آلودگی هوا سالانه 9 میلیون قربانی می گیرد

به گزارش تور تایلند، یافته های یک مطالعه جدید نشان می دهد که همه گیری آلودگی هوا طول عمر جمعیت جهان را به طور متوسط حدود سه سال کاهش داده و باعث بروز 8.8 میلیون مرگ زودرس در سال می شود.

آلودگی هوا سالانه 9 میلیون قربانی می گیرد

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، بر اساس یافته های این مطالعه، در مقایسه با سایر عوامل مرگ زودرس، آلودگی هوا سالانه 19 برابر مالاریا، 9 برابر ایدز و 3 برابر الکل قربانی می گیرد.

بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی تقریبا عامل بروز نیمی از این مرگ ومیرها هستند و بیماری های ریوی و سایر بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت و فشار خون بالا، بخش عمده دیگری از این تلفات را به خود اختصاص می دهند. فقط 6 درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا به سرطان ریه برمی شود.

  • تلفات جانی آلودگی هوا دو برابر بیشتر از میزان تقریبی است

جوس للیولند مولف ارشد این پژوهش از موسسه مکس پلانک آلمان در این خصوص می گوید: خطر آلودگی هوا برای سلامت عمومی از استعمال دخانیات بیشتر است. با جایگزین کردن سوخت های فسیلی با انرژی تجدیدپذیر پاک، می توان از بخش زیادی از این تهدید جلوگیری کرد.

توماس مونزل یکی از مولفان اصلی این مطالعه از دپارتمان شیمی و قلب موسسه پلانک نیز می گوید: یافته های ما از وجود همه گیری آلودگی هوا در جهان حکایت دارد. هم آلودگی هوا و هم سیگار کشیدن قابل پیشگیری هستند، اما طی دهه های گذشته به ویژه در بین متخصصین قلب به آلودگی هوا نسبت به استعمال دخانیات توجه کمتری شده است.

بر اساس نتایج این تحقیق، از آنجایی که متوسط طول عمر افراد به دلیل آلودگی هوا در چین 4.1 سال، در هند 3.9 سال و در پاکستان 3.8 سال کاهش یافته است، بیشترین آسیب متوجه منطقه آسیا است. دیگر مطالعات نشان می دهد که در برخی مناطق این کشورها، هوای سمی قربانیان بیشتری هم می گیرد.

طول عمر مردم آفریقا نیز در اثر آلودگی هوا به طور متوسط 3.1 سال کاهش یافته است و شهروندان برخی از کشورهای آفریقایی از جمله چاد، سیرالئون، جمهوری آفریقای مرکزی، نیجریه و ساحل عاج به دلیل مسائل ناشی از آلودگی هوا به طور میانگین بین 4.5 تا 7.3 سال کمتر عمر می کنند.

آلودگی هوا با افزایش استرس اکسیداتیو، به رگ های خونی آسیب می زند که به افزایش ابتلا به فشار خون، دیابت، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی منجر می شود.

محققان برای ارزیابی تاثیر آلودگی هوا بر طول عمر افراد، داده های مربوط به قرار دریافت در معرض ذرات (PM2.5) و ازن را در سال 2015 بر روی مدل هایی که چگونگی تعامل فرآیندهای شیمیایی موجود در جو با آلاینده های طبیعی و ساخت بشر را شبیه سازی می کردند و اطلاعات به دست آمده از مطالعه بار جهانی بیماری ها (Global Burden of Disease)، اعمال کردند.

مونزل در این باره می گوید: ما در مطالعه خود نشان می دهیم که حدوداً دو سوم مرگ و میرهای زودرس، ناشی از آلودگی های انسانی است که عمدتاً از سوخت های فسیلی نشات می گیرد، این آمار در کشورهای پردرآمد به 80 درصد افزایش می یابد.

به گفته این محقق و بر اساس نتایج به دست آمده، با کنترل آلودگی هوا می توان به طور بالقوه از 5.5 میلیون تلفات در سراسر جهان پیشگیری کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 863

به "آلودگی هوا سالانه 9 میلیون قربانی می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا سالانه 9 میلیون قربانی می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید