آداب غذا خوردن در تور تایلند

به گزارش تور تایلند، خوشبختانه، رعایت آداب غذا خوردن در تایلند آسان است؛ قوانین و نکات اخلاقی مربوط به غذا خوردن بسیار راحت هستند. علیرغم اینکه تایلندی‌ها درباره آشپزی و غذاهای تایلندی بسیار سختگیر هستند اما درباره آداب غذا خوردن مردمان خوشگذران و سهل‌گیری هستند و از هرگونه تخلف ناخواسته از این آداب چشم‌پوشی می‌کنند.

آداب غذا خوردن در تور تایلند

نیازی نیست زیاد از حد نگران آداب غذا خوردن در تور تایلند باشید. وقت صرف غذا معمولا با سر وصدا، تعاملات اجتماعی، صحبت و خنده همراه است. راحت باشید و از تبادل فرهنگی با تایلندی‌ها لذت ببرید. حتما در تور تایلند یاد بگیرید که چگونه با افراد بومی سلام و احوالپرسی کنید.

سفارش غذا در تور تایلند

تمامی غذاهای گروهی در تایلند باید با تمامی افراد حاضر قسمت شود؛ بنابراین اصلا نقشه نکشید که غذای خود را بصورت جداگانه سفارش بدهید. بر طبق آداب و رسوم، خانم‌های مسن‌تر حاضر در جمع غذاها را انتخاب می‌کنند و معمولا غذاهایی را انتخاب می‌کنند که با ذائقه گروه هماهنگی داشته باشد. ممکن است چندین نوع گوشت و ماهی همراه با سبزیجات مختلف برای شما تهیه شود. در تور تایلند به عنوان مهمان از شما انتظار می‌رود که برخی از غذاهای محلی خاص را امتحان کنید.

اگر منع غذایی خاصی دارید نیازی نیست موقع سفارش دادن غذا آن‌ها را مطرح کنید. فقط کافی است سمت غذاهایی که فکر می‌کنید برای شما مشکل ساز هستند، نروید و اگر کسی به شما غذایی را تعارف کرد که با ذائقه یا رژیم غذایی شما جور نبود، خیلی مودبانه آن غذا را رد کنید.

چیدمان میز

هنگام غذا خوردن در تور تایلند یک بشقاب برنج سفید و احتمالا یک کاسه سوپ برای شما می‌آورند. وقتی غذا را می‌آورند، فقط مقدار کمی از آن را بردارید. حداکثر مقداری که از هر غذا می‌توانید روی برنج‌تان بریزید دو قاشق غذا خوری سرپر است. پس از اینکه تمام افراد از تمام غذاها یک بار برداشتند، می‌توانید هر چند دفعه که می‌خواهید از آن غذاها بردارید. اگر بیش از حد از غذا بردارید و مانع شوید که غذا به همه برسد، بی‌ادبانه محسوب می‌شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود از همان ابتدا در برداشتن غذا زیاده‌روی نکنید این است که احتمالا همه غذاها را همزمان با یکدیگر به سر میز نمی‌آورند. غذاها را به ترتیب آماده شدن برای مشتریان می‌آورند.

نکته: اگر هنگام غذا خوردن روی زمین نشسته‌اید حتما مراقب باشید که پای شما به سمت کسی نباشد.

ابزار و وسایل غذا خوردن

در تایلند، چاپ استیک (چوب غذاخوری) فقط برای غذاهای دارای نودل و رشته به کار می‌رود. حتی اگر ترجیح می‌دهید که از چوب غذاخوری استفاده کنید و قوانین و قواعد استفاده مودبانه از آن‌ها را می‌دانید، هرگز برای خوردن غذاهای برنجی از آن‌ها استفاده نکنید. هنگام غذا خوردن باید مانند تایلندی‌ها قاشق را در دست راست و چنگال را در دست چپ بگیرید. قاشق ابزار اصلی برای غذا خوردن است و از چنگال فقط برای اداره کردن غذا استفاده می‌شود. فقط غذاهایی که همراه با برنج سرو نمی‌شوند را می‌توان با چنگال خورد (مانند قاچ‌های میوه).

روی میز و یا هر جایی خارج از آشپزخانه معمولا چاقو یا کاردی وجود ندارد و غذاها معمولا در ابعاد مناسب بریده شده‌اند. اگر می‌خواهید اندازه تکه‌های غذا را کوچک‌تر کنید، بهتر است از قاشق و چنگال برای تکه کردن آن استفاده کنید.

در استان‌های شمالی تایلند نظیر ایسان، ممکن است در کنار غذا برنج چسبناک دارای گلوتین نیز در سبد کوچکی سرو بشود. این برنج را باید با دست بخورید. کمی انگشتانتان را درون آن فشار دهید و غذا و سس را با هم بردارید.

 • در تور تایلند هرگز در رستوران درخواست چوب غذاخوری (چاپ استیک) نکنید.
 • قاشق را با دست راست و چنگال را با دست چپ بگیرید.
 • در تور تایلند فقط با قاشق غذا بخورید و هرگز چنگال را در دهان نکنید.
 • از چنگال برای هل دادن غذا درون قاشق استفاده کنید.
 • برنج چسبنده را با انگشت بخورید، و مراقب باشید که باید حتما از دست راست استفاده کنید.

استفاده از چاشنی‌ها و نمک و فلفل

تایلندی‌ها دوست دارند غذاها را تند و تیز کنند. بنابراین درست برخلاف رستوران‌های کشورهای غربی و اروپایی و مراکز بسیار شیک سرو سوشی، اصلا نیازی نیست نگران اضافه کردن سس و چاشنی به غذایتان باشید.

در تور تایلند حتما به خاطر داشته باشید که حتما اول کمی از غذا را امتحان کنید زیرا برخی از غذاهای معتبر تایلندی واقعا تند هستند!

در تور تایلند سر میز و هنگام غذا خوردن به بزرگترها و افراد مسن احترام بگذارید

در اغلب فرهنگ‌های آسیایی، سن و موقعیت اجتماعی در اولویت هستند. قوانین مسخره نکردن همواره صدق می‌کند و باید رعایت شود. قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، حتما باید منتظر بمانید تا فرد مسن‌تر یا فردی که دارای منزله اجتماعی بالاتری است برای شروع غذا خوردن به شما اشاره کند. اگر چیزی نگفتند باید صبر کنید تا آن‌ها شروع به غذا خوردن کنند و سپس شما می‌توانید غذا بخورید.

از دست چپ خود استفاده نکنید

در اکثر نقاط دنیا، دست چپ با عنوان دست "کثیف" شناخته می‌شود. در تور تایلند نیز دقت داشته باشید که غذا و ابزار و ظروف سرو غذا را با دست چپ نگیرید.

قانون عدم استفاده از دست چپ به ویژه شامل مواردی نظیر برنج چسبناک می‌شود که باید در تور تایلند آن را با دست بخورید.

زمان پرداخت هزینه

پس از اتمام غذا، سریعا برای گرفتن صورتحساب اقدام نکنید.

و مسلما هرگز درباره اینکه چه کسی باید هزینه را پرداخت کند بحث نکنید. بر طبق آداب و رسوم در تور تایلند، افراد مسن جمع یا افرادی که در جمع حاضر پولدارتر محسوب می‌شوند، باید صورتحساب را پرداخت کنند. اگر شما تنها فرد بیگانه (فرنگی) حاضر در سر میز هستید، علیرغم اینکه مهمان محسوب می‌شوید، باید صورتحساب را پرداخت کنید. البته جای نگرانی نیست، خوشبختانه قیمت غذا در تور تایلند معقول است.

برخلاف کشورهای غربی در تور تایلند نیازی نیست تمایل خود برای پرداخت صورتحساب را نشان دهید. اگر قرار نیست شما هزینه را پرداخت کنید، نیازی نیست برای تقسیم هزینه یا پرداخت صورتحساب تعارف کنید. این کار شما باعث به وجود آمدن این حس می‌شود که فرد پرداخت کننده از عهده هزینه صورتحساب برنمی‌آید.

انعام دادن در تایلند در رستوران‌های معتبر اصلا مرسوم نیست، با این وجود اگر می‌خواهید می‌توانید به گارسون بگویید که باقی پول را برای خود بردارد. معمولا در رستوران‌های شیک، مبلغی بابت هزینه سرویس به صورتحساب افزوده می‌شود.

آنچه نباید هنگام غذا خوردن در تور تایلند انجام داد:

 • هرگز جداگانه درخواست غذا ندهید.
 • در تور تایلند اگر چوب غذاخوری روی میز نبود، هرگز آن را درخواست نکنید.
 • با چنگال غذا نخورید.
 • با دست چپ غذا نخورید.
 • از هر غذا مقدار زیادی برندارید.
 • هرگز برای پرداخت صورتحساب تعارف نکنید، مگر اینکه شما فردی هستید که وظیفه پرداخت را دارد.
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 227

به "آداب غذا خوردن در تور تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب غذا خوردن در تور تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید