کشف آنزیم تغییر گروه های خونی متفاوت به یک واحد مشترک

به گزارش تور تایلند، محققان کانادایی راهی برای تبدیل گروه های خونی متفاوت به یک واحد مشترک یافتند که در صورت عملی شدن آن مساله تطابق گروه خونی اهداءکننده و گیرنده حل خواهد شد.

کشف آنزیم تغییر گروه های خونی متفاوت به یک واحد مشترک
  • مجله خون

آن ها آنزیمی را کشف کردند که با استفاده از آن گروه های خونی مختلف را به یک گروه مشترک تبدیل نموده و قابل انتقال به گروه های خونی متفاوت است.

مهم ترین سیستم گروه بندی خونی در انسان ABO است. افراد با گروه خونی A آنتی ژن (پادزا) نوع A و آنتی بادی (پادتن) نوع B، افراد با گروه خونی B آنتی ژن نوع B و آنتی ژن A را در خون خود دارند. افراد با گروه خونی AB هر دو آنتی ژن نوع A و B را دارند و خونشان فاقد آنتی بادی است. دارندگان گروه خونی O هیچ یک از آنتی ژن ها ندارند ولی دارای هر دو نوع آنتی بادی هستند.

دومین سیستم گروه بندی خونی انسان سیستم Rh است. در این سیستم افراد به دو گروه مثبت یعنی دارنده عامل Rh و منفی یعنی فاقد عامل Rh تقسیم می شوند.

گروه خونی A می تواند از هم گروه خود و گروه خونی O، گروه خونی B می تواند از هم گروه خود و گروه خونی O، گروه خونی AB می تواند از تمام گروه ها و گروه خونی O تنها می تواند از هم گروه خود خون دریافت کند. همچنین افراد دارای Rh منفی باید از گروهی که علاوه بر تطابق سیستم ABO دارای Rh منفی است خون بگیرند.

خون دریافت شده از اهداءنمایندگان در کیسه های مخصوصی جمع آوری و نگهداری می گردد

در صورتی که قوانین فوق در زمان انتقال خون از اهداءنماینده به گیرنده رعایت نگردد، واکنش همولیتیک خون اتفاق می افتد. در این حالت سیستم ایمنی بدن آنتی ژن متفاوت در خون وارد شده به رگ ها را به عنوان یک عامل مهاجم شناخته و به آن حمله می نماید.

در این حالت یک شوک عمیق به بدن وارد شده و در صورتی که اقدام فوری و موثری صورت نگیرد ممکن است ابتدا کلیه ها از کار افتاده و در نهایت گیرنده خون، جان خود را از دست بدهد. به همین علت مساله تطابق گروه های خونی امری بسیار مهم و حیاتی در حوزه پزشکی است.

آخرین مطالعات دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا که در ژورنال علمی نیچر میکروبیولوژی منتشر شده حاکی از آن است که نوعی آنزیمی که در دستگاه گوارش موجود است می تواند گروه های خونی B، A و AB را به O تبدیل نموده و به این صورت مساله تطابق سیستم های خونی را حل نماید.

این آنزیم از باکتری فلونیفلکتر پلوتشی (Flavonifractor plautii) که به طور طبیعی در روده های انسان وجود دارد استخراج شده که می تواند با تغییر در ترکیب آنتی ژن ا و آنتی بادی های گروه های خونی آنها را به حالت O درآورده و در نتیجه انتقال خون را میان گروه های خونی مختلف آسان کند.

پیشتر نیز تحقیقات مشابهی در این زمینه اجرا شده بود، اما آنزیم کشف شده 30 برابر موثرتر از آنزیم های دیگر است.

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا قصد دارند پس از تکمیل شدن تحقیقات آزمایشگاهی خود این آنزیم را در سطح بالینی به بوته آزمایش بگذارند و اثرات آن را به طور کامل آنالیز نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 625

به "کشف آنزیم تغییر گروه های خونی متفاوت به یک واحد مشترک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آنزیم تغییر گروه های خونی متفاوت به یک واحد مشترک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید