتلا به دیابت می شوند

کاهش مصرف قهوه

مطالعات نشان داده اند که مصرف قهوه (کافئین دار و بدون کافئین) می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. مطالعه ای که در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تی. اچ. چان انجام شد، نشان داد خطر ابتلا به بیماری دیابت در افرادی که روزانه شش فنجان قهوه می نوشند، نسبت به آن هایی که قهوه نمی نوشند، 33 درصد کمتر است.

بعضی اجزا قهوه به نظر می رسد مقاومت به انسولین را کاهش می دهند و ممکن است سوخت و ساز گلوکز، فرآیند تبدیل گلوکز به انرژی را تقویت نمایند.

شب بیداری

اگر تا دیروقت بیدار می مانید ممکن است خود را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهید. مطالعه ای که توسط دانشمندان کُره ای انجام شد، نشان داد افرادی که تا دیروقت بیدار می مانند، احتمال بیشتری دارد به بیماری دیابت مبتلا شوند، حتی اگر 8 ساعت در شبانه روز بخوابند.

افرادی که تا دیر وقت بیدار می مانند در برابر سطوح بالای نور مصنوعی از منابع مختلف مانند تلویزیون و گوشی های هوشمند قرار می گیرند که این شرایط با کاهش حساسیت به انسولین و تنظیم ضعیف قند خون پیوند خورده است؛ همچنین، بیدار ماندن تا دیر وقت با کیفیت پایین خواب و کمبود خواب ارتباط دارد که می تواند در سوخت و ساز بدن اختلال ایجاد کند.

رژیم غذایی با محتوای پروبیوتیک کم

زمانی که جمعیت باکتری های مضر روده بیشتر از جمیعت باکتری های مفید می گردد، خطر ابتلا به دیابت افزایش می یابد. معده شما به باکتری های خوب که پروبیوتیک نامیده می شوند، احتیاج دارد تا شرایط خوب گوارش شکل بگیرد.

سطوح پایین این باکتری های مفید می تواند به شکل گیری التهاب منجر شده و در نهایت مقاومت به انسولین را موجب گردد. غذا هایی مانند ماست، کلم ترش و بعضی پنیر ها را در رژیم غذایی خود جای دهید تا جمعیت باکتری های مفید ساکن بدن شما افزایش یابد.

استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو ها

گرم کردن مجدد غذا های آماده که در بسته بندی ها و ظروف پلاستیکی قرار دارند می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. دو ماده شیمیایی در فراوری این بسته بندی ها و ظروف استفاده می شوند که با خطر افزایش یافته ابتلا به دیابت در بچه ها و نوجوانان ارتباط دارد.

این مواد شیمیایی مقاومت به انسولین را افزایش می دهند که در کنار فشار خون بالا از پیش زمینه های ابتلا به دیابت محسوب می گردد.

عدم دریافت کافی نور خورشید

این که خود را از پرتو های مضر و سرطان زای خورشید محافظت کنید، اهمیت دارد، اما مواجهه ناکافی با نور خورشید نیز ممکن است خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش دهد.

بنابر نتایج مطالعه ای که توسط پژوهشگران اسپانیایی انجام شد، افرادی که کمبود ویتامین D دارند، بدون در نظر دریافت وزن، احتمال بیشتری دارد به دیابت نوع 2 و پیش دیابت مبتلا شوند.

قرار دریافت در معرض نور خورشید به فراوری ویتامین D در بدن یاری می نماید. پژوهشگران معتقدند این ویتامین در عملکرد درست لوزالمعده که فراوری انسولین را بر عهده دارد و به تنظیم قند خون یاری می نماید، نقش دارد. افزون بر مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D، پس از مشورت با پزشک می توانید مصرف مکمل این ویتامین را نیز مد نظر قرار دهید.

بی تحرکی منجر به دیابت می گردد

نتایج مطالعه ای که در دانشگاه پیتسبورگ انجام شد، نشان داد هر ساعتی که بی تحرک در برابر تلویزیون سپری می کنید، خطر ابتلا به بیماری دیابت را تقریبا تا چهار درصد افزایش می دهید. نشستن بیش از اندازه می تواند به ذخیره چربی منجر گردد. وزن اضافی شکم به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت را در نتیجه کاهش حساسیت بدن به انسولین افزایش می دهد.

خطر ابتلا به دیابت با صبحانه نخوردن

نادیده دریافت وعده غذایی صبحگاهی نه تنها شما را در ادامه روز بسیار گرسنه می نماید، بلکه می تواند شرایطی عالی برای ابتلا به دیابت نوع 2 ایجاد کند. هنگامی که بدن را از غذا محروم می کنید، سطوح انسولین دچار اختلال می گردد که این شرایط کنترل قند خون را دشوارتر می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1103

به "عادت هایی که باعث ابتلا به دیابت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت هایی که باعث ابتلا به دیابت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید