دلیل و درمان درد پا از زانو به پایین

به گزارش تور تایلند، پاها به علت تحمل وزن کل بدن ممکن است گاهی اوقات ضعیف شده و دچار پادرد شوید. حتی شکایت های بچه ها از راه رفتن زیاد و فشار وارده به پایشان نشان دهنده یک نوع پادرد موقت در آنهاست. از جمله پادردهای مرسوم بین مردم، درد پا از زانو به پایین است که در این مقاله به توضیح این موضوع می پردازیم.

دلیل و درمان درد پا از زانو به پایین

علل درد پا از زانو به پایین

شایع ترین علل* آسیب به بافت اسکلتی، عضلانی، عصبی یا عروقی پا

* شکستگی و ضربه به پا

* فشار زیاد به ساق پا در ورزش هایی مانند دو و میدانی

* درد پا ناشی از سرما

با رسیدن فصل سرد، پادردهای دردناک به ویژه در افرادی که مبتلا به بیماری آرتریت هستند بیشتر می گردد. با کاهش دمای هوا، عروق مفاصل پا منقبض و منبسط و ربات های پا سفت و خشک شده که در نتیجه باعث دردناک شدن این مفاصل می گردد؛ خصوصا هنگام راه رفتن و حرکت دادن مفاصل.

علل زمینه ایمنشا پادرد می تواند عصبی، اسکلتی - عضلانی و عروقی باشد، گاهی نیز چند علت همزمان موجب درد پا از زانو به پایین می گردد.

درد اسکلتی - عضلانی: دردهایی مانند زانو درد، آرتریت، کمردرد، مچ درد، از جمله دردهای ناشی از درد اسکلتی پا هستند که هنگام فشار و کشیدگی زیاد تاندون، ربات و عضلات پا اتفاق می افتند. از جمله علائم این نوع پادرد، سندرم های دردناک شبانه، شکستگی های پی درپی و گرفتگی های ناگهانی است.

درد عروقی: یکی دیگر از علل دردپا از زانو به پایین، انسداد رگ های پاست که با بیماری PAD (تراکم کلسترول در رگ های بدن) مرتبط است. افرادی که پا درد دارند یا سریع خسته می شوند و یا توانایی راه رفتن زیاد ندارند باید تحت معاینه PAD قرار گیرند. به خصوص افرادی که در گذشته سیگار می کشیدند یا همچنان سیگاری هستند و یا اینکه در خانواده سابقه PAD داشته اند، باید تحت مراقبت باشند.

درد عصبی: اگر در بلند مدت دچار استرس و نگرانی زیادی باشید، ممکن است نشانه هایی از دردپا از زانو به پایین را تجربه کنید. شرایط استرس زا موجب سفتی عضلات و در نتیجه فشار بیشتر به مفاصل می گردد. از جمله دردهای عصبی سندرم پای بی قرار است که در آن پاها با وقوع یک حمله عصبی مانند درد سیاتیک بی تحرک می مانند.

انواع درد پا از زانو به پایین

گرفتگی عضلات پا یا همان اسب های چارلیدردهای ناگهانی همراه با گرفتگی ماهیچه پا یکی دیگر از انواع درد پا از زانو به پایین است. این نوع اسپاسم که به گرفتگی اسب چارلی معروف است به دلایل مختلفی نظیر کمبود کلسیم یا منیزیم و مصرف بعضی از داروها رخ می دهد. این گرفتگی پا که به سندرم پای بی قرار (Restless Leg Syndrome یا RLS) هم معروف است، در واقع نوعی اختلال شرایط پا هنگام خواب است که در آن، فرد در پاها احساس ناخوشایندی دارد و این احساس شامل مواردی از جمله گزگز، سوزش، درد، کشیدگی یا احساس راه رفتن حشره روی پا است. گاهی آنقدر درد شدید می گردد که فرد مجبور است برای کاهش درد خود، پای خود را بکشد یا تکان دهد.

بعضی از علائم این نوع گرفتگی شامل موارد زیر است* غیر ارادی است.

* درد در پشت ماهیچه ساق پا بیشتر اتفاق می افتد.

* ناگهانی رخ می دهد.

* درد شدیدی دارد.

* طولانی است.

* شب هنگام و معمولا حین خواب رخ می دهد.

یک نکته مهم: گاهی اوقات ممکن است با هیچ مساله زمینه ای روبرو نباشید، اما همچنان درد عضلات یا مفاصل را تجربه کنید. این شرایط می تواند در نتیجه کیفیت و کمیت خواب شبانه، یا مدت زمانی که در حالت نشسته و کار در برابر رایانه سپری می کنید، شکل بگیرد. در این حالت، اگر دچار عصبانیت یا استرس زیاد شوید، احتمال بیشتری دارد که در معرض این دردها قرار بگیرید.

بیماری PAD (تراکم کلسترول در رگ های بدن) بیماری PAD یک عارضه در گردش خون است و به علت تجمع چربی و کلسترول در دیواره های رگ ها، باعث باریک شدن سرخرگ ها و در نتیجه سبب کاهش جریان خون در بدن می گردد. هنگامی که این بیماری عود می نماید جریان خون در پاها کم شده که این امر موجب بروز درد پا از زانو به پایین می گردد. در بسیاری از افراد، بیماری PAD یک بیماری بدون علامت است که با گذشت زمان و به مرور خود را نشان می دهد. پس اگر سیگار می کشید یا اگر غذاهای چرب مصرف نموده و کم تحرک هستید، بایستی این عادات بد را ترک نموده و بیشتر ورزش کنید.

از جمله علائم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره نمود* درد عضلانی مانند گرفتگی هنگام تمرین و ورزش

* درد در ناحیه باسن، ران، ماهیچه ها و پاها

* درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها

* گرفتگی در هنگام پیاده روی

* تغییر رنگ و براقی پوست پا

* سرد شدن کف پا، ساق پا یا مچ پا

پادرد ناشی از لخته خون یا DVTترومبوز سیاهرگ عمقی یا DVT یکی دیگر از علل بروز درد پا از زانو به پایین است. در این عارضه بروز لخته به ویژه در سیاهرگ عمیق اندام های تحتانی بدن، مانند ساق پا باعث بسته شدن جریان خون شده و به مرور زمان این انسداد سبب ملتهب شدن رگ های بدن می گردد. فشار آمدن به پا و کارهایی مانند پیاده روی سبب بروز اسپاسم و درد در قسمت های مختلف بدن از جمله پاها خواهد شد.

علائم DVT عبارتند از* تورم

* احساس گرما

* گر گفتن

* درد در یک طرف پا

این علائم ممکن است فقط هنگام راه رفتن یا ایستادن رخ دهد.

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟لخته ممکن است خود به خود از بین برود، اما اگر فرد، سرگیجه، تنگی نفس ناگهانی یا سرفه را تجربه کند، ضروری است سریعا به پزشک مراجعه گردد.

نکته: مسائل عروقی می تواند جدی باشد ولی هر دو عارضه PAD و DVT اغلب بدون علائم هستند. افرادی که در محل کار خود به مدت طولانی می ایستند یا می نشینند، افرادی که چربی خون بالا دارند و بعلاوه افرادی که سابقه خانوادگی در ابتلا به مسائل عروقی دارند باید از علائم احتمالی مطلع باشند.

شکستگیوجود فشار سنگین بر پاها، به عنوان مثال سقوط کردن از ارتفاع، می تواند منجر به شکستگی گردد. بعضی از شکستگی ها به آسانی و بلافاصله قابل تشخیص بوده و با علائمی مانند کبودی شدید، تورم و تغییر شکل همراه است. اینها معمولا فورا تحت درمان قرار می گیرند. اما شکستگی های کوچک که می تواند ناشی از فشارهای تکراری در طول ورزش باشد (اغلب هنگامی که شدت فعالیت زیاد است) با اینکه هیچ آسیب جدی به وجود نمی آورد، اما تکرار این آسیب های کوچک سبب پادردهای شدید و خفیف موقتی می گردد.

سندرم مفاصلآرتریت یا التهاب مفاصل که توام با درد و التهاب است، ممکن است ریشه عفونی داشته باشد یا اینکه به علت آرتروز پیش بیاید. در هر صورت در سندروم مفاصل که انواع مختلفی هم دارد پادردهای زیادی ممکن است رخ دهد. برای درمان این مشکل با توجه به تشخیص پزشک راه های مختلفی مانند فیزیوتراپی جهت نرم کردن مفاصل پا، رژیم غذایی خاص، تجویز داروهای حاوی کلسیم و ... پیشنهاد می گردد.

دردهای عصبی سیاتیکسیاتیک زمانی اتفاق می افتد که عصب تحت فشار قرار می گیرد. سیاتیک اغلب در ستون فقرات، منجر به درد شده و بیمار را از حرکت بازمی دارد یا اینکه با یک اسپاسم عضلانی خود را نشان می دهد. تنها پزشک می تواند تشخیص دهد که علت درد پا از زانو به پایین به علت وجود سیاتیک است یا خیر.

راه های درمان درد پا از زانو به پایین* پاها را به آرامی ماساژ دهید.

* اگر عضله پایتان گرفت، درحالی که پا صاف است، آن را به سمت بدن بکشید.

* پاها را با جوراب و شلوار گرم بپوشانید تا انقباض عضلات برطرف گردد.

* همواره قبل و بعد از تمرین بدن خود را گرم کنید.

* از کمبود آب با مصرف 8 تا 12 لیوان آب در روز دوری کنید.

* برای جلوگیری از آسیب بیشتر و درمان سریعتر تورم استراحت کافی داشته باشید.

* از یخ برای کاهش تورم بهره ببرید.

* برای کاهش تورم و درد، یک باند الاستیسیته را محکم دور عضله پای خود بپیچید.

* با روغن هایی نظیر روغن خردل و روغن نارگیل پاهای خود را ماساژ دهید.

* داروهای مسکن مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می تواند به درد یاری کند، اما اگر درد بیش از 72 ساعت طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

راه های پیشگیری* وزن خود را کاهش دهید.

* از کفش های راحت و طبی بهره ببرید.

* از فعالیت های سنگین دوری کنید.

* مصرف منیزیم، کلسیم و امگا3 را از قلم نیاندازید.

* روزانه پانزده دقیقه پیاده روی کنید.

* سیگار نکشید.

* با مصرف به مقدار آب، بدن خود را هیدراته کنید.

* شب ها هنگام خواب یک بالشت نرم و کوتاه زیر پاهای خود قرار دهید و تخت بخوابید.

سخن آخرممکن است شما نیز تا به حال درد پا از زانو به پایین را تجربه نموده باشید. همان طور که اشاره شد این درد می تواند علل مختلفی داشته باشد اما اگر بدون علت معین و به طور ناگهانی دچار درد در عضلات ساق پا شدید به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی آن آنالیز گردد؛ علتی مثل لخته خون در رگ می تواند، خطرناک باشد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1884

به "دلیل و درمان درد پا از زانو به پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان درد پا از زانو به پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید