احتمال حذف قرعه کشی خودرو

به گزارش تور تایلند، تهران (پانا) - نماینده کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت کمیسیون صنایع و معادن هفته گذشته جلسه مفصلی با حضور وزیر صمت داشت که ایشان یک فرصت شش ماهه از مجلس خواست تا به اوضاع نابسامان خودرو رسیدگی ویژه ای داشته باشد و قرعه کشی خودرو را حذف کند.

احتمال حذف قرعه کشی خودرو

به گزارش ایسنا، مهدی عسگری در مورد طرح شفافیت آراء نمایندگان گفت: این طرح جزء اولین طرح هایی بود که در مجلس مطرح و در همان روزهای آغاز به کار مجلس به آن پرداخته شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تعهدی که اغلب نماینده ها درخصوص تصویب طرح شفافیت دارند، گفت: مردم حق دارند بدانند وکیلی که انتخاب می نمایند عملکردش چیست و بتوانند عملکرد او را ارزیابی نمایند.

عسگری به جمع آوری امضاء درخصوص طرح شفافیت آراء در روزهای آغاز به کار مجلس یازدهم اشاره نمود و گفت: این طرح در روزهای نخست مجلس تنظیم، امضاء آن جمع آوری و به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد.

وی در ادامه گفت: در بهمن ماه سال گذشته طرح شفافیت آرا در صحن علنی مطرح شد که متاسفانه کلیات آن رای نیاورد. با وجود اینکه اکثریت نمایندگان با این طرح موافق هستند اما اصلاح آیین نامه داخلی (نظام نامه مجلس) احتیاج به دو سوم رای حاضران دارد. باتوجه به آیین نامه مذکور 67 درصد حاضران مجلس باید به طرح رای مثبت بدهند که در آن جلسه 65 درصد رای مثبت دادند که برای تصویب این طرح سه رای کم آمد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد به پیگیری ها انجام شده بعضی از نمایندگان برای آنالیز مجدد طرح شفافیت اشاره نمود و گفت: با پیگیری ها و اصرار تعداد قابل توجهی از نمایندگان به ویژه نمایندگان جوان که مصرانه خواهان اجرایی شدن این طرح هستند، مجدداً طرح شفافیت آراء به کمیسیون آیین نامه ارجاع شد و اصلاحات و نکات تکمیلی در آن صورت گرفت.

عدم تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان؛ نکته منفی در عملکرد مجلس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: عدم تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان نکته منفی در عملکرد مجلس محسوب خواهد شد، گرچه در صورت عدم همراهی یک سوم نمایندگان نیز این طرح تصویب نمی گردد، اما مردم عملا آن را به پای مجلس می نویسند. ما کوشش خودمان را نه به سهم شخصی بلکه برای مجاب کردن دوستان که نقد یا نکته ای دارند، در راستای تصویب این طرح انجام خواهیم داد.

عسگری در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد نکات مطرح شده از سوی مخالفان این طرح گفت: بخش عمده ای از مخالفت ها درخصوص انباشتی از مطالبات صنفی در کشور است که از مجلس یا حاکمیت درخواست می گردد، مخالفان معتقدند شفافیت منجر به این می گردد که مطالبات صنفی را به مسائل کلان و عمومی ترجیح دهیم.

وی در مورد فشار صنفی که بعضی نمایندگان هنگام مخالفت با طرح و یا لایحه ای که مرتبط با منافع یک قشر خاص است، متحمل می شوند، گفت: استدلال بعضی نمایندگان مجلس در مخالفت با طرح شفافیت آراء این است که فشار اجتماعی بر روی طرح هایی که ذینفعان صنفی دارند بر نمایندگان تحمیل می گردد، مانع از اعلام نظر آزادانه خواهد شد.

نماینده مردم شریف کرج، فردیس و اشتهارد به ارائه تبصره ای برای برطرف مشکل مطرح شده از سوی این دسته از منتقدان طرح شفافیت اشاره نمود و گفت: دغدغه مطرح شده از سوی دوستان نماینده با درج تبصره ای درباره نحوه آنالیز طرح های ناظر بر مسائل صنفی و منطقه ای قابل برطرف می باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به نکته مطرح شده از سوی مجری در مورد اینکه رئیس مجلس باید اسامی مخالفان این طرح را اعلام کند، گفت: درخواست ما این است که دوستان نماینده رای شان را به طرح شفافیت صادقانه اعلام نمایند تا مردم نظر هر نماینده درباره این طرح مهم را بدانند. همانطور که ما در نوبت قبلی با انتشار فیلم از لحظه رأی گیری، نظرمان را شفاف اعلام کردیم.

سرنوشت طرح ساماندهی بازار خودرو و واردات خودروی خارجی چه شد؟

عسگری در مورد طرح ساماندهی واردات خودرو گفت: کمیسیون صنایع و معادن هفته گذشته جلسه مفصلی با حضور وزیر صمت داشت که ایشان یک فرصت شش ماهه از مجلس خواست تا به اوضاع نابسامان خودرو، رسیدگی ویژه ای داشته باشد و قرعه کشی خودرو را حذف کند که پس از آن به مقدار تقاضا خودرو فراوری گردد و بحث واردات به صورت کنترل شده صورت پذیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن به ابهامی که از سوی شورای نگهبان و مغایرتی که از سوی شورای عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت در مورد این طرح بود اشاره نمود و گفت: ما همچنان بر روی تصویب طرح مذکور مصر هستیم. این طرح نه تنها درخصوص بحث واردات بلکه به بخش های حمایتی از فراوریات داخلی نیز تاکید دارد. در این طرح به بحث واردات به گونه ای پرداخته شده که حمایت از فراورینماینده و مصرف نماینده به طور همزمان تأمین خواهد شد و حمایت از فراوری، حقوق مصرف نماینده را تحت الشعاع قرار ندهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: tour-thailand.ir شناسه مطلب: 1891

به "احتمال حذف قرعه کشی خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال حذف قرعه کشی خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید