آشنایی با تمام روش های عمل جراحی هموروئید

به گزارش تور تایلند، عمل جراحی هموروئید به منظور درمان بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد. روش های اصلی جراحی هموروئید چه هستند؟ آیا پس از عمل جراحی هموروئید، امکان برگشت عارضه وجود دارد؟ آیا روش های خانگی برای درمان آن وجود دارد؟ پس از عمل جراحی هموروئید به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

آشنایی با تمام روش های عمل جراحی هموروئید

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

اصلی ترین روش های عمل جراحی هموروئید (هموروئیدکتومی)

هموروئید یا بواسیر یک بیماری شایع بین افراد 45 تا 65 سال است. هموروئید بافتی است که حاوی رگ های بزرگ داخل رکتوم یا خارج از مقعد است و ممکن است باعث درد، خارش، خونریزی و تحریک شود. اما در بیشتر موارد خطرناک نیست و شامل سه سطح مختلف خفیف، متوسط و شدید می شود. به علت میزان آسیب وارد شده به بافت پس از جراحی، فرایند بهبود بیمار آهسته بوده و حرکت روده نیز بسیار دردناک است. بیماران به مواد آرام بخش بیشتری نیاز دارند، اما این مواد، باعث یبوست می شوند. این شرایط دو هفته یا بیشتر طول می کشد تا بیمار بتواند به انجام روال زندگی عادی خود مانند انجام کارهای روزمره و یا فعالیت های بدنی بپردازد. پس از عمل جراحی هموروئید، عوارضی نظیر عدم توانایی در ادرار بوجود می آید. افراد بیمار می توانند از سوند ادراری استفاده کنند.

روش اول) جراحی و برش هموروئید - روش سنتی

متاسفانه اغلب جراحان هموروئید، بر استفاده از روش جراحی قرن نوزدهم برای درمان هموروئید، به نام هموروئیدکتومی میلیگان-مورگان، که اولین بار در انگلستان انجام شد، پافشاری می کنند. در این روش، در حالی که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار داد و بر روی شکم دراز کشیده است، با چاقو یا قیچی، هموروئید را خارج می کنند. این بیهوشی عمومی، با اتصال لوله ای به ریه ها صورت می گیرد تا بیمار بتواند نفس بکشد. این روش خطرناک است مخصوصا برای افراد مسن و کسانی که بیماری های قلبی و ریوی دارند، به علت اینکه، روی شکم خود خوابیده اند، تنفس سخت تر است. در این روش، بدون در نظر دریافت روش های مختلف دیگر که می توان از آن استفاده کرد، هموروئید داخلی و خارجی را بوسیله قیچی جراحی بر می دارند سپس زخم ها بسته شده و درد بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری بواسیر یا هموروئید

روش دوم) هموروئیدوپکسی مقعدی

در این روش، از یک دستگاه برای حذف بافت هموروئید و برای باز کردن زخم استفاده می کنند و هیچ برشی در محل ایجاد نمی شود. در این روش، هموروئید برداشته شده، ولی امکان برگشت آن وجود دارد. این جراحی، هموروئیدوپکسی مقعدی نامیده می شود. افرادی که این نوع عمل را انجام می دهند ممکن است درد کمتری نسبت به افرادی که جراحی هموروئید سنتی دارند، داشته باشند. اما این عمل جراحی، هزینه بالایی دارد. افرادی که تحت این عمل قرار می گیرند، احتمال عود هموروئید وجود دارد و ممکن است دوباره نیاز به عمل داشته باشند.

روش سوم) هموروئیدکتومی توسط داپلر

روشی است که در آن با استفاده از یک پروب، شریان های هموروئیدی را مورد عمل قرار می دهند تا بافت کمتری آسیب دیده و از بین برود. بعضی مطالعات نشان داده است که این روش درد کمتری دارد، اما با این حال، به بررسی و مطالعات بیشتری نیاز دارد تا با سایر روش ها نیز مقایسه شود.

روش چهارم) بستن هموزوئید با رابر بند - باند لاستیکی

با انداختن یک باند لاستیکی دور هموروئید داخلی، می توان جریان خون را قطع کرد. به این ترتیب بعد از 2 هفته، هموروئید و نوار لاستیکی، از بین می فرایند. از معایب این درمان سختی در قرار دادن باند لاستیکی در محل صحیح خود است. این روش اغلب ناراحت کننده است. با این روش فقط هموروئید داخلی را می توان درمان کرد و در مورد هموروئید خارجی، این روش ممکن نیست.

روش پنجم) انعقاد با اشعه مادون قرمز (IRC)

روش IRC برای هموروئید داخلی استفاده می شود و نیاز به درمان های متعددی دارد. تجربه نشان داده که این روش باعث اذیت شدن بیمار می شود و حدود 3 ماه به طول می انجامد.

بیشتر بدانید: راه های درمان بواسیر خارجی با روش های پزشکی و گیاهی

ملاحظات پس از عمل جراحی هموروئید

مرخص شدن و دوره نقاهت

دوره نقاهت 2 تا 3 هفته طول می کشد. دقیقا پس از عمل جراحی، زمانی که هنوز بیهوش هستید، یک بی حسی موضعی طولانی مدت به شما داده می شود. این بی حسی بین 6 تا 12 ساعت طول می کشد تا درد بعد از جراحی، کاهش یابد. گاهی اوقات پس از جراحی، در دفع ادرار مشکل پیدا می کنید. ناتوانی در ادرار (احتباس ادرار)، گاهی اوقات به دلیل تورم در بافت یا اسپاسم عضلات لگن رخ می دهد. پس از مرخص شدن، به فردی نیاز دارید که شما را تا خانه همراهی کند.

مراقبت های پس از جراحی

انتظار می رود که بعد از عمل جراحی هموروئید، کمی درد داشته باشید. در این حالت می توانید از پزشک بخواهید تا داروی ضد درد تجویز کند. بعضی از خونریزی ها، بخصوص با اولین حرکات روده و پس از عمل جراحی، طبیعی است. چند روز بعد از عمل جراحی، مایعات بنوشید و از یک رژیم ملایم شامل برنج ساده، موز، نان تست و پیروی کنید. پس از مدتی می توانید غذا های معمولی را مصرف کنید و مقدار فیبر را در رژیم غذایی خود به تدریج افزایش دهید. ممکن است قبل و بعد از عمل جراحی هموروئید، به منظور کاهش درد، دارو های خفیفی مصرف کنید.

استفاده از پک یخ در ناحیه مقعد، تورم و درد را کاهش می دهد. نشستن در آب گرم نیز به کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمک می کند. بعضی از پزشکان، بعد از عمل جراحی هموروئید، آنتی بیوتیک مانند مترونیدازول را برای جلوگیری از عفونت و کاهش درد تجویز می کنند همچنین توصیه می کنند که از مواد حاوی فیبر جهت کمک به حرکات روده استفاده کنید. فشار آوردن به روده ها به منظور اجابت مزاج، باعث ایجاد هموروئید می شود. معاینات معمولا 2 تا 3 هفته پس از عمل جراحی هموروئید، انجام می گیرد تا مسائل احتمالی نیز بررسی شوند.

بیشتر بدانید: انواع بواسیر و روشهای درمان آن

کارایی عمل جراحی هموروئید و خطرات احتمالی

عمل های جراحی معمولا هموروئید را درمان می کند، اما موفقیت این جراحی به شما و تغییر عادات روزانه شما بستگی دارد تا از یبوست جلوگیری کنید. از هر 100 نفر 5 نفر پس از عمل جراحی با بازگشت هموروئید روبرو شده اند. درد، خونریزی، و عدم توانایی در ادرار کردن، شایع ترین عوارض جانبی هموروئیدکتومی است. سایر خطرات نسبتا نادر، عبارتند از:

  • مسائل اولیه: خونریزی از ناحیه مقعد، جمع شدن خون در ناحیه جراحی (هماتوم)، ناتوانی در کنترل حرکات روده یا مثانه، عفونت ناحیه جراحی، تکه تکه شدن مدفوع در کانال مقعدی
  • مسائل ثانویه: تنگ شدن کانال مقعد، عود هموروئید، ایجاد فیستول بین کانال مقعد یا کانال رکتوم و یا در نواحی دیگر.

در مورد عمل جراحی هموروئید چگونه فکر می کنید؟

موفقیت در جراحی هموروئیدکتومی بستگی به توانایی های شما برای ایجاد تغییراتی در عادات روزانه به منظور دفع آسان مدفوع، دارد. هموروئیدکتومی ممکن است نتایج دراز مدت بهتری نسبت به روش هایی که در آن جریان خون را به سمت هموروئید قطع می کنند، داشته باشد. اما جراحی، هزینه و خطر بیشتری دارد و معمولا دردناک است. بیشتر هموروئید های داخلی بهبود می یابند (زیرا هموروئید کوچک شده و درد کمتر می شود). جراحی برای هموروئید داخلی کوچک توصیه نمی شود مگر اینکه شما هموروئید داخلی بزرگ یا هموروئید داخلی و خارجی داشته باشید. استفاده از لیزر اغلب به عنوان روشی که درد کمتری دارد و سریعتر بهبود می یابد، توصیه می شود.

درمان خانگی هموروئید

درمان های خانگی یا روش های اثبات شده درمانی در مقایسه با عمل جراحی ریسک و درد کمتری دارند. زمان کوتاهی طول می کشد تا فرد به کار و فعالیت های روزانه خود برشود. برای از بین بردن علائم، هموروئید را می توان در خانه درمان کرد. نشستن در آب گرم برای کاهش التهاب و استفاده از دارو های موضعی و نرم کننده های مدفوع می توانند بیشتر علائم را به ویژه در موارد خفیف تا متوسط کاهش دهد. از جمله دارو های گیاهی که می توانید برای درمان هموروئید استفاده کنید، روغن درخت چای است. روغن درخت چای برای درمان هموروئید بسیار مفید می باشد. این روغن دارای خواص ضد التهابی قوی است و براحتی می تواند التهاب و تورم را کاهش دهد. استفاده از این داروی گیاهی، کمک می کند تا علائم هموروئید کاهش یابد. خواص ضد عفونی کننده روغن درخت چای می تواند علائمی مانند خارش، ناراحتی و درد را کاهش دهد. همچنین این روغن، حاوی خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی است که می تواند در حفظ و تمیز نگه داشتن منطقه و جلوگیری از عفونت ها در صورت خونریزی و تحریک آن موثر باشد.

نحوه استفاده از روغن درخت چای برای درمان هموروئید

راه های متعددی وجود دارد که شما می توانید از روغن درخت چای برای درمان هموروئید استفاده کنید، اما مهم است که توجه داشته باشید که هیچکدام از آن ها شامل مصرف روغن به صورت خوراکی نیستند. روغن درخت چای زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند فرد را مسموم کند. با اینکه روغن درخت چای، رقیق است و نیازی به روغن حامل ندارد، اما برای پیشگیری از بروز حساسیت و ضایعات پوستی، بهتر است آن را بیشتر رقیق تر کنید. برای این کار، آن را با یک روغن حامل مخلوط کنید. چند قطره روغن درخت چای را با چند قطره روغن نارگیل مخلوط کنید و با استفاده از یک تکه پنبه، آن را بر روی موضع بمالید. همچنین می توانید چند قطره روغن درخت چای را یک قاشق غذاخوری روغن کرچک و یک قاشق چای خوری آلوئه ورا مخلوط کرده و با پنبه به موضع بمالید.

سوال آخر؛ آیا هموروئید دوباره می تواند رشد کند؟

جواب این سوال مثبت است. نام هموروئید های عود کننده می تواند عنوان بهتری درباره آن ها باشد و غیر از این هیچ توضیحی قابل قبول نیست. در نهایت عود این بیماری بستگی به بیمار دارد. چگونگی تغییر شیوه زندگی و تغذیه بسیار مهم است. صرف نظر از درمان، بیماران باید از عود هموروئید جلوگیری کنند. توصیه های تغذیه ای و تغییرات شیوه زندگی می تواند بطور چشمگیری، میزان بازگشت علائم را کاهش دهد. انجام این تغییرات ساده از برگشت هموروئید جلوگیری می کند:

  • جلوگیری از یبوست با خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر و دیگر مواد غذایی با فیبر زیاد مانند کلم بروکلی خام، هویج، لوبیا و سبوس که همگی دارای فیبر هستند. همچنین می توانید از پودر فیبر به عنوان مکمل استفاده کنید.
  • هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. 6 تا 8 لیوان در روز توصیه می شود.
  • فعالیت بدنی از جمله پیاده روی و تمرینات ورزشی بیشتر
  • بعد از عمل جراحی، خود را با دستمال مرطوب تمیز کنید.
  • در صورت احساس دفع، انجام آن را به تاخیر نیندازید.
  • به مدت طولانی بر روی توالت ننشینید و زیاد به خود فشار نیاورید.
  • در صورت برگشت هموروئید، علائم و دردی که قبلا داشتید را تجربه خواهید کرد.
منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1478

به "آشنایی با تمام روش های عمل جراحی هموروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تمام روش های عمل جراحی هموروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید